Maďarsko: Jobbik pálil vlajku EÚ

322

BUDAPEŠŤ – Dôležitosť vystúpenia Maďarska z Európskej únie v sobotu zdôrazňoval na budapeštianskej demonštrácii predseda opozičného Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Gábor Vona.

Na zhromaždení podpredseda Jobbiku Elöd Novák a jeden priaznivec Jobbiku, ktorého predstavili ako bojovníka za slobodu z revolúcie v roku 1956, spoločne podpálili vlajku EÚ.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI budapeštianska polícia podala na prokuratúru žalobu na dve osoby, ktoré čelia podozreniu z trestného činu výtržníctva.

Vona označil stredajší list predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa za „vyhlásenie vojny“, ktorou EK zaútočila na suverenitu Maďarska. EK listom vyzvala Maďarsko, aby zmenila tri zákony.   Viac na:

http://www.topky.sk/cl/11/1295981/Jobbik-palil-vlajku-EU–pozadoval-vystupenie-Madarska

Budapešť čelí Bruselu

BRUSEL – Maďarsko môže v priebehu tohto týždňa očakávať až tri legislatívne konania zo strany Európskej únie, v troch separátnych záležitostiach, potvrdil dnes na tlačovej besede s novinármi akreditovanými v Bruseli hovorca Európskej komisie.

Konzervatívna vláda maďarského premiéra Viktora Orbána sa zaslúžila o vlnu medzinárodnej kritiky po tom, ako zaviedla sériu nových zákonných opatrení a ústavných zmien, ktoré podľa jeho kritikov ešte viac koncentrujú moc v krajine do jeho vlastných rúk.

Minulý týždeň Európska komisia vydala vyhlásenie, v ktorom poukázala na obavy z implementácie zákonov, ktoré zasahujú do súdneho systému v krajine, do ochrany osobných údajov a tiež okliešťujú nezávislosť Maďarskej národnej banky.

Predseda EK José Manuel Barroso vo štvrtok v Kodani, počas oficiálneho preberania dánskeho predsedníctva v EÚ potvrdil, že komisia prijme v utorok 17. januára rozhodnutie o tom, ako ďalej postupovať voči Maďarsku.

Oficiálne rozhodnutie možno očakávať v utorok popoludní, pretože kolégium komisárov začne o ňom rokovať okolo 13.00 hodiny na pôde Plenárneho zasadania Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

„Očakávame oznámenie procedúr o priestupkovom konaní vo všetkých troch prípadoch,“ povedal dnes v Bruseli hovorca EK, čím odpovedal na otázku novinárov, či EK konštatovala porušenie základných zákonov EÚ.  Viac na

http://www.topky.sk/cl/11/1296156/Budapest-bude-celit-trom-konaniam-zo-strany-EU

 

Biskup Székely: Maďarsko je napadáno kvůli křesťanštější ústavě

Budapešť: Změna ústavy a další iniciativy vlády premiéra Viktora Orbána, včetně reformy zákona o náboženství, vystavily Maďarsko na pranýř mnoha evropských komunit. Znepokojení nad situací v zemi, která údajně směřuje k diktatuře a porušování lidských práv, vyjádřila mimo jiné Evropská unie a Spojené státy. Daleko smířlivěji pohlíží na situaci katolická církev.

Jak vysvětluje biskup János Székely, to, co nejvíce pobuřuje některé opinionisty, je nová ústava zakotvující obranu základních křesťanských hodnot, jako lidského života a rodiny. Pomocný biskup ostřihomsko-budapešťské arcidiecéze přiznává, že první návrh zákona o médiích byl přehnaně restriktivní. Byl nicméně schválen v opravené verzi, která odpovídá evropskému právu. Řadu kontroverzí budí také zákon o náboženství, radikálně redukující počet oficiálně uznaných náboženských společností v Maďarsku. Biskup Székely vysvětluje, že problém státních dotací pro fiktivní školy nebo nemocnice patřící náboženským skupinám, byl zcela reálný. Odtud také zavedené změny, které ve skutečnosti nezasahují legální existenci náboženských komunit a církví, pouze brání zneužívání.

Na druhou stranu v katolickém pohledu na působení Orbánovy vlády nechybí ani kritika. Mezi chyby řadí biskup Székely změny ukazující na úmysl podřídit si centrální banku, což nehledě na skutečné intence a důsledky vystavilo maďarskou vládu obviněním. Podobně je tomu s iniciativou na pomoc těm, kdo jsou zadluženi ve švýcarských francích nebo v euro, bez předchozí konzultace s bankami. I v této věci se rozpoutala bouře, ačkoliv příslušná dohoda již byla uzavřena.

„Zvážíme-li to všechno, současná maďarská vláda se podle mě hlásí k základním lidským a křesťanským hodnotám, a právě z toho důvodu je předmětem tolika útoků. Nicméně i v evangeliu čteme, že Kristovi učedníci budou nenáviděni od mnohých,“ uvedl pro Vatikánský rozhlas biskup János Székely

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15767