Cirkevný predstaviteľ napomenul Berlusconiho

306

24.1.2011, Ancona, (bbc.news.co.uk ) – Prezident talianskej Biskupskej konferencie, kardinál Angelo Bagnasco, dôrazne napomenul talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý sa zmieta v sexuálnych škandáloch. K. Bagnasco uviedol, že politickí lídri, ktorí sa správajú amorálne zamorujú budúcnosť krajiny.

Štátny žalobca obvinil Berlusconiho z plateného sexu s prostitútkami, vrátane údajne neplnoletej tanečnice. Berlusconi odmieta, že by urobil čokoľvek zlé. Odmietol odpovedať na otázky žalobcu a agentúra Ansa vydala v pondelok vyhlásenie, že Berlusconiho právnici vyplnili potrebné dokumenty pre súd, ktoré ho bránia pred obvineniami. Reportér BBC v Ríme povedal, že katolícka cirkev nebola veľmi naklonená otvorenej kritike premiéra, pretože hierarchia nechce rozdúchavať politickú nestabilitu.

Minulý týždeň však muž pokladaný za číslo dva vo Vatikáne, kardinál Tarcisio Bertone, vyzval na „zdravšiu morálku“ a „zákonnosť medzi verejnými činiteľmi“. Deň nato pápež Benedikt XVI. vyjadril ľútosť nad súčasným oslabením verejnej morálky. Talianska Biskupská konferencia operuje relatívne nezávisle od Vatikánu, ktorý je zameraný viac na svoju medzinárodnú rolu a zodpovednosť.

„Ktokoľvek príjme verejnú funkciu, musí pochopiť čo je to striedmosť , sebadisciplína, zmysel pre mieru a vážnosť.“, pokračoval k. Bagnasco na stretnutí v Ancone. Hoci S. Berlusconi nebol menovaný priamo, kardinál vopred oznámil, že takéto stanovisko vydá a bude jasné, o kom je reč.

BBC korešpondent v Ríme uvádza, že kardinál tiež vo svojom prejave Berlusconiho obvinil z propagácie falošného vzoru úspechu, ktorý je založený na prefíkanosti, štveraní po spoločenskom rebríčku, vystatovaní a  vlastnej predajnosti