Aktualizované: Ocenili Natašu Žembovú, Unášanie detí v Nórsku pokračuje, Jubileum Antona Seleckého st., KINO: Zúčtovanie – Jeruzalem

329

Biskupi ocenili moderátorku Žembovú za postoj k referendu

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ocenila hovorkyňu KDH a bývalú moderátorku RTVS Natašu Žembovú za postoj k referendu. Žembová dostala od biskupov Cenu Andreja Radlinského a k tomu 1 000 eur. Hovorkyňa kresťanských demokratov ešte ako moderátorka RTVS v natasa-zembovadecembri minulého roka účinkovala v spote, kde podľa biskupov jasne vyjadrila svoj postoj k rodine, manželstvu a deťom. Pre medializovanú kauzu musela rozviazať pracovný pomer s RTVS. „Svojím životom dokazuje, že jej na rodine, manželstve a deťoch skutočne záleží,“ uviedli biskupi.

Nataša ŽembováFoto: archív N. Žembovej

Žembová ako moderátorka nebola do teraz nikdy ocenená. „Cena KBS je moje najvyššie vyznamenanie v živote. Hoci som ako moderátorka hlavného spravodajstva RTVS a kresťanských Orientácií nikdy nebola ocenená, o to viac si túto cenu vážim. Chcem aj naďalej prinášať ľuďom Svetlo, Slovo, Svedectvo a Službu,“ povedala dnes pre agentúru SITA s tým, že svoje hodnoty, vieru v Boha a postoje nikdy nezmení a za evanjelium sa nehanbí. „Neľutujem ani svoj postoj v referende aj napriek tomu, že som prišla o prácu,“ zdôraznila.
KBS okrem Žembovej ocenila kňaza Branislava Bukovského in memoriam a novinára Jána Felixa.

Zámerom udeľovania ocenenia, je vyjadriť vďaku Katolíckej cirkvi na Slovensku ľuďom, ktorí sa význačným spôsobom zaslúžili o rozvoj kresťanských masmédií, alebo svojimi dielami, či svojou činnosťou pravdivo a v duchu kresťanskej viery pôsobili v oblasti masmédií. Cieľom ocenenia je povzbudiť pracovníkov do ďalšej tvorivej mediálnej práce a prehĺbiť vzťahy medzi cirkvou a tvorivými pracovníkmi v oblasti masmédií. Návrh kandidátov na ocenenie, ktorých navrhla odborná i laická verejnosť, posúdili pred schválením predseda Rady pre spoločenské komunikačné prostriedky KBS, riaditeľ Spolku Svätého Vojtecha a rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku.
http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/953187-biskupi-ocenili-moderatorku-zembovu-za-postoj-k-referendu/

 **************************************************************************
Babička malej Maxine prehovorila. Rodičia sa boja s médiami komunikovať

Nórsko/Slovensko 15.mája 2015 (HSP/Screenshot:YouTube

Rodičia s médiami nechcú komunikovať. Boja sa

unnamed (2)Nórska sociálna služba Barnevernet odobrala v marci tohto roka nórsko-slovenskému páru dva a pol mesačnú dcéru menom Maxine. Dôvodom odobratia bol údajný nedostatočný očný kontakt matky s dieťaťom.

Na snímke malá Maxine

Slovenka, matka otca dieťaťa, poskytla českej televízii Barrandov o prípade ďalšie informácie. Rodičia s médiami zatiaľ nechcú komunikovať, pretože sa boja šikanovania zo strany úradníkov nórskej sociálnej služby Barnevernet.

„Prvé chvíle… Zrútil sa mi život, svet. Myslela som, že to ani neprežijem. Sú to dni čakania.  Čakáme na každú správu, každú minútu na nejaký mail, že nám pomôže niekto,“ opísala ťažké chvíle stará mama malej Maxine. O svojho syna a jeho manželku má Slovenka Jana veľké obavy: „Je neskutočne unavený. Schudol vyše 30 kíl. Maminka je tenučká ako prútik. Ďakujem, že je tak silná. Ja by som to asi ani nedokázala.“

Na stretnutie rodičov s malou dcérou vždy išla aj stará mama. Malú Maxine jej ale nikdy neukázali. „Dokonca som musela sedieť s policajtmi v miestnosti a keď som musela ísť na wc, policajt išiel za mnou a stál na chodbe, ako keby som bola nejaký kriminálny živel,“ uviedla pre TV Barrandov. Babička sa ešte pred odobratím malej dcéry rozhodla, že pôjde do Nórska a čerstvým rodičom pomôže. „Keď som sa rozhodla, že sa vrátim do Nórska, aby som mohla pomôcť, tak deň pred mojim príchodom malú rodičom zobrali,“ uviedla pre český Blesk.

Podľa nej nórska sociálka robí všetko pre to, aby matke zabránila kojiť. „To, že robia všetko pre to, aby matka nemohla nadojčiť dieťa, je jedno z ďalších porušení práv dojčiace matky,” dodala. Aktuálne sa matka môže s dcérou stretávať raz za 14 dní. Stretnutie trvá jednu hodinu. Malé bábätko mohla matka nakojiť len raz.

http://www.hlavnespravy.sk/babicka-malej-maxine-prehovorila-rodicia-sa-boja-s-mediami-komunikovat/618130 + VIDEO

tatko

Spomienka:  

Cesta viery a nádeje

Dňa 15. mája 1985 odišiel na večnosť prof. hudby Anton Selecký st. Jeho strastiplná životná púť bola poznačená jeho skromnosťou, jednoduchosťou a vytrvalosťou.

Činnosť a dielo Anton Seleckého st. je do dnešných dní akýmsi tabu – nevedno z akých príčin, aj keď 16. februára 2006 dostal in memoriam cenu Fra Angelika, za šírenie kresťanskej kultúry (udeľuje Konferencia biskupov Slovenska).

Skladby a vydané piesne A. Seleckého boli počas komunistického (a nevylučujeme ani súčasného) obdobia skartované, dokonca aj v archíve Slovenského rozhlasu. Jeho hudobná činnosť a organizovanie sakrálnych koncertov  v normalizačnom období v Dóme sv. Martina bola pod drobnohľadom ŠtB. Sakrálna i svetská tvorba prof. Antona Seleckého je dnes po rôznych súkromných archívoch, a ani jeho svojho času populárna opereta Čarovný ker sa nikdy nedočkala  opätovného uvedenia (okrem štyridsiatych rokov minulého storočia). My sme pri príležitosti 30-teho výročia  smrti Prof. Antona Seleckého pripravili na neho aspoň súkromnú filmovú spomienku.        

Anton Selecký ml.

Chvíľa pre pesničku: Love story

KINO: Zúčtovanie – Armageddon

KINO: Orol deviatej légie
Dobrodružné drama z dob římského impéria. V roce 140 n. l. se dva muži, římský voják Marcus a jeho otrok Esca, vydávají na nebezpečnou cestu na sever za hranice dosud známého světa. Dvacet let před osudnou výpravou se římská Devátá legie pod vedením Flavia Aquily vydala dobývat divoký Sever. Žádný z pěti tisíc vojáků slavné legie se z válečné výpravy nevrátil. Spolu s nimi se ztratil i zlatý Orel, jejich emblém a odznak síly. Nyní se začíná proslýchat, že Orel Deváté legie byl spatřen v divošské svatyni daleko na severu. Flaviův syn Marcus neváhá a v doprovodu svého otroka Escy vyráží do rozlehlých a neprobádaných končin kaledonských hor (dnešní Skotsko) s jasným cílem: postavit se divokým severským kmenům, obnovit čest zmizelého otce a získat nazpět posvátného Orla.(oficiální text distributora)