Aktuálne: Relikvie sv. Terezky z Lisieux na Slovensku

715

Pozvánka  na púť s relikviou sv. Terézie z Lisieux 

Bratislava 8. januára (TK KBS) Konferencia vyšších rehoľných predstavených (KVRP), Konferencia vyšších ženských rehoľných predstavených a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pozýva médiá na putovanie s relikviou sv. Terézie z Lisieux na Slovensku.

Začne sa už najbližšiu nedeľu 10. januára 2015 v Bratislave. Relikvie prevezmú slovenskí rehoľníci od francúzskej komunity sestier bosých karmelitánok z Lisieux. V hlavnom meste ich preberú na svätej omši v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave – Petržalke (o 9:30 h), ktorú odvysiela v priamom prenose RTVS (Dvojka). Hlavným celebrantom svätej omše bude predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Koncelebrovať budú Václav Hypius, predseda KVRP a miestny farár Peter Mášik.

Pre médiá bude počas celého putovania k dispozícii sr. Hermana Matláková, SMVS (hovorkyňa Roku zasväteného života na Slovensku, 0910 842 555; e-mail: rzz@kvpzr.sk). V prípade záujmu poskytne bližšie informácie o putovaní vopred na vyššie uvedených kontaktoch, po nedeľnej svätej omši a počas celého putovania. Bližšie informácie o presnom čase a programe putovania v jednotlivých mestách je možné nájsť na stránke www.terezka.kkp.sk alebo profile na sociálnej sieti::Facebook::.

Terezka plagat web (1)

Putovanie relikvií sa uskutoční na záver Roka zasväteného života na Slovensku. Relikvie prídu do Bratislavy, odkiaľ poputujú do Močenku. Ďalšie mestá sú: Nitra, Staré Hory, Banská Bystrica, Detva, Lučenec, Stará Halič, Rožňava, Gelnica, Košice, Lorinčík, Michalovce, Vranov nad Topľov, Prešov, Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín, Radošiná a Trnava. Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Terezka pritiahla aj katolíkov, ktorí nechodia pravidelne do kostola alebo prestali chodiť, moslimov, veriacich iných vierovyznaní i neveriacich, uvádza webstránka terezka.kkp.sk, ktorá vznikla pri príležitosti putovania relikvie na Slovensku. Relikviár navštívil aj väznice, nemocnice, ústavy ďalšie miesta na svete.

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160108051