Video: Kam sa uberá súčasný svet II.

536

„A pôsobí (šelma), že všetci, malí i veľkí, bohatí i chudobní, slobodní aj otrociprijímajú na pravú ruku alebo na čelo znak, a že nik nemôže kupovať alebopredávať, iba ten, kto má znak: meno šelmy alebo číslo jej mena. V tomto jemúdrosť: Kto má rozum, nech spočíta číslo šelmy; je to číslo človeka a jehočíslo je šesťstošesťdesiatšesť.“ (Apokalypsa 13, 16-18)

Poznáte efekt tzv. „samovoľne uvarenej žaby“? Ak hodíte žabu do vriacej vtedy, prirodzene vyskočí. Ak ju ale dáte do vody studenej a postavíte na sporák, a vložíte žabu do tejto vody, uvarí sa bez toho, aby ste pohli prstom. Proste nevyskočí.
Malá analógia: Keby vám dali čip a povedali, budete ho musieť nosiť a už sa ho nezbavíte, a budete sledovaný a odpočúvaný, a dokonca riadený ako balistická strela, poslali by ste ich s čipom kadeľahšie. Ale pred časom sme počúvali: založte si kartu, nebudete musieť nosiť peniaze, ktoré vám navyše môžu ukradnúť a podobne. Dnes počúvame: Založte si kontaktnú kartu, nebudete musieť vypisovať pinkód starej karty a zdržovať sa účtenkami. Zajtra povedia: Načo je vám vôbec nejaká karta, môžete ju stratiť… Hop – a je tu lidoop – hovorí známy český film. Môžme teda povedať – hop a je tu čip, na ruke alebo na čele. A – „klec spadla“…