Vandalstvo, alebo zámer?

293

10.12.2010, Londýn, (AP, washingtonpost.commagnificat.sk) – Ústne podanie hovorí, že vzácny strom hlohu na kopci v južnom Anglicku má väzby k prvým dňom prítomnosti kresťanstva na ostrovoch a často sa tu konali púte. Momentálne je situácia taká, že britská polícia sa snaží vypátrať, kto mu spílil konáre a prečo.

„Prechádzal som autom okolo, a ľudia odtiaľ odchádzali v slzách.“, hovorí starosta Glastonbury John Coles. „Nikdy som nevidel smutnejší pohľad a závažnejší vandalský čin čo tu 60 rokov žijem.“

Glastonbury, 200 km západne od Londýna je povestné konaním každoročného rockového festivalu, a to už od 60-tych rokov. Krajina má zvláštnu scenériu a okolité vŕšky priťahujú už mnohé roky pohanských modloslužobníkov.

Katherine Gorbing, správkyňa správneho obvodu Glastonbury hovorí, že strom pochádza zo Stredného východu a je to typ hlohov, ktorý rastie v Libanone, ale darí sa mu aj v Európe. Žije okolo 100 rokov, ale Gorbingová hovorí, že miestni obyvatelia vždy stihli odobrať výhonok z pôvodného stromu a vysadili nový skôr ako pôvodný stihol odumrieť.

„Je to posvätný strom. Nielen pre kresťanov, ale aj pre mnohých iných ľudí.“, dodáva.

Strom situovaný na Wearyall Hill je vidno z mnohých strán. Útok sa udial v noci zo stredy na štvrtok, po každoročnom trhaní vetvičiek na vianočné stoly za prítomnosti detí a kňaza. Zábery boli v miestnej televízii a predpokladá, že práve tieto zábery niekoho vyprovokovali k jeho zoťatiu.  Tradícia hovorí, že pôvodný strom zasadil sv. Jozef z Arimatey, bohatý obchodník , ktorý venoval Ježišovi svoju hrobku. Zoťatý strom bol následníkom pôvodného. Príbeh hovorí, že Jozef zapichol do zeme drevenú palicu a prehlásil že je ustatý . Z palice neskôr vyrástol hloh. Slovo ustatý sa objavuje aj v geografickom názve vrchu. (Wearyall Hill)

Hloh už jeden útok sekerou prekonal. Bolo to v rokoch 1642 až 51 v čase Anglickej občianskej vojny. Tony Kirkham z arboréta v Kew hovorí, že sa môže zachrániť, na regeneráciu však bude potrebovať aspoň 10 rokov.

„Strom všetkých v meste zjednocuje. Miestni to berú ako útok na Glastonbury.“, uzatvára Gorbingová.

foto AP