TV: Titanic II. (100 rokov od skazy Titanicu)

574

100 rokov od skazy Titanicu

Pred sto rokmi, 10 apríla 1912, sa vydal na svoju prvú a zároveň poslednú plavbu legendárny Titanic. Bol to luxusný zaoceánsky parník spoločnosti White Star Line triedy Olympic. Jeho úlohou mal byť prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou.

Titanic stroskotal v noci zo 14. na 15. apríla roku 1912. Zahynulo okolo 1 500 cestujúcich a členov posádky. V tejto dobe sa jednalo o najväčší osobný parník sveta postavený v lodeniciach Harland & Wolff Belfast v Írsku. Prvá cesta, vyplávanie z prístavu 10. apríla 1912, smerovala z anglického Southamptonu do amerického New Yorku s 2 201 ľuďmi na palube. K tragédii došlo 23:40 hod., kedy sa zrazil s ľadovcom. Nad ránom 15. apríla o 02:20 hod., sa Titanic potopil. Príčinou vysokého počtu obetí bol nedostatok záchranných člnov, zlá organizácia záchranných prác na palube a súhra ďalších okolností.
Skaza Titanicu je jednou z najznámejších námorných katastrof. Titanic sa stal námornou legendou z niekoľkých dôvodov: stroskotal pri prvej (panenskej) plavbe, hoci bol označovaný za nepotopiteľný. Zvláštna je skutočnosť, že jeho staviteľ údajne v návale pýchy pred prvou plavbou Titanicu Vyhlásil: „Túto loď nepotopí ani Boh!“ O niekoľko dní bol Titanic na dne Atlantiku.
Prinášame vám film, ktorý síce nie je legendárnym Titanicom, ale aspoň Titanicom II. Súvislosti, ktoré sú si veľmi podobné, však jasne hovoria o nevyspytateľnej súhre vyšších ako aj ľudských faktorov v našom živote. Všetko nasvedčuje tomu, že v tomto nie je dôležitá minulosť či prítomnosť, a že história má veľký zlozvyk opakovať sa.