Slovensko sa po eurovale opäť postavilo Bruselu na odpor

305

NBS zrevidovala svoj ústupok Európskej únii –  katolícke symboly na pamätnej eurominci schválila

Po niekoľkých dňoch kritiky a ohlasov na ústup Národnej banky Slovenska pripomienkam „členských štátov EU“, ktorým vraj vadili na našej pamätnej minci katolícke symboly,  dnes NBS schválila pôvodný návrh – ako uvádza jej hovorkyňa  Petra Pauerová – s tým rizikom, že pamätná minca v budúcom roku 2013 možno na zásah Bruselu nebude môcť byť v tejto verzii vydaná. K celej situácii prinesieme svoju vlastnú videoreportáž.  

Ďakujeme europoslankyni pani MUDr. Anne Záborskej, ktorá sa k tomuto problému okamžite rovno a nekompromisne postavila a inšpirovala aj ďalšie ohlasy a kritiku na postup NBS. Europoslankyňa Anna Záborská je dcérou disidenta a politického väzňa, nebohého MUDr. Antona Neuwirtha, ktorý bol jedným z kandidátov na prvého slovenského prezidenta po roku 1989.

A. Selecký

***************************************************************

Banková rada schválila pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince aj svedomím, že sa vnovom informačnom a schvaľovacom procese vystavuje riziku zmarenia svojho pôvodného cieľa vydať mincu platnú vcelej eurozóne.

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) schválila dnes pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu – 1150. výročie, teda aj so svätožiarou a krížmi.

Ako uviedla dnes pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, banková rada schválila pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince aj s vedomím, že sa v novom informačnom a schvaľovacom procese vystavuje riziku zmarenia svojho pôvodného cieľa vydať mincu platnú v celej eurozóne s tematikou príchodu Konštantína a Metoda naúzemie Veľkej Moravy, a tým šíriť historický odkaz Konštantína a Metoda do celej Európy.
NBS plánuje na budúci rok vydať pamätnú obehovú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, ale na minci nemala byť svätožiara nad hlavami svätcov a ani kríže, ktoré figurovali v pôvodnom návrhu. Národná banka zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám. Z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to akceptovala.
To sa nepozdávalo Konferencii biskupov Slovenska, viacerým politickým stranám a jednotlivým politikom.