Monitoring: Horel najväčší kláštor v Moskve, Putinov KRYM Kňaz zajatý ISIS prehovoril, USA a Izrael za ISIS?, Zneužívanie detí v Británii, VIDEO: Seriál Michala Hirku: Bol som mimo, KINO: V znamení kvetiny

236
**********************************************************************************
Horel najväčší kláštor Moskvy
Cena na výročí loňského připojení Krymu k Rusku. V dříve natočeném filmu o tom včera v TV všem Rusům vyprávěl Putin. Odvysíláním se definitivně znelíbil svým globálním nadřízeným. Co se stalo na klášteře, může být Bohem danou prorockou symbolikou (jako v starozákonních proroctvích) toho, co se děje a bude dít v Rusku nyní. Kdo můžeš pochopiti, pochop! Požiar vypukol v nedeľu večer.
kláštorHasičov zalarmovali očití svedkovia, ktorí si všimli dym a plamene. Oheň vypukol v hornej časti lešenia okolo zvonice, ktorú v súčasnosti reštaurujú. Reštaurátorské práce na zvonici sa začali v septembri 2014 a ukončené majú byť do augusta 2015. Hasiči prišli na miesto do štyroch minút, vtedy však už požiar zachvátil 50 m2 plochy. Horelo lešenie a oheň sa šíril po fasáde, pričom celkovo zasiahol približne 300 m2. Plamene šľahali vo výške 30 až 70 metrov. Viac než 100 nasadeným hasičom sťažoval prácu silný vietor. Požiar sa podarilo uhasiť dnes o 01.23 h moskovského času.
Po obhliadke veliteľ zásahu hasičov uviedol, že plamene zničili asi polovicu fasády zvonice, ktorá je považovaná za najkrajšiu v Moskve. Agentúra Interfax citovala námestníka ministra Alexandra Gavrilova, ktorý povedal, že na samotnej zvonici nevznikli vážne škody. Interiér zvonice nebol poškodený. Možná príčina požiaru – nedodržanie pravidiel požiarnej bezpečnosti počas stavebných prác.
Zvonica Novodevičieho kláštora, pochádzajúcej z konca 17. storočia, bola postavená cárovnou Sofiou, staršou sestrou cára Petra I., ktorá bola v kláštore násilne väznená. Po zvonici Ivana Veľkého bola druhou najvyššou zvonicou v Moskve. Samotný kláštor bol založený na Dievčom poli v roku 1524 veľkokniežaťom Vasilijom III. na počesť Smolenskej Božej Matky ako prejav vďaky za pripojenie Smolenska k moskovskému kniežactvu v roku 1514. Počas prvých dvoch storočí slúžil aj ako miesto väzenia a klauzúry (kláštorného priestoru prísne vyhradeného rehoľníkom) ruských šľachtičien. Až do súčasnosti v areáli nedošlo k žiadnym podstatným zmenám, takže ako unikátny príklad moskovského baroka bol kláštorný komplex v roku 2004 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kláštor teraz spravuje ruská pravoslávna cirkev spolu so Štátnym historickým múzeom. Od roku 2010 je tu cirkevné múzeum moskovského episkopátu.

http://www.hlavnespravy.sk/v-rusku-zvonicu-historickeho-novodievcieho-klastora-zachvatil-poziar/579273

Kto chystá III. svetovú vojnu

.

Putinov film Krym: Cesta do vlasti

15.marca 2015 na kanáli Rossija 1

kanal.

Ďaľšie správy

http://www.1tv.ru/

http://www.1tv.ru/

 

Sevastopol, Krym

Kličkovci, Majdan a vojna

Pravda o Kryme

Kňaz unesený teroristami IŠ prehovoril

Würzburg, 14.3.2015 (kath.net/rn) 017 753 –
Unesený v Bagdade. Táto rana osudu sa v sobotu, 14. marca na kongrese „Kirche in Not“ v nemeckom Würzburgu postarala o husiu kožu účastníkov podujatia. Páter Douglas Al- Bazi po prvý raz verejne v nemeckej jazykovej oblasti hovoril o svojom únose islamistickými teroristickými militantmi.

Klíma pre kresťanov v Iraku bolo už dlhšiu dobu ľadová, jeho vlastný kostol vypálili islamisti. Istého dňa ho teroristi uniesli na neznáme miesto a pritom zažil nočnú moru svojho života.

Oči mal počas únosu zaviazané, prvé dni nedostal ani len vodu. Spútaný zažil veci, o ktorých mu ešte dnes padne veľmi ťažko hovoriť. Mučili ho. Od horiacich cigariet na koži až po zuby, ktoré mu vybili. Už očítal so svojou smrťou, viackrát mu priložili pištoľ na hlavu. No po 9 dňoch ho prepustili, no traumu v sebe nosí dodnes.

„Prečo sú ešte stále kresťania v Iraku? Pretože my patríme Ježišovi. My sme zvyknutí, týmto ľuďom odpúšťať. Nedokážeme však zabudnúť,“ rozpráva páter Douglas a vysvetľuje aj tú „zvláštnu školu“ kresťanov v Iraku: „My sa nikdy, nikdy, nikdy nevzdáme!“

Na záver ukazuje kňaz účastníkom kongresu ešte svoju krvou presiaknutú košeľu z únosu, ľudia sú otrasení. Pátrovi Douglasovi sa dostáva neutíchajúci potlesk postojačky – standing ovations. –zg

Američtí a izraelští vojenští poradci zajati při napomáhání teroristům Islámského státu 

Irácké protiteroristické síly zajaly čtyři zahraniční vojenské poradce ze Spojených států a z Izraele, kteří pomáhali Islamistickému státu, ohlásila íránská tisková agentura Tasnim. Tři ze zajatých poradců měli dvojí občanství Spojených států a Izraele, zatímco čtvrtý byl ze země v Perském zálivu, uvedla irácká tisková agentura Sarma. Zahraniční vojenští poradci byli chyceni v ústředí, z něhož Islamistický stát organizoval své vojenské operace v severoirácké provincii Ninive. K zajetí došlo během operace s kódovým názvem „Bodnutí škorpiona.“ Během toho útoku bylo zabito mnoho bojovníků Islamistického státu. Zadržení zahraniční poradci byli pak převezeni do Bagdádu.

Zdroj: sputniknews.com

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/13435-hodne-neprijemna-zprava-pro-washington-americti-a-izraelsti-vojensti-poradci-zajati-pri-napomahani-teroristum-islamskeho-statu-v-iraku.aspx

Šoková doktrína

Spojené státy se snaží umístit v různých evropských zemích 800 tanků

Píšete nám: „Povzbudivý pohled“

Podívej se co mi jezdí po kolejích jeden km od domu Přívoz –  Bohumín -Ukrajina.

To je radost….

rakety

Poľskí biskupi sa hlásia náuke Jána Pavla II. o rodine

Varšava, 15.3.2015 (kath.net) 017 756 – Biskupská konferencia Poľska (BKP) sa na jarnom zasadnutí jednoznačne prihlásila k náuke Jána Pavla II. o manželstve a rodine. Informoval o tom nemecký katolícky denník „Tagespost“. Napríklad arcibiskup Marek Jędraszewski z Łódźe a podpredseda BKP pred žurnalistami energicky odporoval názoru, že pápež František chce náuku v tejto oblasti:

polskiwielgus-nestandard2Svätý Otec nie je tvorca tejto náuky, ale jej prvým strážcom v spojení s celým episkopátom. Zostaneme verní náuke Jána Pavla II. ako bola formulovaná v apoštolskom liste „Familiaris Consortio,“ vyhlásil arcibiskup Jędraszewski:

Vzhľadom na pripustenie rozvedených a znovu zosobášených katolíkov ku svätému prijímaniu sa vyjadril hovorca BKP:

Ide o objavovanie manželstva vo svetle Božieho zjavenia a nie o to, počúvať hlas sveta, aby sa Evanjelium a náuka Cirkvi pripasovala kultúrnym postojom, ktoré sa menia.“  

Poľská Katolícka spravodajská agentúra KAI informovala, že počas zasadnutia si biskupi vypočuli piatich expertov na tému manželstvo a rodina z filozofického, teologického a cirkevno-právneho hľadiska. Podľa KAI všetci experti sa zhodli v úsudku, že manželstvo je na základe sviatostného charakteru posvätné a nerozlučiteľné, ako informoval  „Tagespost“.

Jeden z pozvaných expertov hovoril o súčasnom úmysle vnútro-cirkevnej reformy ostrými slovami – bol to Prof. filozofie Stanisław Grygiel, bývalý študent Karola Wojtyłu, dlhoročný vedúci Katedry K. Wojtyłu na Lateránskej univerzite a poradca Pápežskej rady pre rodinu. Prof. Grygiel označil úmysel osobe, ktorá „sa nachádza v druhom či treťom manželstve, po čase oľutovania a pokánia dať rozhrešenie a tým jej súčasne dať povolenie na túto náhradu manželstva napriek existujúcemu sviatostnému zväzku s inou osobou, ako požehnanie hriechu (benedictio peccati). Profesor tiež s odvolaním sa na slová pápeža Jána Pavla II. konštatoval, „že sa nachádzame v situácii, v ktorej človek stratil sám seba“ a k tomu ráta aj mnohých kazateľov, katechétov a vychovávateľov.

Poľskí biskupi sa tiež vyjadrili proti úsiliu legalizovať v Poľsku umelé oplodnenie. Cirkev síce trpí s ľuďmi, ktorí nemôžu mať deti, „ale z dôvodu morálnej náuky Cirkvi je umelé oplodnenie neakceptovateľné“. Cirkev nebude súhlasiť s nijakým morálnym kompromisom, ako dodal.

Biskupi apelovali na všetkých katolíckych poslancov, aby rešpektovali ochranu života od okamihu prirodzeného počatia. Vyjadrili aj solidaritu s katolíckym lekárom Bodganom Chazanom, ktorý minulý rok stratil miesto šéfa nemocnice po tom, čo odmietol pomôcť pacientke dať si vykonať potrat. –zg-

Vatikán za lepšie vzťahy s Bieloruskom

lukas700feMinsk, 15.03.2015 (KAP/KNA) 017 755 – Štátny sekretár kardinál  Pietro Parolin sa vyslovil za normalizáciu vzťahov Bieloruska a západného sveta. Svätý stolec si želá zblíženie bieloruskej vlády a Európskej únie a chce takýto proces podporovať, ako povedal Parolin cez víkend v bieloruskom hlavnom meste Minsku. Podľa Biskupskej konferencie Bieloruska vyzval na tlačovej konferencii k tomu, aby sa existujúce problémy neriešili izoláciou, ale dialógom a vzájomnou pomocou.

Ako štátny sekretár je kardinál Parolin šéfom diplomacie Svätého stolca a po pápežovi druhý muž v hierarchii. V Minsku hovoril s prezidentom Alexandrom Lukašenkom a s vládnymi predstaviteľmi. Premiér Andrej Kobjakov v rozhovore 13. marca vyjadril aj pozvanie na skorú návštevu pápeža Františka v Bielorusku, ako oznámila štátna spravodajská agentúra “Belta“. Pre bieloruskú vládu má “priateľstvo s Vatikánom” veľký význam, ako povedal premiér. Vatikán označil ako „mimoriadneho partnera v medzinárodnom obchode“.

Kvôli pretrvávajúcemu porušovaniu ľudských práv EÚ a USA sankcie proti Bielorusku minulý rok viackrát rozšírili. Na viac ako 200 členov bieloruského vedenia uvalili zákaz vstupu a zablokovanie majetkov. Bez ohľadu na to sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande vo februári v Minsku na summite riešenia konfliktu na Ukrajine stretli s Lukašenkom.

Kardinál Parolin v Minsku posvätil aj základný kameň stavby nunciatúry. Od nadviazania diplomatických stykov v novembri 1992 má Vatikánska diplomacia iba skromné provizórne kancelárske priestory. Po viacerých sťahovaniach si v súčasnosti prenajíma priestory na treťom poschodí štátnej budovy. Parolin hovoril aj s katolíckymi biskupmi krajiny a s pravoslávnym kyjevským metropolitom Pawelom. Jeho štvordňová návšteva sa skončila v nedeľu.

Tvrdou rukou vládnuci bieloruský prezident Lukašenko navštívil v r. 2009 pápeža Benedikta XVI. (2005-2013) vo Vatikáne a neúspešne ho pozval do Bieloruska. Rok predtým dohodol Lukašenko so vtedajším štátnym sekretárom Tarcisiom Bertonem rokovania o štátnej zmluve medzi Bieloruskom a Svätým stolcom. Zdá sa však, že rozhovory o nej medzitým uviazli.

Asi 1,5 milióna z 10 miliónov obyvateľov Bieloruska sa hlási ku Katolíckej cirkvi. Po pravoslávnej cirkvi je to druhé najväčšie spoločenstvo veriacich v tejto bývalej sovietskej republike. –zg-

britBritská ministryně vnitra varuje: Zneužívání dětí prochází britskou společností jako nůž máslem

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová v článku pro deník Daily Telegraph varovala, že sexuální zneužívání dětí v Británii prochází zemí jako nůž máslem a Britové si opravdový rozsah neuvědomují. Po velkém vyšetřování, které teď vede novozelándský soudce Lowell Goddard, se na „společnost nebude dívat tak, jak dnes.“

V článku dále varuje, že stopy povedou do škol, nemocnicí, kostelů a mládežnických klubů a „spousty dalších institucí, které měly sloužit jako místa bezpečí, ale staly se místy nejnechutnějšího zneužívání.“ Doposud známá odhalení popsala jako „špičku ledovce.“

Mayová také slíbila vyšetření obvinění týkajících se policejního zatajování a přivedení všech osob ke spravedlnosti.

Zdroje: Independent, TelegraphPress TV

www.wertyzreport.com/clanek/britska-ministryne-vnitra-varuje-zneuzivani-deti-prochazi-spolecnosti-jako-nuz-maslem

brittBritská policie našla sklep, kde byli před pedofilními večírky zadržování chlapci

Zvláštní policejní jednotka spadající pod Operaci Midland našla v Londýně kobku, kde prominentní muži drželi před svými večírky chlapce. V bytě nad sklepem došlo podle svědků i k jedné vraždě.

Byt se nachází v luxusní čtvrti Pimlico v centrálním Londýně a je pod ním obrovský sklep. Detektivové se domnívají, že sklepní prostory byly využívány jako zadržovací místnost pro chlapce před krátkou cestou na pedofilní večírky. Společné vyšetřování deníku Sunday People a Exaro nedávno odhalilo, že byt ve stejné čtvrti dektivové spojují s vraždou.

Policie považuje byt za velice důležitý a chystá se prohledat další prostory.

Minulý týden Operace Midland prohledala čtyři domy. Dva z nich patřily zesnulému Leonu Brittanovi, jeden 91 letému armádnímu veteránovi Lordu Bramallovi (oba dva na fotografiích) a další bývalému poslanci Harveymu Proctorovi.

Zdroje: Mirror [1][2     http://www.wertyzreport.com/clanek/britska-policie-sklep-zadrzovani-chlapcipakistan-krestania-utok-taliban_03-nestandard2

Pakistan: Kresťania vyšli do ulíc. Nikto nás pred talibancami nechráni, tvrdia

Pakistanskí kresťania zablokovali ulice v meste Lahaur na východe krajiny na protest proti dvom samovražedným útokom Talibanu, ku ktorým došlo priamo pred kostolmi. Útoky si vyžiadali 15 mŕtvych a takmer 80 zranených.

Dievčatá oplakávajú smrť svojich blízkych, ktorí neprežili teroristické útoky v kresťanských kostoloch. Samovražední atentátnici sa odpálili pri vchodoch priamo počas nedeľných bohoslužieb.
Autor: SITA/AP, K.M. Chaudary

Pakistanské úrady oznámili, že všetky kresťanské školy zostanú v pondelok zatvorené a vyzvali kresťanov, aby zachovali pokoj. V pondelok sa majú konať pohreby obetí a smútočné obrady.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/348830-pakistan-krestania-vysli-do-ulic-nikto-nas-pred-talibancami-nechrani-tvrdia/

Videosvedectvá: Bol som mimo,

alebo – 20 príbehov Michala Hirku

Milí priatelia, pred niekoľkými dňami sme vám priniesli  svedectvo bývalého narkomana pod názvom Hľadal som slobodu.  Je prvým z 20 príbehov, ktoré natočil náš spolupracovník, kameraman a režisér Michal Hirko. Priniesieme vám ich postupne aj na našej stránke. Verím, že pre mnohých z vás budú slúžiť na zamyslenie, povzbudenie i inšpiráciu.

Michal Hirko: Posledný enter