Komentujeme: Máme vydierateľnú Cirkev? – alebo, Slovensko obchádza strašidlo Pacem in terris (I. časť – Voľby 2016)

478

***********************************************************************************

Reagujete:  Vzťah s KSČ a ŠtB[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Kamenec (historik, angažujúci sa najmä proti Slovenskému štátu) bol do roku 1989 členom Komunistickej strany Československa. V Registračných protokoloch agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti je osoba s menom Ivan Kamenec a s dátumom narodenia 27. august 1938 vedená ako kandidát tajnej spolupráce s krycím menom Historik a ako dôverník s krycím menom Samo.[10]

 
Potomok komunistov a úžerník Kiska, pozýva exponentov komunizmu. A financuje to Občianske združenie Projekt Fóruma Nadácia otvorenej spoločnosti – Frontline Club Slovaki

Reagujete:  Miroslav Kocúr – RKC kňaz, ktory sa oženil …

…uviedli ste v  dnešnom Magnificate.  evanjelický teológ a publicista Miroslav Kocúr

Ten M. Kocúr je katolícky kňaz. Študoval istý čas aj vo Vatikáne. Je ženatý,má dieťa,…v SME je vítaným a častým hosťom v debatách proti RKC..

…..o ochranu miliónov detí sexuálne zneužívaných v iných sférach spoločnosti tu vlastne ani nejde. Ani médiám a ani M. Kocúrovi, ktorému táto agenda len slúži na to, aby mohol vyzývať k štrukturálnym zmenách v hierarchickej RKC.

viac na:  http://areopag.sk/viewtopic.php?t=4212

Reagujete:  List na katechetický (arcibiskupský) úrad

Pochválený buď Ježiš Kristus!

terč7Chcela by som sa opýtať, či by nebolo vhodné sa zastať p. Čulena, keďže on nešiel do Kotlebovej strany z rasistických a extrémistických postojov. Buď listom, kde by sme sa viacrí podpísali a poprosili, aby sa na túto vec nepozerali horúcou hlavou, ale cey modlitbu, pokánie a pôst
 
Myslím si, že takto sa nesprávajú k učiteľov, ktorí súhlasia s homopropagandou, alebo antikoncepciou atď.
A taktiež neexkomunikovali všetkých poslancov, ktorí nepodporili Kuffov zákon a bolo ich dosť aj z KDH a iných strán a aj veriaci žiaľ. na druhej strane, niektorí poslanci aj SMERu podporili jeho zákon.
 
Myslím si, že je neférové bez toho, aby sa s ním rozprávali a zistili, prečo šiel za túto stranu kandidovať, aby vyriekli nad ním „rozsudok“ len zo strachu pred médiami a mocnými tejto krajiny.
  
S pozdravom

RNDr. Zdenka Hertelyová, PhD.

**********************************************************************************

Zeman_staffStanovisko vdp. Vojtecha Zemana sdb, k udalosti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovičk udalosti

na Martinskom cintoríne

14. marca 2016

Tu stiahni: Marec 14 1939

****************************************************************************************************

Komentujeme: Máme vydierateľnú Cirkev? – alebo, Slovensko obchádza strašidlo Pacem in terris  (I. časť – Voľby 2016)

223178_1200xMilí priatelia, v týchto dňoch sme boli svedkami nenormálneho úkazu, ktorý sa vyskytuje len zriedkakedy. KBS, celým menom Konferencia biskupov Slovenska vydala po sebe nasledujúce diametrálne odlišné vyhlásenia (celkovo 5) ku parlamentným voľbám 2016 na Slovensku.

V tom poslednom sa už absolútne vymkla so zaužívaného postupu, kedy predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský sa ocitol na vyhlásení s podpisom predstaviteľa iného náboženstva.

Keďže nemáme možnosť  vniknúť do kuchyne tohto postupu, urobíme si analýzu z možných príčin ako aj predchádzajúcich  skúseností. Porovnáme si dve obdobia a dve udalosti –  obidve marcové – jednu súčasnú a druhú z komunistického režimu.   (foto ilustr.)

1. Ku tej súčasnej – a to sú Voľby do NRSR 2016 a úspech strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko

Ešte predtým, než začneme:

Cirkev ku voľbám 2016 nevydala nijaký pastiersky list. Toto je prvá anomália súčasnosti.  Keďže bola tvrdo atakovaná ohľadom vyhlásenia o „kultúre smrti“ a podpore  Referenda za rodinu,  možno predpokladať, že sa chcela podobným útokom vyhnúť. Poďme ale po poriadku:  

Avšak  –  citujem:

Cirkev sa pred voľbami predsa len vyslovila. Ponúka Desatoro pre lepšie Slovensko

Konferencie biskupov Slovenska (KBS) predložila politikom pred parlamentnými voľbami návrh Desatora pre lepšie Slovensko. Ide o súbor opatrení, ktoré považuje cirkev za dôležité. S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia KBS v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Cirkev-sa-pred-volbami-predsa-len-vyslovila-Ponuka-Desatoro-pre-lepsie-Slovensko-262867

U niektorých „konšpirátorov“  to mohlo evokovať Desatoro Strany Kotleba –  ĽSNS

http://www.naseslovensko.net/wp-contentuploads201501volebny-program-2016-pdf/

Prebehli voľby 2016. Zdesenie  piatej slobodomurárskej kolóny na Slovensku na seba nedalo dlho čakať.  Nastala nevídaná kanonáda, so (samozrejme)  od druhej svetovej vojny stále funkčnou muníciou:  SLOVENSKÝ ŠTÁT

O niekoľko dní absolútne drzo zareagovali na postup Katolíckej Cirkvi tzv. teológovia  (vynímajúc Ondreja Prostredníka), otvoreným  listom, v ktorom doslova zaútočili (inak to nemožno nazvať)  na Konferenciu biskupov Slovenska. (Proste si vydupali „hovorenie Cirkvi do politiky“)

tyzden_kampan_1Vážení predstavitelia cirkví na Slovensku!“

…Nás ako ľudí žijúcich v cirkvi alebo ľudí zaujímajúcich sa o život cirkví znepokojuje najmä to, že zjavnému nástupu popularity ĽSNS v prostredí cirkví sa predstavitelia cirkví len mlčky prizerali.

Konferencia biskupov Slovenska, ako aj evanjelická cirkev alebo Ekumenická rada cirkví sa v minulosti opakovane vyjadrovali k spoločenským témam. Pýtame sa teda, či otázku kandidovania strany s fašistickým a rasistickým svetonázorom, … nepovažovali slovenskí katolícki a evanjelickí biskupi a predstavitelia ďalších cirkví pred voľbami za tému hodnú verejného vyjadrenia? Ako je to možné, že cirkevné a náboženské autority zlyhali a verejne nevyjadrili postoj k trom slovenským katolíckym kňazom (Ján Košiar, Ignác Juruš a Gabriel Juruš), ktorí v tzv. Iniciatíve 2016 verejne podporili ĽSNS?

Z podpísaných prikladáme niekoľko známejších mien:

Ondrej Prostredník, evanjelický teológ Andrej Zeman, religionista František Ábel, evanjelický teológ   Michal Havran, evanjelický teológ a publicista Miroslav Kocúr, teológ Daniel Pastirčák, kazateľ a publicista Andrej Bán, fotograf a publicista Michal Vašečka, sociológ  Štefan Hríb, publicista 

http://www.jetotak.sk/editorial/vazeni-predstavitelia-cirkvi-na-slovensku

Keď sa KBS ohradzovala proti fašistickej „kultúre smrti“ alebo „genderideológii“, alebo zorganizovala masové pochody za život , tak to sa „plietla do politiky!“

pochod-za-životPo neúspešnom zahmlievaní skutočných predvolebných preferencií a čudesnom „hacknutí“  webu Ústrednej volebnej komisie – (predpokladá sa úprava volebných výsledkov)  to naši „modrí bratia“ rozbalili vo veľkom štýle.  „Osvedčená karta“  dr. Jozef Tiso  a Slovenský štát – ako som už uviedol, sa stali prostriedkom masívneho útoku na Cirkev. „Katolíci žehnali Tisovi aj Kotlebovi“ a podtitul „Slovenská katolícka Cirkev nikdy nepovedala jasné nie klerikálnemu nacionalizmu, skôr nejasné áno „ – (Marie Vrabcová v SME 14. III. 2016)  .

Komunistický expert na proticirkevné výpady Ondrej Dányi by si asi mädlil ruky, akých má zdatných nástupcov. Dokonca aj náš portál Magnificat Slovakia a OROL TV zrazu „objavili“ že existujeme ako „krajná pravica“.

zavackaod-strachu-e-budA ešte jeden čudesný úkaz:   Komunistická prestárla plesnivá korytnačka – „historička“ súdružka Katarína Zavacká (na obr.)  nám udeľuje lekcie, ako „verejne odsúdiť zlyhania svojich predchodcov“. (SME, 14. Marec 2016)

Nuž súdružka Zavacká prečo si myslíte, že vy si tu ešte existujete a drzo si kvákate?  Prečo ste vy dávno neodsúdila komunistický totalitný a povedzme tiež fašistický režim, ktorý vás splodil?  Pretože vy tu parazitujete na „nežnej revolúcii“, pretože vás sa nikto neodvážil odsunúť tam, kam patríte!

Vráťme sa ale ku vyhláseniam KBS ku Voľbám 2016:

 1. Stanovisko KBS k výsledkom parlamentných volieb
  P:3, 06. 03. 2016 16:45, DOM
  Bratislava 6. marca (TK KBS) K výsledkom parlamentných volieb vydala KBS krátke stanovisko. Prinášame ho v plnom znení:
  „Oceňujeme aktívnu účasť všetkých občanov, ktorí využili hlasovacie právo a pristúpili k voľbám. Želáme si, aby legitímne zvolení predstavitelia svoju službu v parlamente zodpovedne a svedomito vykonávali pre spoločné dobro všetkých obyvateľov našej vlasti. Sprevádzať ich budeme modlitbou a povzbudením v duchu evanjelia.“ Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160306001 

O niekoľko dní sa objavilo nové, širšie vyhlásenie, ako sa píše v texte, po napadnutí KBS „ v priamom prenose“

 1. Hovorca KBS k otázkam o výsledkoch parlamentných volieb
  P:3, 09. 03. 2016 22:21, DOM Bratislava 9. marca (TK KBS) K téme parlamentných volieb zaznelo na adresu Konferencie biskupov Slovenska v posledných dňoch viacero otázok, tak od žurnalistov, ako aj od súkromných osôb. Hovorca KBS preto pokladal za vhodné zhrnúť k danej oblasti niekoľko základných informácií. Prinášame ich v plnom znení:“Ako už bolo deklarované, slovenskí biskupi oceňujú aktívnu účasť všetkých občanov, ktorí využili hlasovacie právo a pristúpili k parlamentným voľbám 2016. Želajú si, aby legitímne zvolení predstavitelia svoju službu v Národnej rade vykonávali zodpovedne a svedomito, pre spoločné dobro obyvateľov našej vlasti.
  Ku konkrétnym percentuálnym výsledkom jednotlivých strán KBS neplánuje vydávať osobitné stanoviská.
  Posilnenie takých strán, ktoré majú blízko k tzv. radikálnym riešeniam, svedčí o celospoločenskej potrebe venovať viac pozornosti občanom, ktorí majú dlhodobo pocit, že ich problémy a sťažnosti sa neriešia.
  Ak sme teda spomenuli, že v základe vzniknutej situácie možno vnímať nedostatočnosť primeraného rozlišovania, nemalo by rozlišovanie chýbať pri hľadaní správnych odpovedí, a to aj s prihliadnutím na pochybnosť, či ostrakizovanie zo strany inštitúcií na konkrétnych predstaviteľov zapôsobí oslabujúco, alebo práve naopak.
  Napokon možno pripomenúť, že KBS pred voľbami ani po nich nemôže jednotlivým kňazom či veriacim diktovať politické presvedčenie. Zároveň však treba zopakovať, že vyjadreniam kňazov, ktorí verejne deklarovali, koho chcú voliť, prináleží výlučne osobný, a v nijakom prípade inštitucionálny charakter.”  Martin Kramara, hovorca KBS (krátené) 

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160309036

Nepochopiteľné tretie vyjadrenie v seriáli KBS ku Voľbám 2016 

3. Stanoviská KBS a jednotlivých biskupov k tragédii holokaustu
P:3, 11. 03. 2016 10:02, DOM

Bratislava 11. marca (TK KBS) V súvislosti s otázkami médií k téme holokaustu sme sa rozhodli poskytnúť zosumarizovanie niekoľkých vyhlásení a stanovísk Konferencie biskupov Slovenska i jednotlivých slovenských biskupov k tejto tragédii. Predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku už viackrát vyjadrili svoju hlbokú ľútosť nad nesmiernym zlyhaním, ku ktorému došlo aj v dejinách našej vlasti.

Prinášame odkazy a plné znenia viacerých dôležitých vyjadrení.  (nasleduje zoznam akcií)

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160311015

Poznámka: KBS sa tu už „musí“ ohradzovať voči napadnutiu – teda dokladá svoje akcie na odsúdenie holokaustu:

Zrejme to nestačilo!

 1. K diskusii o postojoch Cirkvi a výsledkoch volieb
  P:3, 12. 03. 2016 09:47, DOM
  „Bratislava 11. marca (TK KBS) Latinské príslovie hovorí „qui bene distinguit, bene docet“. Kto dobre rozlišuje, dobre učí. Keďže zaznievajú tvrdenia o tom, že postoje Cirkvi sú zodpovedné za nástup radikálnych strán, rozhodli sme sa našich čitateľov pozvať k uvažovaniu. Prinášame možnosť vrátiť sa k niektorým článkom z nášho webu, a ich obsah ponúkame na konfrontáciu s témami, ktoré boli súčasťou volebných programov daných strán. Nasledujúce linky slúžia len ako príklad, avšak veríme, že pomôžu objasniť pochybnosti.“

(Cirkev tu zase ako keby to bola povinná prináša všetky akcie ku otázkam, kvôli ktorým by mohla byť napadnutá ako priam ako fašistická a nacistická organizácia..   otázka imigrantov, Rómov,  otázka NATO holokaust) .) Trapné je, že tu sa Cirkev už akože bráni – kvlôli komu a pre koho? 

Toto vyhlásenie sa už týkalo aj nášho združenia a portálu Magnificat Slovakia, Časopisu M ROSA,  OROl, ako aj Aliancie za nedeľu.

„Možno ešte pripomenúť dobre známu skutočnosť, že časopis M Rosa, ktorý vydáva Magnificat Slovakia, nemá cirkevné schválenie a nesmie sa predávať v chrámoch, aby vo veriacich nevznikol dojem, že reprezentuje postoje Cirkvi. Tiež je verejne známe, že Aliancia za nedeľu je čisto občianske združenie, a v nijakom prípade cirkevná ustanovizeň. Cirkev však nemá kompetenciu na to, aby zakazovala občianske iniciatívy (rovnako nerozhoduje o tom, ktoré strany môžu alebo nemôžu vo voľbách kandidovať).

Je skutočne mysliteľné, aby radikálnej strane pomohli do parlamentu akurát pomýlení a vo viere zaslepení kresťania, zvlášť katolíci? Ťažko sa ubrániť dojmu, že skutočné príčiny ležia oveľa hlbšie (porov.komentár hovorcu k výsledkom parlamentných volieb).

V tomto kontexte pár slov k výzve, ktorú včera dostali predstavitelia cirkví. Signatári ich označili za alibistov. Podčiarkli spoluzodpovednosť oficiálnej Cirkvi za Kotlebu v parlamente – lebo ho nedala na „index“. Popri tom, čo už bolo povedané: položme si otázku, odkiaľ sa vzalo presvedčenie, že frontálne použitie sily náboženskej autority voči danej strane by zdecimovalo jej prívržencov?Otázka je o to zaujímavejšia, keď sa za použitie danej autority vyslovujú takí, ktorí ju v iných prípadoch vôbec nerešpektujú, dokonca ňou verejne pohŕdajú a z cirkevných „indexov“ sa len smejú.     (krátené)

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160312001

Zase nestačilo!  

Rozvášnení  „strážci demokracie“ – fanúšikovia cesnaku a fazule, pritvrdili. Nevieme čo sa ešte odohralo v Arcibiskupskom paláci, ale unúval sa tam sám veľký „mufti“ – resp doručil vyhlásenie, ktoré podľa môjho názoru nemohlo vzniknúť na pôde KBS, pretože jeho slovník absolútne nekorešponduje s predchádzajúcimi textami. V tomto vyhlásení autor textu jasne priraďuje stranu Mariana Kotlebu ku priam nástupníctvu Hitlera.:

NUEVOS HABITOS DE LOS MIEMBROS DEL GREMIO DE MAREANTES PARA LA SEMANA SANTA5. poločné vyhlásenie predsedu KBS a predsedu UZŽNO
P:3, 14. 03. 2016 17:53, DOM

Bratislava 14. marca (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel dnes vydali spoločné vyhlásenie. Prinášame ho v plnom znení. (my z neho citujeme podstatné časti)

„S veľkým znepokojením preto konštatujeme, že sme v týchto dňoch nanovo zaznamenali príznaky obáv a nepokoja. Obracajú sa na nás starší ľudia, ktorým sa v pamäti vynárajú spomienky a hovoria o svojej úzkosti zo súčasného vývoja. ..História pozná mnohé prípady, keď sa štátna moc obrátila proti Židom a podrobila ich krutému a neľudskému zaobchádzaniu… Nesúhlasíme so žiadnou výzvou na násilie. Dúfame v obrátenie tých, ktorí prípadne aj sadajú do parlamentných lavíc a hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu ich inej farby pokožky či odlišného náboženského presvedčenia. Naše náboženstvá sú nezlučiteľné s rasizmom, antisemitizmom a výzvami na násilieObraciame sa na všetkých obyvateľov Slovenska, aby sa vyhli akémukoľvek extrémizmu.“

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS
Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR   (krátené)

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160314041

****************************************************************

Následok tohto fatálneho vyhlásenia:   Sprostý, amorálny a bulvárny denník Nový Čas  (New Age), sa vo svojom vydaní 14. Marca 2016 chvastá ako zmyslov zbavený:

  „Cirkev odsúdila Kotlebu!   Deň po článku Nového času!“

Zvolenský2

****************************************************

Skutočne sme dopadli až tak, že biskupi padajú na kolená pred slobodomurárskym plátkom a vyjadrujú sa na podnet tlače, a tak, ako si to želajú  nepriatelia Cirkvi? 

Skúsme sa trocha vrátiť do minulosti, pretože všetko tu už raz bolo:         Anton Selecký

Pokračovanie zajtra

***************************************

Neoliberálny fašizmus

“Nie, nie je to normálne”. Maďarsko zablokovalo najnovšiu iniciatívu EÚ, ktorá vnucovala štátom LGBT ideológiu

Budapešť 15. marca (HSP/Foto: TASR-Andrej Galica)

Premiéri Vyšehradskej štvorky vystúpili na GLOBSEC-u spolu s generálnym sekretárom OECD Ángelom Gurríom v rámci panela Dynamický Vyšehrad v Bratislave 19. júna 2015. Konferencie sa zúèastnili premiér SR Robert Fico, premiér Èeskej republiky Bohuslav Sobotka, premiér Maïarska Viktor Orbán, po¾ský vicepremiér a minister obrany Tomasz Siemoniak a generálny sekretár OECD Ángel Gurría. Na snímke premiér SR Robert Fico (v¾avo) a maïarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR- Andrej Galica
Premiéri Vyšehradskej štvorky vystúpili na GLOBSEC-u spolu s generálnym sekretárom OECD Ángelom Gurríom v rámci panela Dynamický Vyšehrad v Bratislave 19. júna 2015. Konferencie sa zúèastnili premiér SR Robert Fico, premiér Èeskej republiky Bohuslav Sobotka, premiér Maïarska Viktor Orbán, po¾ský vicepremiér a minister obrany Tomasz Siemoniak a generálny sekretár OECD Ángel Gurría. Na snímke premiér SR Robert Fico (v¾avo) a maïarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR- Andrej Galica

Maďarský premiér sa opäť postavil za kresťanské hodnoty. Začiatkom uplynulého týždňa holandský predseda komisie EÚ predstavil dva dokumenty, ktoré tlačia na členské štáty, aby svoju legislatívu prispôsobovali životnému štýlu LGBT skupín. Maďarsko prijatie týchto dokumentov vetovalo

Maďarsko sa ako jediný členský štát opäť postavilo proti nebezpečným dokumentom. Vďaka jeho vetu dokumenty, ktoré oslabovali chápanie prirodzenej rodiny a propagovali LGBT a gender ideológiu, neboli prijaté.

Začiatkom minulého týždňa holandský predseda Európskej komisie prezentoval dva dokumenty pod názvami: “Strategická angažovanosť za rodovú rovnosť” a “Opatrenia pre šírenie rovnosti LGBT osôb”. Ak by ich Maďarsko nevetovalo, tieto dokumenty by nútili členské štáty prispôsobovať svoju národnú politiku nezriadenému životnému štýlu osôb LGBT.

Maďarsko je už dlhšiu dobu známe svojím ráznym postojom v oblasti rodinnej politiky v rámci Európskej únie. V tomto prípade bolo jedinou krajinou, ktorá sa postavila proti nebezpečným dokumentom, vďaka čomu aj neboli prijaté. Za posledné roky je okrem toho na Maďarov vyvíjaný enormný tlak, aby liberalizovali svoju národnú politiku a zaviedli homosexuálne manželstvá.

http://www.hlavnespravy.sk/nie-nie-je-to-normalne-madarsko-zablokovalo-najnovsiu-iniciativu-eu-ktora-vnucovala-statom-lgbt-ideologiu/756217

Katolícka rodina v dobe zmätku

Chvíľa pre pesničku: Jantárová zem