Kolumbia: Zjednotení za život

379

9.3.2011, Bogota, (LSNews.com) – Katolíci, evanjelici, iné protestanstské denominácie, židia i moslimovia sa podľa generálneho sekretára Kolubijskej biskupskej konferencie zjednocujú v podpore  pro life dodatku kolumbijskej ústavy.

Gen. sekretár Juan Vicente Córdoba uviedol pre kolumbijské periodikum El Comercio, že jednotlivé náboženské skupiny budú zbierať podpisy na podporu tejto iniciatívy, ktorá bude následne predložená vláde prostredníctvom Konzervatívnej strany, ktorá je v súčasnosti členom vládnej koalície a podporuje vznik takéhoto dodatku.

“Chceme poslancom  a iným reprezentantom priniesť podpisy miliónov Kolumbijcov, ktorí sú pripravení brániť život.”,povedal Cordoba. Minulý november Konzervatívna strana prisľúbila reformu ústavy, ktorá skoncuje s vykonávaním umelých potratov v Kolumbii. “Myslíme si,  že právo na život by malo byť pod ochranou,“, povedal líder konzervatívcov  José Darío Salazar. „Kolumbijská spoločnosť je katolícka, konzervatívna spoločnosť a my pripravujeme zmenu ústavy. ”

Hoci kolumbijská ústava teraz uvádza, že právo na život je „neodňateľné“, nová legislatíva chce pridať slovné spojenie „od počatia až po prirodzenú smrť.”Najvyšší súd nedávno povolil výnimky z kolumbijskej legislatívy podporujúcej život s tým, že požiadal nemocnice, vrátane katolíckych ustanovizní, aby uskutočňovali interrupcie v prípadoch znásilnenia,  deformácie plodu a v prípade ohrozenia života matky.  Minimálne v jednom prípade už bola katolícka nemocnica vládou pokutovaná  a lekár suspendovaný za odmietnutie konania v rámci týchto výnimiek.

Vrchný súd dokonca zašiel tak ďaleko, že prikázal nemocniciam, že musia v rámci personálu disponovať silou,  ktorá vykonáva umelé potraty.