Írsko: Aktuálna Máriina légia

686

30.11.2010, Dublin,( CNA, magnificat.sk) – Arcibiskup Dublinu Diarmuid mal 20. novembra kázeň, dodávajúcu nádej, avšak zároveň brutálne úprimne poukazujúcu na hlbokú krizu viery.

Okrem škandálov, ktoré otriasali Cirkvou od roku 2009, zahŕňajúcich ututlávanie sexuálneho obťažovania, hovoril ku členom Máriinej légie na omši slúženej k 30-temu výročiu smrti jej zakladateľa Franka Duffu aj o hrubom zanedbaní pastoračných povinností cirkevnými lídrami a o “aroganicii hľadania moci” , čím sa odcudzili mnohým veriacim a čo je v protiklade s posolstvom evanjelia.

Týmito zlyhaniami Cirkev stratila sociálnu údernosť a svoju dôveryhodnosť. Takisto zdôraznil krízu povolaní s tým, že v uplynulom roku vysvätil pre Dublin jediného kňaza.
Podľa arcibiskupa by sa írska Cirkev mala vrátiť k fundamentálnej otázke : Kto je Ježiš Kristus ?

“Nestačí len byť milý jeden na druhého. Znovuobjavenie Krista a skutočné učeníctvo je jediné, čo nám pomôže nájsť pôdu pod nohami. Cirkev nie je prázdny moralizujúci činiteľ , ale nadprirodzená inštitúcia s mandátom, ktorý udeľuje jedine Boh. Je mnoho indícií k úvahe, že Cirkev v Írsku z tejto svojej cesty zišla. Mnoho ľudí nepozná v skutočnosti Krista. Môžeme byť spokojní s tým, že mnohí považujú za vrchol svojho kresťanského života birmovku? Nepodvádzame tým len seba, ale zároveň ničíme integritu Ježišovho tajomstva. ”, uviedol arcibiskup

Arcibiskup Martin si je vedomý, že hlboká autentická viera je stále živá medzi mnohými írskymi katolíkmi a že „mnohí, často nevzdelaní ľudia majú hlbší pohľad na Ježišovo posolstvo ako učení teológovia a biskupi.”

Vyzdvihol príklad laika Franka Duffu, ktorý založil Máriinu légiu v roku 1921, kedy Íri čelili hrozbe občianskej vojny a biede. „Takéto hnutia by mali hrať kľúčovú rolu vo volaní írskych katolíkov – klér aj laikov – naspäť k viere.