Hit jara: Cesnak medvedí

525

 

Konečne! Hovoríme si s úľavou. Jarné slniečko už naplno vykuklo. A tak sa zobúdza aj príroda.  Prvá rastlina, ktorá si to nasmerovala na svetlo, je cesnak medvedí. Nemôžete si  pomýliť s ničím, sú to prvé zelené listy, ktoré vychádzajú spod zeme.  A nezameniteľne voňajú po cesnaku. Netreba ho ani úporne hľadať, len si vziať veľkú najlepšie plátennú tašku a nožnicami ho strihať ako trávu. Načo?

Cesnak medvedí je zvláštna rastlina. Jeho vegetačné obdobie trvá približne len dva mesiace. Musí vyrásť a zakvitnúť skôr, ako sa stromy prebudia a zatienia listami všetko pod sebou. V lete je už vyschnutý, už „spí“ a zvyšok roka čaká zase na ďalšiu jar.

Počas tejto dlhej doby nezhnije ani ho nepožerú škodcovia či hmyz. Chránia ho vysoko účinné látky, ktoré obsahuje a ktoré sú aj pre nás, ľudí liečivé. Naši predkovia Sloveni a Slovenky, ktorí osídlili podunajské kraje už pred 1500 rokmi, cesnak medvedí dobre poznali, využívali ho v kuchyni a liečili ním rôzne choroby.

Vedeli, že posilňuje organizmus, vyháňa parazity a tí, ktorí ho konzumovali pravidelne, dlho ostali zdraví a vyhla sa im kadejaká pľuhavá choroba. Pomliaždené listy kládli na hnisavé rany napadnuté plesňami a tie sa rýchlo zacelili. Ľudia si všimli aj to, že vyslabnuté medvede po zimnom spánku okusujú listy tejto rastliny, aby nadobudli nové sily.

http://www.liecbabylinkami.euweb.cz/cesnak.htm

Detoxikácia podľa medveďa – medvedí cesnak

Keď sa na jar medveď prebudí zo zimného spánku prvé, čo urobí pustí sa hľadať rastlinu s cesnakovou vôňou. Vedie ho inštinkt, aby si po zime prečistil žalúdok, črevá a krv. Ľudia si to všimli. Rastlinku nazvali medvedí cesnak a začali ju používať podobne, na jarné prečistenie a získanie prvých jarných liečiv z prírody. K pozvánke do prírody pridávam pár poznámok o zdravotných účinkoch medvedieho cesnaku a pár jednoduchých receptov.

Zdravotné účinky:

Sú veľmi podobné cesnaku kuchynskému, pretože obsahuje rovnaké zlúčeniny ako kuchynský cesnak. Navyše zelené listy medvedieho cesnaku obsahujú chrolofyl, zelený fotosynteticky pigment, v ktorom je ukrytá energia slnka. Je prvou jarnou rastlinou, ktorú môžeme konzumovať.

Detoxikačné účinky na organizmus

Prečisťuje tráviaci systém
Prečistí obličky, močové cesty, podporuje močenie
Priaznivo vplýva na vencové tepny srdca.
Používa sa pri ženských chorobách a výtokoch.
Detoxikácia znižuje škodlivý                                   vplyv nikotínu na ľudský organizmus.
Čistí zahlienené pľúca,                                          priedušky a zmierňuje dýchacie ťažkosti

 

Optimalizuje cirkuláciu krvi v tele a v mozgu a tým:

Podporuje pamäť

Znižuje krvný tlak

Pôsobí pri nespavosti
Účinkuje proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach
Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze. Má antibakteriálny účinok, ktorý súvisí so schopnosťou zvýšiťodolnosť buniek voči baktériám

Podporuje hojenie otvorených rán

Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
Znižuje bolesť spôsobenú zápalom
Liečia sa ním kožné vyrážky, povrchové vredy, lišaje.

***********************************************************************************

POZOR!  Najlepšie sú ešte mladé listy, a len do času kvitnutia.  Väčšie množstvo možno držať v chladničke, ale len niekoľko dní.  Pripravujeme ako šaláty, prísadu do polievok – najlepšie  strukovinových, alebo pokrájaný na chlieb.  Receptov je viac…