Mysteriózny Egypt. Čo je vlastne zač Stredný východ?

429

Pred pár rokmi som sa zastavil pri pyramídach v Gize a cestou naspäť som z nejakého dôvodu pocítil potrebu pomodliť sa aspoň 100 Otčenášov. Tak som si k tomu sadol na múrik v blízkosti druhej najväčšej pyramídy Chefren. Môj zážitok: okamžite ako som sa začal modliť, rozvírila sa okolo mňa piesočná búrka, začal duť nepretržitý vietor po celú dobu môjho modlenia a to presne až po koniec posledného Otčenášu. Veľmi zvláštne. Možno je to len náhoda, ak teda veríte na náhody.

Ale čo je zač Egypt? Čo Izrael? Čo je to vlastne za úkaz, celý tento región?

Je to proste len vo veku – ktorý je biblický? Je to len región dávneho vyhnania, zem Kaina a zem Abela? Je to stred zeme? Je to preto že v tamojších starých náboženstvách je niečo temné? Prečo to neustále napätie medzi arabmi a Izraelčanmi , prečo to neustále násilie? Je to  preto, lebo ako tvrdil židovský spisovateľ Arthur Koestler : Najviac židov v Európe a takisto mnoho na Blízkom východe , kam emigrovali po 2. svetovej vojne, nie sú genetickí židia, ale Slovania a Nemci, ktorí konvertovali na judaizmus v stredoveku a tak táto časť regiónu má odlišné genetické dedičstvo?

Akokoľvek sa to snažíte vysvetliť, Izrael je určite silnou témou – taký malý kúsok zeme okupujúcej fenomenálne vysoké percento svetovej pozornosti a samozrejme miesto narodenia a smrti Ježiša Krista, ako aj domov Abrháma, Dávida, Jozefa a nekonečnej plejády postáv Starého zákona. Ale Egypt (ktorý je len tak mimochodom zmienený v Písme 669 krát ) tiež obklopuje množstvo energie a nie len Božej, ale aj tej spätej s okultizmom. A to môže byť dôvod odkiaľ fúka vietor.

Mnoho „psychických ríší“ a smerov new age ctí krajinu faraónov ako miesto, kde tajomné sily dokonca prechádzajú tunelmi, ktoré predstavujú práve pyramídy. Na Velkej Sfinge je vpísaný zoznam troch aspektov miestnych slnečných božstiev svojej doby Khepera-Re-Atum. Už ste sa niekedy zamysleli nad  možným významm ich vyobrazovaní ako poločloveka polozvieraťa?

Giza je nekropola – čo znamená je miestom mŕtvych. Je ona príčinou toho čo krúži naokolo? Alebo niečo viac? Na jednej strane je to horúca pôda zjavení Panny Márie, ktorej osvetlenú siluetu tu od roku 1968 videli nad rôznymi kostolmi milióny koptov, na druhej strane je to miesto, kde je možné na oblohe vídať čudesné svetlá.

Cely región sa zdá byť ako jedno veľké javisko, na ktorom sa odohráva dráma boja medzi okultnými silami a silami dobra. Sú tu portály z duchovných miest, počas čierneho moru , ktorý zachvátil Stredný východ, bolo vidno vychádzať z hrobiek neznáme svetlá. Kým Egypt je domovom prvého monoteistického náboženstva – nejaký čas tu mali svoj domov Jozef Mária a Ježiš, je to takisto krajina bohov a bohýň , tých čudných hieroglyfov, kresieb, ktoré sú nám také cudzie, slnečných znamení, astrológov a Ankhi, ktorá reprezentuje fyzický a večný život a je používaná v tarotových kartách. Niektorí predpokladajú, že práve tu vznikla aj svastika, alebo „slnečný znak“ a pokladá sa takisto za prastarú kolísku usilovných staviteľov – slobodomurárov, s nitkami smerujúcimi k Babylonu.

Či je toto všetko pravda alebo nie, vždy je tu prítomný istý prvok strašidelnosti a temna. Pri tej istej návšteve v roku 1980 som prešiel Egyptským národným múzeom, ktoré je presne tam, kde sú teraz protesty a kráčal popri sarkofágoch a múmiách a relikviách kráľa Tutanchamóna, o ktorom sa predpokladá, že nosí „prekliatie“. Túto myšlienku odštartovala smrť lorda Carnarvorna, ktorý za pár dní po otvorení hrobky , pri expedícii ktorú financoval, bol odvezený do nemocnice v Káhire, kde o niekoľko dní zomrel. Príčina smrti zostala neznáma, podozrenie však padlo na infekciu po poštípaní hmyzom. Legenda hovorí, že keď zomrel, nastal v Káhire výpadok elektrického prúdu. Jeho syn uviedol, že jeho obľúbený pes v tom čase zavil a náhle zdochol.

Ešte čudnejšie je, že nájdená múmia Tutanchamóna, nedotknutá do roku 1925 mala ranu na ľavom líci. Presne tam, kde bol smrteľne poštípaný Carnarvon. No a aby bol zoznam kompletný , treba prirátať aj kanárika šéfa expedície, ktorého v deň nálezu prehltla kobra.

O tom, že to nie sú len nejaké strašidelné báchorky svedčí minimálne to, že mnoho vedcov, vrátane sekularistov, pričom niektorí z nich boli ďalšími obeťami, skúmalo podstatu tohto prekliatia.Našli sa tu drevené artefakty reprezentujúce bohyňu s levou hlavou, ktorá je s veľkou pravdepodobnosťou spätá s magickými rituálmi.

Koľkokrát v Biblii Boh varuje Egypt? Koľko morových rán? Nepovedal dokonca, že postaví Egypťana proti Egypťanovi?

Od čias faraónov okultizmus rozšíril svoju sieť špionáží, revolúcií a prevratov.“ Hovori autor diela Tajné spoločnosti, Michael Howard. „Dnes tiež ovplyvňujú politiku. Účastníci okultných sprisahaní hrajú kruté hry so životmi miliónov ľudí.“

Takže tu je tiež odpoveď pre tých, ktorí nevedia pochopiť ako sa môže Boh tak hnevať na nejaké „magické masky a smiešne rituály“. Spojitosti sú totiž omnoho širšie.

Priestor na úvahy tu teda určite je. Keď už nič iné, existuje tu dobro a zlo. Ale myseľ sama zaletí hneď k pyramídam, sfinge a k tomu múzeu strašidelných predmetov ktoré je priamo v centre dnešných nepokojov. Samotné múzeum bolo minulý týždeň poškodené. A tiež k čudne pripraveným a spusteným nepokojom, ktoré sa môžu rozšíriť za túto krajinu záhad.

Vieme jedno: Ak máme v srdci nenávisť , ani tisíc pápežských požehnaní nás neurobí dobrými. A keď máme Ježiša v srdci, nedotkne sa nás ani tisícka prekliatí.

Autor M. Brown