Egypt – aké ľaké je umlčať internet

370

29.1.2011, Egypt, (reuters.com, magnificat.sk) – Krok egyptských predstaviteľov vedúci k takmer úplnému vypojeniu internetu ukazuje, ako ľahko možno izolovať štát a jeho obyvateľov v prípade, že v krajine je len niekoľko poskytovateľov telekomunikačných služieb a všetci sú v lokajskej pozícii.

Prezident Husni Mubarak v obave, aby sa nerozširoval protest proti jeho osobe po sieti nechal nielen zablokovať Facebook a Twitter, ale nechal 20 milónov používateľov kompletne bez možnosti využívať zaplatenú službu. V Egypte sú stovky poskytovateľov internetu, ale len 4 spoločnosti vlastnia infraštruktúru.

Daniel Karrenberg, šéf neziskovky RIPE NCC, čo je Európske neziskové internetové fórum hovorí, že pri štyroch poskytovateľoch je vypnutie celej siete relatívne jednoduché. „Čím je jednoduchšia topológia a čím je menej poskytovateĺov, tým je pre vládu jednoduchšie kontrolovať dané územie. „, hovorí.

Napriek rýchlej transformácii webu počas jeho krátkej histórie a napriek bezprecedentnej slobode slova, ktorú umožňuje, je tak internet očividne ľahkou korisťou pre vládne a komerčné záujmy. „Všetky egyptské adresy sú momentálne nedostupné.”, píše Jim Cowie, technologický šéf Renesys na svojom blogu. „Každý egyptský provider, každá kaviareň, banka, škola, akákoľvek webstránka, celý Egypt je odtrhnutý od sveta. “

Vodafone, jeden zo štyroch vlastníkov infraštruktúry uviedol, že “Všetci operátori v Egypte dostali príkaz vypnúť sieť. Podľa egyptskej legislatívy je možné takýto príkaz vydať a my sme povinní ho splniť. “

V prevádzke zostalo len niekoľko veľkých organizácií s nezávislými väzbami a to egyptská burza a Medzinárodná obchodná banka. Aj iné krajiny používajú reštrikcie internetu, avšak takéto drastické opatrenia sú úplnou raritou a zrejme aj precedensom.

Lynn St Amour, prezident Internet Society upozornil, že sociálne siete sú schopné ľahko vyrábať revolucionárov, ktorí si posielajú odkazy, kým si pritom sedia v pohodlí domova. Podľa neho je ich možné zneškodniť blokovaním IP adries. “Je to ľahké, ako vidíme.”, povedal pre Reuters na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Lynn St. Amour pojem „revolucionár“ bližšie nedefinoval.