Ďalšie ohnisko nepokojov

168

3.4.2011, Abidjan, (heraldscotland.com/magnificat.sk) – Masaker v katolíckej misii ležiacej srdci Pobrežia Slonoviny sa zdá byť bodom zlomu v tomto africkom štáte, kde sa črtá ďalšie ohnisko občianskej vojny s potenciálom genocídy podobnej Rwande.

Správy o zverstvách sa množia z oboch strán – podporovateľov prezidenta Gbagbo, ako aj nasledovateľov jeho protikandidáta zo severu Ouattara.

Zo saleziánskej misie v Duekoue stúpa počet signálov o masakrách v kostoloch navlas podobných rwandskej genocíde z roku 1994.

Viac ako 800 ľudí, podporovateľov Gbagba bolo zabitých v jeden deň na rozľahlej saleziánskej misii sv. Terézie Ježikovej . Zabijakmi boli vojaci z Burkina Faso, imigranti z moslimských rodín, lojálnych Ouattarovi

Katolícka charita Caritas zvýšila odhad masakru v Duekoue na 1000. Terénni pracovníci nahláslili, že oblasť je pokrytá telami obetí, ktoré boli postrieľané a sťaté mačetami.
V Rwande bolo zmasakrovaných 5000 Tutsiov v kostole v Nyarubuye 12. apríla 1994. Za sto dní padlo za obeť 800 000 ľudí.

Masmédiá tak ako všade, eskalujú napätie aj tu a Gbagdova propaganda vo vysielaní vyzvala ľudí na „odpor voči nepriateľovi“.

OSN a situáciu vyhodnotilo v dokumente, ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters ako „jeden veľký chaos“. Modré prilby OSN zložené z pakistanských a vietnamských vojakov však nezabránili zabijakom v diele skazy.

Corinne Dufka, výskumník Human Rights Watch vyjadril extrémne obavy z uskutočňovania ďalších zverstiev.

Duekoue bolo jedným z mnohých centier s početným výskytom vojakov New Forces (NF) opozičného kandidáta, ktorí s obľubou nosia „magické“ amulety, obojky a masky, ktorí boli v minulom týždni rozstrúsení takmer po celej krajine.

Viac než 120 000 ľudí je už na úteku na hranici s Libériou.
Samotná misijná stanica Svätej Terézie ubytovala 20 000 utečencov. Kvôli obdobiu dažďov však už nemá kapacitu prijať ďalších .

Kakaový biznis krajiny sa zosypal po embargu EU, ktorá sa týmto snažila dotlačiť terajšieho prezidenta k akceptácii volebných výsledkov.

Hlavné mesto Abidjan so 4 miliónmi obyvateľov sa ocitlo v zovretí prestreliek a v meste sa rabuje.