Belgicko: Škrtnú drasticky päť kresťanských sviatkov?

976

Brusel, 10.11.2010 (kath.net/KAP) 013 971 – Drastické zredukovanie kresťanských sviatkov v Belgicku navrhla „Komisia pre interkulturalitu“ belgickej vlády. Desať súčasných sviatkov sa má zredukovať na päť, navrhuje komisia, ako informovali belgické médiá.

Podľa tohto návrhu majú zostať už iba sviatky Nový rok, 1. máj, národný sviatok 21. júla, Deň zamĺknutia zbraní 11. novembra a Vianoce 25. decembra. Škrtnúť sa má Veľkonočný pondelok, Turíčny pondelok, Nanebovstúpenie Pána, Nanebovzatie Panny Márie a sviatok Všetkých svätých. Komisia navrhuje, aby podľa náboženského vyznania dostali zamestnanci dva ďalšie voľné dni. Pridať by sa mohol Medzinárodný deň žien 8. marca, 21. marec – Medzinárodný deň boja proti rasizmu a 21. máj – Svetový deň kultúrnej mnohorakosti.

K návrhom komisie patrí tiež povolenie nosenia náboženských symbolov ako islamskej šatky pre vyššie ročníky. Učiteľom má však nosenie náboženských symbolov zostať zakázané.

Belgická ministerka pre rovnosť šancí, Joelle Milquet z Liberálnej kresťansko-demokratickej strany oznámila, že chce posliniť boj proti diskriminácii. „Kultúrna mnohorakosť je zakotvená v dedičstve Belgicka,“ ako povedala podľa denníka „Le Soir“. -zg-