Aktuálne: Prezidentom Českej republiky bude Miloš Zeman

376

zemanČesi odvolili: Modrá krv Pražský hrad neobsadí. Prezidentom bude Zeman

Dnes 17:09 SITA, Ondrej Kubovič

BRATISLAVA – Česi si vybrali. Novou hlavou štátu sa stal ľavičiar Miloš Zeman so ziskom 54,8 percenta. Predbehol tak svojho súpera Karla Schwarzenberga, ktorému dalo hlas len 45,19 percenta voličov. Volebné miestnosti u našich západných susedov sa zatvorili o 14.00.

Prvým prezidentom českého ľudu sa stal Miloš Zeman. Porazil aj knieža.

Výsledky sú pritom veľmi podobné poslednému prieskumu z 18. januára. Ten odhadoval, že exšéf ČSSD skončí s necelými 54 percentami a jeho vyzývateľ Karel Schwarzenberg za ním zaostane s takmer osempercentným mankom.

V úvode sčítavania pritom Zeman viedol nad kniežaťom oveľa výraznejším rozdielom takmer 20 percent – pri pomere síl 60 ku 40 percentám. Postupne sa však čísla začali približovať až sa ustálili na rozostupe okolo desiatich až jedenástich percent.

Ľavičiar má ku koncu sčítavania na svojom konte takmer 2,7 milióna hlasov a svojho vyzývateľa predbehol o takmer pol milióna voličov. Volebná účasť dosiahla 59,11 percenta.

http://aktualne.atlas.sk/cesi-odvolili-vybrali-si-za-prveho-ludoveho-prezidenta-modru-krv-ci-zemana/zahranicie/ceska-republika/