Aktuálne: Arcibiskup Müller – Diskreditácia Cirkvi tvorí náladu pogromu

342

MullerRím, 4.2.2013 (ZENIT) 015 542 – Proti Katolíckej cirkvi vládne „nálada pogromu“. V interview pre nemecký denník „Die Welt“ arcibiskup Gerhard Ludwig Müller (na obr.) , prefekt Kongregácie pre náuku viery, použil tvrdé slová, aby popísal antiklerikálnu klímu vo veľkých častiach západného sveta.

„Cielené kampane diskreditácie proti Katolíckej cirkvi v Severnej Amerike a aj u nás v Európe dosiahli to, že duchovných v niektorých oblastiach teraz celkom verejne urážajú“, povedal bývalý biskup nemeckého Regensburgu.

„Rastie nám tu umelo vyprodukovaný hnev, ktorý príležitostne už dnes pripomína nálady pogromu. V mnohých blogoch a aj v televízii nachádzame útoky na Katolícku cirkev, útoky, ktorých výzbroj pochádza z boja totalitných ideológií proti kresťanstvu.“

V rozhovore pre Die Welt arcibiskup Müller zaujal kritický postoj aj k dialógu biskupov a laikov, ktorý v súčasnosti prebieha v Nemecku. Povedal, že je dobré, že sa dialóg koná, ale treba hovoriť o tom podstatnom „a nie stále znova  nadhadzovať rovnaké problémy“. Aké problémy? Arcibiskup Müller cituje ako príklad požiadavku mnohých laikov povoliť kňazské svätenie ženám:

„To nie je možné a nie snáď preto, že ženy sú menej hodné, ako muži, ale pretože spočíva v povahe sviatosti kňazstva, že v nej Kristus je reprezentovaný ako ženích vo vzťahu k neveste.“

Rovnako zreteľne odmietol aj homosexuálne partnerstvá:

„Prijatie partnerstiev rovnakých pohlaví nie je pre Katolícku cirkev možné. Také partnerstvá zásadne nemožno postaviť na jednu úroveň s manželstvami.“ Zrušenie celibátu pre kňazov rovnako kategoricky odmietol:

Muller2„Celibát kňazov zodpovedá príkladu a slovám Ježiša a v duchovnej skúsenosti latinskej Cirkvi našiel mimoriadny výraz.  Niet nijakých náznakov toho, že by zodpovední v Cirkvi, z nejakých falošných predstáv, chceli celibát zmeniť, akoby existovala prirodzená nutnosť praktizovať sexualitu v rámci  manželstva alebo mimo neho.“

Ak sa niekde v Katolíckej cirkvi vyskytuje nejaká zábrana reforiem, tak spočíva v tom „že sa nepúšťame do naozaj podstatných tém ako sú: účasť na sviatostiach, poznanie svojej viery. „Slovo reforma sa nesmie zabrať na to, aby sa brzdila vlastná obnova v Kristovi.“

Arcibiskup Müller tiež jasne konštatoval, že nemožno hovoriť o nejakej „nemeckej cirkvi“, ale iba o „katolíckej cirkvi v Nemecku“, a že neexistuje nijaký „rímsky centralizmus“.

„My trpíme tým, že máme primálo jednoty. Cirkev nechorie na centralizmus, ale skôr na to, že odstredivé sily sú príliš silné.“

Prefekt Kongregácie pre náuku viery sa vyjadril aj k lefebvristom:

„Kongregácia pre náuku viery predložila Kňazskému bratstvu sv. Pia X. Dogmatickú preambulu. Tá neobsahuje nič iné, ako celosť katolíckej viery, kde konečná záväzná autorita náuky legitímne prislúcha pápežovi. Na to doteraz neprišla odpoveď. Ale nebudeme čakať večne.“ -zg-

Rabín bráni arcibiskupa

Jeruzalem, 5.2.2013 (kath.net/DieWelt-Paul Badde) 015 543 – Po svojich výpovediach v interview o prichádzajúcej „nálade pogromu“ proti Katolíckej cirkvi dostal prefekt Kongregácie pre náuku viery, arcibiskup  Gerhard Ludwig Müller, podporu od židovského duchovného.

David_RosenMedzinárodný riaditeľ americko-židovskej komisie pre medzináboženské záležitosti, rabín David Rosen (na obr.), sa zastal arcibiskupa Müllera proti útoku nemeckej ministerky spravodlivosti Sabíny Leutheusser-Schnarrenbergerovej (FDP), ktorá arcibiskupa obvinila, že situáciu porovnáva s holokaustom.

„Nijaké porovnanie s ukrutnosťami holokaustu nemôže byť ešte niekedy primerané,“ povedal rabín Rosen pre „Die Welt“. „Rovnako jasné je to každému rozumnému človeku, ktorý číta slová arcibiskupa Müllera, ale aj to že takéto porovnanie nemal nikdy v úmysle. Takto si vysvetľovať toto interview, môže byť iba výsledkom zlomyselnosti.“ –zg-

 

Založil ich ešte evanjelista Marek. Koptskí kresťania prežili v Egypte tisícročia, ale nemusia desaťročie

Káhira 6. februára (TASR/HSP – Foto:TASR)

Koptský pápež kritizuje súčasné egyptské vedenie

Koptský-pápež-Tawadros-II.Koptský pápež Tawadros II. kritizuje súčasné islamistické vedenie Egypta. V rozhovore pre agentúru AP vyhlásil, že nová ústava krajiny je diskriminujúca, a zdôraznil, že kresťania by nemali byť v Egypte považovaní za menšinu.

Koptský pápež Tawadros II.

Tawadros II. na stolci sv. Marka nahradil pápeža Šenúdu III., ktorý viedol koptskú pravoslávnu alexandrijskú cirkev štyri desaťročia. Tawadros bol intronizovaný vlani v novembri a je duchovným vodcom koptských kresťanov, ktorí sú najpočetnejšou kresťanskou komunitou v Egypte. Ku kresťanstvu sa hlási asi desať percent z 85 miliónov Egypťanov.

V rozhovore pre AP Tawadros II. v súvislosti s míľnikmi najnovšieho vývoja v Egypte po nástupe islamistov k moci poukázal na to, že časti novej egyptskej ústavy sa odvolávajú na náboženstvo, “čo je samo o sebe diskriminačné”.

Ohradil sa aj proti výroku prezidenta Muhammada Mursího, ktorý sa o kresťanoch vyjadril ako o menšine. “Sme súčasťou podstaty tohto národa. Nie sme menšina, ani pokiaľ ide o hodnotu, dejiny, ani lásku k nášmu národu,” pripomenul.

http://www.hlavnespravy.sk/koptsky-papez-kritizuje-sucasne-egyptske-vedenie/69479/

Slovenka brala tabletky Diane­35, následne prekonala mozgovú príhodu

Výrobca liekov aj štátni kontrolóri tvrdia, že nemali hlásené žiadne problémy súvisiace s užívaním Diane­35.

BRATISLAVA. Našli jej krvné zrazeniny v srdci a mala embolizáciu do mozgu.

slovenka2Denníku SME sa ozvala mladá žena, ktorej niekoľkoročné užívanie tabletky Diane­35 spôsobilo vážne zdravotné komplikácie.

Tabletku, ktorá má aj antikoncepčné účinky, na konci januára zakázali predávať vo Francúzsku po tom, ako v dôsledku jej užívania zomreli štyri ženy.

U nás ju Štátny ústav pre kontrolu liečiv nezakázal užívať aj preto, že vraj nemajú hlásený žiaden prípad nežiaducich účinkov.

Mozgová príhoda

Použitie

Diane–35

  • užíva sa napríklad pri problémoch s akné,
  • má však aj antikoncepčné účinky,
  • vo všeobecnosti sa má užívať niekoľko mesiacov,
  • výrobca pripúšťa v príbalovom letáku tromboembolickú chorobu ako nežiaduci účinok.

„Diane­35 som užívala sedem rokov,“ hovorí dnes 34-­ročná Zuzana Tkáčiková z Bratislavy.

Viac na:

http://www.sme.sk/c/6692448/slovenka-brala-tabletky-diane35-prekonala-mozgovu-prihodu.html

Cameronovi na homosobáše nestačia hlasy…

Pravda, Andrej Matišák | 06.02.2013 08:07

Debata o manželstvách homosexuálov sa preniesla do britskej Dolnej gay-homosexuali-sobas-clanoksnemovne. Návrh v nej nakoniec získal podporu 400 poslancov, proti bolo iba 175 zákonodarcov z 646 člennej snemovne. Premiér David Cameron však ťažko môže byť úplne spokojný. Časť jeho Konzervatívnej strany je stále proti zákonu. Bez podpory labouristickej opozície by nová legislatíva neprešla. Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu drvivou väčšinou schválili v prvom čítaní vládny návrh zákona o manželstvách osôb rovnakého pohlavia v Anglicku a Walese.    Autor: TASR/AP, Peter Morrison

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/258145-cameronovi-musi-pomahat-opozicia/

Najvyššia socha Panny Márie

Najvyššia socha Panny Márie zo Socavón, patrónky baníkov, sa nachádza na kopci Santa Barbara na okraji bolívijského mesta Oruro, asi 200 km južne od La Paz. Socha meria 45 metrov a postavili ju vo výške 3850 m nad morom.
socha_panna_maria_socavon_inauguracia_10_reuters socha_panna_maria_socavon_inauguracia_8_reuters