Aktualizované – Monitoring: Spravodajstvo zo Synody, Rusko drví Islamský štát, Kresťanskí utečenci v Británii a Francúzsku nevítaní, Napätá atmosféra vo Vatikáne, KINO: Jágerské hviezdy

278

Kardinál Marx: V synode  biskupov (vraj) nie je rozkol

Vatikán, 5.10.2015 (kath.net/KNA) 018 351 – Predseda Biskupskej konferencie Nemecka, kardinál Reinhard Marx, odmietol špekulácie o údajnom rozkole a synode biskupov po rodine v Ríme. Správy o konzervatívnom a progresívnom tábore sú «zinscenované médiami», povedal Marx v pondelok večer novinárom v Ríme. Neexistujú nijaké «tábory», ale iba kontroverzné názory, dodal mníchovský arcibiskup. Medzi účastníkmi synody vládne atmosféra otvorenosti. 260 kardinálov, biskupov a rehoľných predstavených ako aj 90 ďalších účastníkov sa od pondelka radí o postoji Katolíckej cirkvi k manželstvu a  rodine.

Marx kritizoval ďalej fixáciu na otázku prístupu Cirkvi ku katolíkom, ktorí po rozvode uzavreli občiansky sobáš na radnici. To je síce dôležitá téma synody, no nesmieme pritom zabudnúť na iné témy ako útek a chudoba. Hovoriť iba o znovu zosobášených rozvedených je  nespravodlivé voči tým, ktorí si chcú založiť rodinu a ktorých okolnosti života to nepripúšťajú.  

V diskusii o prístupe Cirkvi k rozvedeným sa kardinál Marx vyslovil proti všeobecným riešeniam. Na to sú situácie ľudí, ktorí sa po rozvode znova civilne zosobášili príliš rozdielna. «Sú tu vinní opustení, sú tu rozvraty rodín», povedal predseda Biskupskej konferencie Nemecka v pondelok v nemeckej televízii ARD. Vyslovil sa za pohľad na každý jednotlivý prípad «predovšetkým, ak v druhom vzťahu už návrat do bývalého života už vôbec nie je možný bez novej viny».

O prvom dni zasadnutia synody sa kardinál vyslovil zdržanlivo pozitívne. Najprv išlo o «oťukávanie sa» a odhadovanie pomeru síl, no bola tu už aj široká diskusia. Vzhľadom na záver synody Marx žiadal, aby výsledky boli prinajmenšom na tej úrovni, ktorú pápež František svojimi vyjadreniami predkladal. -zg- 

Brífing po začiatku prác synody biskupov

Vatikán, 5.10.2015 – V prvý deň prác synody sa konal v Tlačovom stredisku Svätej stolice brífing, na ktorom sa zúčastnili kardinál Péter Erdő, generálny relátor synody, kardinál André Vingt-Trois, predsedajúci delegát a Mons. Bruno Forte, osobitný sekretár synody.

Prvé dojmy zo synodálneho zhromaždenia a účel synody v aktuálnom kontexte súvisiacom s  realitou prežívanou rodinami – to boli témy tlačovej konferencie, ktorú moderoval riaditeľ Tlačového strediska Vatikánu páter Federico Lombardi,

Kardinál André Vingt-Trois pripomenul udalosti, ktoré vo Vatikáne prebiehali už od soboty, a ktoré sú významným úvodom k samotnému zasadnutiu. Ako povedal, synodálne zhromaždenie je čas, kedy sa Cirkev modlí, ako tomu bolo počas sobotnej vigílie a tiež pri otváracej svätej omši. Synoda  je tiež čas, kedy sa Cirkev schádza okolo pápeža, ako v tento deň. A je to tiež čas, keď sa vydávame spoločne na cestu. Kardinál Vingt-Trois upozornil aj na pestrosť, rozmanitosť účastníkov a rozmanitosť zastúpených kontinentov i cirkví.

Kardinál Péter Erdő v súvislosti s prípravnými prácami upozornil na dve významné skutočnosti:

„Prvou bola všeobecná nedôvera voči inštitúciám a to nielen voči inštitúcii manželstva a rodiny, ale voči inštitúciám všeobecne. A to je veľmi citlivá otázka, ktorá sa dotýka problémov antropológie (…) Druhým základným fenoménom, ktorý vzišiel z týchto diskusií, je mohutná prítomnosť a kľúčová úloha kresťanských spoločenstiev zložených z dobrých rodín, ktoré si navzájom pomáhajú, ktoré už majú významnú úlohu v mnohých farnostiach, v mnohých hnutiach, aj pri odovzdávaní viery, a ktoré majú mnohé prostriedky na ľudskú prípravu mladých na manželstvo, na rodinu, na sprevádzanie manželských párov a na pomoc vo chvíľach krízy, aj v situáciách existenčných problémov, ako nezamestnanosť, neistota práce, choroba a podobne.“

Mons. Bruno Forte pripomenul, že medzi biskupmi nie sú dve alebo viac strán, ako uviedli niektoré médiá. „Ide o pastierov, ľudí viery, ktorí načúvajú Bohu, očakávaniam a výzvam ľudí. To nás spája oveľa hlbšie než všetky akcenty a rozdiely“ – povedal Mons. Bruno Forte a pokračoval pripomenutím dvoch hlavných cieľov synody:

„Prvým je ponúknuť evanjelium rodiny, teda rodinu ako hlavný subjekt a objekt pastorácie, ako prioritnú hodnotu, na ktorú môžeme vsadiť, a to aj v čase, keď v mnohých častiach sveta sa zdá, že je v kríze. Na druhej strane je to postoj pastoračného sprevádzania a nevyhnutnej integrácie, ktorý sa zameriava na všetkých, samozrejme počnúc od rodín, alebo od rodín v kríze. To si vyžaduje štýl veľkej parézie, teda veľkej priamosti a to aj na synode, pretože potrebujeme ozvenu nádejí a strastí všetkých rodín vo svete, ale aj hlboký pocit zodpovednosti pred Bohom a ľuďmi.“ -jk-

“Moslimovia áno, kresťania nie!” Také je stanovisko Anglicka a Francúzska k utečeneckej kríze

Londýn/Paríž 05. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

V Sýrii sú kresťania prenasledovaní, vraždení alebo predávaní džihádistickými milíciami, tak hľadajú útočisko v Európe. Avšak nie len, že ich tu čaká silná konkurencia takzvaných falošných utečencov, ale navyše sú diskriminovaní vládami Francúzska a Británie, pretože sú kresťania. Moslimovia sú v týchto krajinách uprednostňovaní

Ilustračné foto

Anglicko a Francúzsko sa zaviazali v rámci dohôd EÚ prijať 20.000 až 24.000 utečencov. Aj keď boli sýrski kresťania prvými obeťami vojny v Sýrii, sú diskriminovaní vládami oboch krajín z dôvodu ich náboženskej príslušnosti.

Bývalý anglikánsky arcibiskup z Canterbury, Lord Carey, prejavil znepokojenie. Pre denník The Telegraph povedal: “Tí, ktorí celé mesiace propagujú súcit so sýrskymi obeťami, im v skutočnosti spôsobujú veľkú frustráciu, pretože kresťanská komunita je opäť opustená a je s ňou zaobchádzané úplne na poslednom mieste.”

Britský premiér David Cameron oznámil, že budú prijímať len tých utečencov, ktorí sa nachádzajú v utečeneckom tábore OSN.

“Týmto spôsobom,” povedal bývalý anglikánsky arcibiskup, “Cameron neúmyselne diskriminuje kresťanov, ktorí sú najviac postihnutí týmito neľudskými mäsiarmi, ktorí si hovoria Islamský štát. V táboroch OSN nie je možné nájsť jediného kresťana, pretože boli napádaní islamistami s cieľom vyhnať ich z týchto táborov. Preto hľadajú útočisko v súkromných domoch a kostoloch.”

Čo znamená byť v Sýrii kresťanom

Rusk-bojov-lietadlo-v-akcii

 

Rusko drví Islamský štát a privádza ho do zúfalstva  * prečo vlastne zaplavujú utečenci Európu?

Česká nezávislá televízia  

Aktuálne vysielanie  5. októbra 2015

http://cntv.ubunturadio.cz/

Nardi: Napjatá atmosféra ve Vatikánu. Papež jmenoval „komisi pro transparentnost“ biskupské synody

Příspěvky od Hodie4.10.2015

Za zdmi Vatikánu probíhá v současnosti tuhý boj. Papež František zareagoval neobyčejně rychle na kritiku, že nadcházející biskupská synoda bude málo průhledná. Aby uklidnil obavy, které v poslední době důrazně vyjadřovali někteří kardinálové po špatných zkušenostech z Domu sv. Marty z minulého roku, oznámil dnes papež zřízení komise pro transparentnost. Je to neobvyklý krok, který odhaluje napjatou atmosféru na všech stranách.

Desetičlenná komise, jejímž mluvčím pro synodu bude kardinál Peter Erdö z Maďarska, má „zajistit naprostou průhlednost“, řekl dnes v Římě kardinál Lorenzo Baldisseri, generální sekretář biskupské synody. Komisi budou tvořit zástupci ze všech pěti kontinentů. Jmenování komise je považováno za potvrzení kritiky, kterou vloni vznesli např. kardinálové Raymond Burke a Gerhard Müller, totiž že si Svatý stolec přál uplatňovat jednostrannou informační politiku určitého směru, čímž se míní směr nastolený kardinálem Walterem Kasperem

Mluvčí Vatikánu: Synodní otcové nebudou nijak omezováni v jednání s médii

„Přejeme si závěrečný text, který bude výsledkem úvah a vystoupení různých synodních otců,“ řekl kardinál Baldisseri, přičemž nespecifikoval, zda tím míní závěrečný dokument synody nebo posynodální exhortaci papeže. Známí vatikanisté, jako je Sandro Magister  a Edward Pentin, v posledních dnech uvedli, že žádná závěrečná zpráva ze synody nebude. Předpokládají, že důvodem je to, že papež si nepřeje být jí vázán.

Na kritiku za nedostatek transparentnosti reagoval také vatikánský mluvčí P. Federico Lombardi SJ, který řekl na dnešní tiskové konferenci, že na synodě nebudou existovat žádná omezení pro jednání s novináři. Synodní otcové mohou „odpovědně“ mluvit se zástupci médií. Mluvčí Vatikánu neprozradil, zda bude zrušena praxe informačního embarga na vystoupení na synodě z roku 2014.

Oslava „50 let synody biskupů“ – papež jmenoval kardinála Schönborna hlavním řečníkem

Tuto neděli začíná druhá a závěrečná část biskupské synody o rodině. O manželství a rodině bude po tři týdny v přítomnosti papeže Františka diskutovat téměř 300 biskupů a 120 expertů. Kontroverzními tématy jsou návrh kardinála Waltera Kaspera, aby byli znovusezdaní rozvedení za určitých podmínek připuštěni ke svátostem, a návrh arcibiskupa Vincenza Paglii na faktické uznání homosexuality.

V souvislosti se synodou se bude 17. října konat jubilejní slavnost při příležitosti 50. výročí biskupské synody. Tato instituce byla zřízena jako nezávislý poradní sbor světové Církve papežem Pavlem VI. na konci Druhého vatikánského koncilu. Ceremoniálu se zúčastní papež František a synodní otcové. Hlavním řečníkem papež jmenoval vídeňského arcibiskupa-kardinála Christopha Schönborna, vyhlášeného kasperovce.

Guiseppe Nardi

Nebezpečie veľkého rozkolu? 

http://www.tedeum.cz/2015/10/05/synoda-den-prvni-neprijatelne-blizi-se-jaderny-vybuch/

Nech žije Oktoberfest!!! (kto by nevedel o čo ide, tak Oktoberfest sú každoročné masové pivné a gurmáske slávnosti v Mníchove)

oktoberfest

cainb24aMcCain: Co si to Rusko dovoluje? V Sýrii bombarduje naše teroristy

4.říjen 2015 – 20:02 Americký senátor John McCain, předseda Vojenského výboru, ostře kritizoval Rusko, protože „rebelové“ bombardovaní v Sýrii patří CIA a jejich úkolem je  svrhnout prezidenta Asada.

Je to zajímavé, že jejich první útoky byly namířeny proti jednotlivcům a skupinám, které byly financovány a vyškoleni naším CIA,“ řekl McCain pro CNN. Dodal, že může potvrdit cíle Rusů, protože mluvil s lidmi ze zasažených míst. McCain tak otevřeně přiznal, že CIA si udržuje teroristy v Sýrii a má dokonce s nimi kontakt.
Rusko potvrdilo, že bojuje nejen proti Islámskému státu, ale že má „seznam“ dalších teroristických skupin. „Tyto organizace jsou nám dobře známy a cíle jsou vybrány v koordinaci sse syrskou armádou,“ uvedl mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov.
Je pravda, že Rusko bojuje nejen proti IS v Sýrii, ale prakticky proti každé militantní skupině. Každopádně  se  snaží rozlišovat mezi umírněnými a radikálními domnělými teroristy.
Americká armáda je ohromena rychlostí ruských akcí v Sýrii. Ministr obrany Ashton Carter řekl, že ruské akce jsou jako přilévání „benzinu do ohně.“
Pentagon je naštvaný, protože Rusové teď efektivněji  bojují proti terorismu. Takže kromě teroristů z Islámského státu zasáhli i naše vlastní teroristy, stěžoval si McCain.John McCain odmítl přijet na volby v Luhanské republice Americká válka proti teroru je vlastně zbraň jak svrhnout nepříjemné vlády a destabilizovat celé země a zničit je. Výsledkem této „demokratizace“ a „změny režimu“, jsou miliony válečných uprchlíků, kteří zaplavují Evropu.  Ale toto spojení ze strany západních médií a politiků? Myslíte si, že to je naše válka, které produkuje válečné uprchlíky? Určitě ne, protože „my“, jsme opravdu dobří a Rusové, Číňané a Íránci jsou v zásadě ti zlí!

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/mccain-co-si-to-rusko-dovoluje-v-syrii-bombarduje-nase-teroristy/

Dochodcovia kontra invazianti

 

 

Hlavné správy 

http://www.hlavnespravy.sk/

Nemecko pred výbuchom?  

http://www.mikan.cz/news/nemecko-napeti-pred-vybuchem-i-vojaci-bundeswehru-se-uz-museji-stehovat-do-stanu-kasarna-obsazuji-imigranti-epidemie-znasilneni-i-epidemie-chorob-jiz-brzy-take-u-nas1/

Vladimír Putin: Kto je vlastne agresor?

KINO: Jágerské hviezdy

(historický film o bojoch Maďarov s Turkami podľa románu Gézu Gárdónyiho)

*******************************************************************************

Kto azylové právo zneužije, musí byť odsunutý!

Freiberg, 5.10.2015 (kath.net) „Kto tu kriminálnou energiou a trestnými činmi zneužije azylové právo, ohrozí zdravie, život alebo vlastníctvo iných ľudí či ohrozí verejnú bezpečnosť v utečeneckých domovoch, či mimo nich, ten svoje právo na pobyt v našej krajine stratil.“ Musí byť nútene odsunutý do vlasti a do odsunu uväznený, aby sa chránila verejnosť a odvrátilo sa poškodzovanie nemeckého ľudu.“ Žiadala to saská poslankyňa v nemeckom parlamente Veronika Bellmannová. Bellmannová, ktorá  je aj členkou Katolíckej pracovnej skupiny CDU Sasko, vysvetlila, že neustále poukazovanie na tieto problémy pomaly prináša svoje plody ako napr. 1. októbra schválený balík zákonov. Tým sa „vydali dôležité signály poriadku, ďalšie musia nasledovať. Zvyšuje to lepšie prijímanie utečencov, azylantov a migrantov v krajine, ak je zabezpečený poriadok a bezpečnosť a ľudia sa môžu zbaviť obáv. Strach je v každom prípade zlý radca.“

Katolícka pracovná skupina CDU Sasko tieto výpovede podporila v tlačovom vyhlásení: „Ak však politici jednoznačne jasne nevyjadria, že ohrozovanie migrantmi sa trpieť nebude a že sa proti tomu podniknú účinné sankcie, nemusí sa nikto diviť, ak sa darí silám, ktoré nechcú vedieť nič o láske k blížnemu, mobilizovať ľudí, ktorí sa obývajú o svoju bezpečnosť.“

Predtým sa objavili správy, že azylanti viackrát ohrozovali zamestnancov v supermarketoch, v jednom prípade robili dokonca gesto odrezania hlavy. Počas týchto incidentov musel policajt dokonca siahnuť k varovnému výstrelu. Títo azylanti, ktorých identita je už známa, sú zasa na slobode.  

Katolícka pracovná skupina ďalej konštatuje: „Platný právny poriadok vrátane ústavy vychádza v oblasti azylu z jasne definovaných jednotlivých prípadov, ale nie z migrácie národov, ktoré sa odvolávajú na azylové právo. Toto napätie ukazuje, že je tu žiadúci nielen zásah trestných zložiek, ale aj konanie zákonodarcov. Zatiaľ je ešte ťažké nájsť väčšinu na to, aby sa právny poriadok upravil tak, aby aj v realite fungoval. Na to by sa muselo trestné právo v ústave doplniť v oblasti azylového konania.“ –zg-

Starosta: Kriminálnych azylantov okamžite odsunúť!

Trestné činy sa pri azylovom konaní vraj nezohľadňujú!

Freiberg, 30.9.2015  (kath.net) Nemôžeme si dovoliť ponechať  kriminálnych utečencov v azylovom konaní. Nehovorím tu o 14-ročnom zlodejovi v obchode, ktorý ukradne zubnú pastu za 1,50 € a za ktorého sa matka hanbí. Ale každý vážny trestný čin by mal okamžite automaticky znamenať koniec azylového konania, či už je vlasť azylanta bezpečná, alebo nie.“ Konštatoval to Dieter Greysinger, starosta Hainichenu/okres Freiberg  Nemeckom Sasku pre kath.net.

Dvaja azylanti tam totiž v supermarkete vo Freibergu ohrozovali zamestnancov mačetou a sprejom s korením. Obaja páchatelia sú na slobode. Jedného polícia zasa prepustila, druhý je na úteku. Politik sa inak veľmi zasadzuje za integráciu utečencov a oceňuje veľkú pomoc od obyvateľstva. Greysinger už raz v mailom žiadal freiberskú poslankyňu v spolkovom parlamente, aby sa zasadila za prísnejšie opatrenia voči kriminálnym azylantom. Greysinger napísal:  „Jasne hovorím – ak by mal tento páchateľ – Líbyjčan – prísť do tábora v Hainichene, všetkými prostriedkami sa budem tomu brániť a naše obyvateľstvo budem varovať. Pretože by to vrhlo zlé svetlo na slušných ľudí, ktorí sú tu ubytovaní.“

Aj starosta Freibergu, Sven Krüger (SPD), sa vyjadril na Facebooku jasne: „Nemám pochopenie pre našu justíciu, ktorá páchateľa, ktorý hrozil zamestnankyni aj polícii, nenechala vo väzbe, ale z vyšetrovacej väzby ho prepustila. Tak našich občanov neochránime a práca polície sa zosype.“

Dňa 11. septembra 2015 dvoch azylantov v supermarkete chytili pri krádeži. Najprv sa vrhli na predavačku a potom ušli. No potom sa vrátili a znova ohrozovali predavačov mačetou a sprejom s korením. 27-ročný Líbyjčan sa nechal bez odporu políciou zatknúť, no ozbrojený azylant sa vrhol na policajta. Policajt varovne vystrelil do vzduchu. Útočníkovi sa však podarilo ujsť. Na druhý deň azylant prepustený z väzby znova prišiel na miesto činu. Keď ho chcel zamestnanec vykázať z obchodu, muž začal ohrozovať predavačku. Podľa polície pritom ukázal gesto odrezania hlavy. Na parkovisku vytiahol nôž a ušiel. Líbyjčana potom preložili do iného domova.

Úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) oznámil, že incidenty nemajú vplyv na azylové konanie oboch mužov. Trestné činy sa pri azylovom konaní vraj nezohľadňujú! Okrem toho sa vraj azylové konanie aj tak ukončí pred vyšetrovaním trestných činov. Iba ak je azylant odsúdený na najmenej tri roky, nedostane štatus ochrany, no aj tak sa ešte skúma, či odsúdený môže byť odsunutý.

Podľa tlače takéto incidenty nie sú vo freiberských obchodoch nijakou výnimkou. Vedúci v Norma-Markete povedal, že jeho predavačku azylant udrel do tváre, keď chcela pri pokladni upokojiť spor. Pre tlač povedala: „Opľúvajú nás a nadávajú nám.“ Denne vznikajú veľké škody krádežami, či roztrhnutými baleniami, no keďže páchatelia stále znova prichádzajú a polícia je neefektívna, angažoval si Norma-Market súkromnú bezpečnostnú službu.

Mimochodom oficiálne sa hovorí sa vždy len o zlodejoch, ale nedáva sa to do súvislosti s azylantmi …  -zg-

O utečencoch hovorí sýrsky lekár na Slovensku