Monitoring: Správy zo sveta, KINO: Viva Cristo Rey!

268

Irak: Stále viac Kurdov sa stáva kresťanmi

Kruté činy IŠ ich robia zvedavými na kresťanstvo

Mossul/Charlottesville, 4.11.2015 (kath.net/idea) 018 466 – Na severe Iraku sa stále viac kurdských moslimov stáva kresťanmi. Oznámila to nadácia „Christian Aid Mission“ (Kresťanská misia pomoci) so sídlom v Charlottesville (USA – Virgínia). Odvoláva sa na vedúceho miestnej nadácie, ktorej sídlo z bezpečnostných dôvodov neuvádza. Hlavným dôvodom obrátení sú kruté činy teroristov IŠ. Islamský štát kontroluje veľké oblasti Iraku, kde s mimoriadnou brutalitou presadzuje islamské právo šaría. Kresťanov, ktorí odmietnu konvertovať na islam alebo platiť daň z hlavy, zabijú, ženy a dievčatá predajú ako sexuálne otrokyne islamským bojovníkom.

„Už majú islamu proste plné zuby“

Súčasná situácia robí mnohých umiernených moslimov o to zvedavejších na kresťanstvo, ako povedal vedúci organizácie: „Už majú islamu jednoducho plné zuby.“ Čím viac oblastí IŠ dobyl, o to viac majú Kurdi záujem o kresťanskú vieru:

„Túžia dozvedieť sa niečo o Kristovi, najmä o zázrakoch, uzdraveniach, milosti a láske.“

Riaditeľ nadácie hovorí o „úplnom prebudení“. Pritom sa organizácia nespolieha na misionárov, či kazateľov. V centre práce je sociálna a materiálna podpora:

„Veríme v silu Božieho slova. Pomáhame ľuďom, pretože ich milujeme. Mnohých to urobilo zvedavých a pýtali sa na dôvody našej angažovanosti. Kto chce, dostane potom Bibliu, v ktorej si môže čítať, ako sa Ježiš správal.“ –zg-

 Patriarcha kritizuje ochotu Nemecka prijímať utečencov

Frankfurt, 04.11.2015 (KAP/KNA) 018 471 – Sýrsky gréckokatolícky patriarcha Gregorios III. Laham (81) kritizoval veľkú ochotu Nemecka prijímať utečencov. „Som rád, že sa prijímajú, ale smutný z toho pozvania,“ povedala hlava melkitskej cirkvi v stredu vo Frankfurte. „Ochota spolkovej vlády poskytovať ochranu vojnovým utečencom zo Sýrie sa tam chápe tak, že Nemecko chce mať toľko a toľko ľudí.“

Iste, strach je motívom úteku, ale tento strach „Islamský štát“ vedome roznecuje, ako povedal patriarcha. Ďalšie dôvody vysťahovalectva zo Sýrie sú: „nádej na lepší život a lepšiu budúcnosť“, ako aj „chuť na dobrodružstvo“, ako povedal Gregorios III. Vlnu vysťahovalectva porovnal s „epidémiou“. Patriarcha sídliaci v Damasku, navštívil Frankfurt pri príležitosti posviacky byzantskej kaplnky vo Vysokej škole jezuitov St. Georgen. 

„Civilné obyvateľstvo v Aleppe síce trpí ťažkými podmienkami, aj situácia v Homse je sťažená, v Damasku však život z veľkej časti ide normálne ďalej. Je tam všetok tovar, život je ešte lacnejší ako v susednom Libanone. Bazáre sú plné,“ povedal Gregorios III. 

To, že ľudia utekajú z vládnych oblastí, „nie je pravda“. Naopak, mnohí utečenci v rámci Sýrie hľadajú ochranu na miestach kontrolovaných prezidentom Bašarom al-Assadom. „Bezpečnosť je tam, kde je vláda,“ povedal Gregorios III. Ako dôkaz poukázal na pomoc utečencom jeho patriarchátom. V r. 2011, na začiatku konfliktu, podporovalo prijímacie centrum v Damasku 300 utečeneckých rodín, dnes ich je 8000.

Konflikt v Sýrii opísal patriarcha ako riadený rôznymi záujmami. Tzv. „opozícia“ bola „zaplatená“, demonštrácie boli „kúpené“. V Sýrii žije teraz už mnoho „vojnových zbohatlíkov – riches de la guerre“, ako povedal. „Ceny nehnuteľností sa prepadli pre veľkú ponuku, z toho profituje mafia. Aj pracovníci medzinárodných humanitárnych organizácií sú veľmi dobre platení.“

Médiá robia z Assada diabla

Assad je z pohľadu Gregoria III. obeťou cieleného hanobenia. V západných médiách vládne „manipulácia, ignorancia, vôľa informovať o tom zlom,“ ako povedal. Pritom robil zodpovedným za negatívny obraz Sýrie aj dva roky uneseného jezuitu Paola Dall’Oglia. Ten podľa neho ako „jednotlivý kňaz“ a vedúci štátom podporovaného kláštora o Assadovej vláde systematicky zle hovoril.

Oproti ére Hafiza al-Assada, otca prezidenta, vládnuceho v r. 1970-2000, sa situácia v Sýrii zásadne zmenila, ako povedal patriarcha. Je väčšia náboženská sloboda, ako vo väčšine iných krajín Blízkeho Východu. Odhliadnuc od Libanonu je Sýria jedinou krajinou v regióne, kde islam nie je štátnym náboženstvom.  

Sám nezdieľa negatívny pohľad na Assada, ako povedal Gregorios. Pri osobných stretnutiach sa prezident prejavuje kultivovane, plný účasti a úcte voči kresťanskému náboženstvu. „Neviem, čo ľudia proti nemu majú,“ vyhlásil patriarcha doslova. … 

Ruská misia proti IŠ nie je účelová  

Ruská vojenská intervencia v Sýrii z pohľadu patriarchu nie je správnym postupom proti „Islamskému štátu“. „Bombami nemožno nad IŠ zvíťaziť,“ povedal. „To, že Rusko pôsobí ako ochranná moc kresťanov na Blízkom Východe, nie je pravda. Rusko chce mať svoje miesto pri mori,“ vyhlásil patriarcha.

IŠ môže zastaviť iba medzinárodná aliancia, povedal patriarcha ďalej. Okrem Ruska, USA, EÚ by sa na tom musel podieľať okrem Saudskej Arábie a Kataru aj Irán. Vojenské zásahy sú pritom prostriedky iba popri iných. On osobne neverí v „silu zbraní“.

Medzi sýrskymi cirkvami a Ruským pravoslávnym patriarchátom v Moskve síce existujú dobré historické vzťahy, ako ajpersonálne zastúpenie ruskej cirkvi v Damasku. V súčasnom konflikte však Rusko má „svoje záujmy, tak ako iné krajiny“. Medzinárodné pokusy vplývať na  občiansku vojnu v Sýrii opísal patriarcha slovami: „Prežívame v chaose záujmov“.

Apel na sankcie proti Izraelu

Vzhľadom na najnovšiu vlnu násilia v Izraeli vyzval patriarcha EÚ k väčšiemu tlaku na izraelskú vládu. Osídľovacia politika premiéra Benjamina Netanjahua je „znamením, že nechce pokoj“. Nevylúčil  obchodné obmedzenia ako proti Iránu. Patriarcha pôsobil pred zvolením v r. 2000 takmer dve desaťročia ako patriarchálny vikár v Jeruzaleme.

Je hanbou pre kresťanstvo, arabské krajiny, pre EÚ a USA, že palestínsky konflikt nedokážu vyriešiť,“ vyhlásil patriarcha na záver. -zg-

OROL TV: Patriarcha Gregor III. Laham v Bratislave k otázke migrantov

Zavedenie „homosexuálneho manželstva“ zastavené

Belfast, 3.11.2015 (KAP/KNA) 018 469 – Protestantská strana  „Democratic Unionist Party“ (DUP) svojím vetom zastavila proces legalizovania „manželstiev“ rovnakých pohlaví v Severnom Írsku. Parlament v Belfaste v pondelok síce hlasoval tesnou väčšinou za legalizáciu, no veto DUP zabraňuje zmene zákona.

Z poslancov 53 hlasovalo za novelu zákona, 52 bolo proti. Od r. 1998 mimoriadna úprava umožňuje, že jednoduchú väčšinu možno v parlamente zablokovať, ak nedostane dostatočnú podporu od protestantských unionistov, ani od írskych-nacionalistických katolíkov. Tak sa má vyhnúť tomu, aby sa tlejúci konflikt medzi oboma tábormi  nanovo vznietil. Keďže za zákon hlasovali iba 4 unionisti, umožnilo to použiť veto.

Väčšina severoírskeho obyvateľstva sa podľa prieskumov už vyslovuje za „manželstvo“ homosexuálov. „Pomaly ale iste to politici doháňajú,“ vyhlásil Patrick Corrigan, riaditeľ severoírskej organizácie pre ľudské práva Amnesty International. Boj o zrovnoprávnenie teraz rozhodne súd.

Krátko pred hlasovaním írski biskupi pod vedením prímasa Írska, Eamona Martina, v otvorenom liste varovali, že „úplné dôsledky ´manželstva´ rovnakých pohlaví nie sú predvídateľné“. „Nezávisle od zmien v historických zvyklostiach a vo verejnej mienke“ manželstvo sa zakladá „na jedinečnej možnosti generovať nový život“.

V Republike Írsko minulý piatok zákon o zavedení „homosexuálneho manželstva“ však prekonal poslednú prekážku. Prezidiálna komisia v Dubline podpísala zákon, ktorý vznikol na základe referenda, čím sa homosexuáli od polovice novembra môžu sobášiť. -zg-

Nemecko: Hrozby zavraždenia proti katolíkom

Berlín, 3.11.2015 (kath.net) 018 468 – Ľavicový teror proti katolíkom, ktorý politika a médiá do veľkej miery zamlčujú, pokračuje. Hrozby zavraždenia teraz dostal zasa berlínsky katolík a filozof Josef Bordat, ktorý píše blogy. Prečo? Bordat označil podpaľovanie budov a vozidiel ako „predcivilizačný akt násilia, ktorý nemožno ničím ospravedlniť“. O niekoľko hodín neskôr dostal email s hrozbou, že by mohlo čoskoro horieť aj u neho – jeho adresa je známa. Bordat to oznámil polícii a do objasnenia veci pozastavil svoj webový blog. Po útokoch na rôznych kresťanov berie hrozbu vážne.

„Ochota použiť násilie sa zdá byť prakticky bezhraničná. ‘Úplná, aj fyzická likvidácia protivníka‘ (tak to kolegyňa výstižne opísala) je cieľom, ktorý sa chce dosiahnuť,“ napísal Bordat na Facebooku. –zg-

Semeno štváčov, ako sa zdá, vychádza

Poznáme nenávistné portály, sa vyrážajú hrozby, ak sa

niekto verejne zastane tradičnej rodiny. Ale nijaký

minister spravodlivosti neprichádza, aby zasiahol.

Komentár Klausa Kelleho

Magdeburg, 3.11.2015 (kath.net/Blog ‚Denken erwünscht‘) 018 467 – Teraz bola na rade zasa bojovníčka zapráva rodičov Hedviga von Beverfoerde. Najnovšia správa znie ako výrazné potvrdenie môjho názoru. V noci zo soboty na nedeľu zaútočili na budovu centra Jozefa von Beverfoerde „Demonštrácia pre všetkých“ v Magdeburgu a podpálili ju. Zapálili aj autobus, ktorý sa použil pri demonštrácii rodičov za práva  rodiny v Stuttgarte. Okamžite sa vznietilo aj blízko uložené drevo a sociálne priestory. Voz a časť budovy úplne vyhoreli. Hasiči boli rýchlo na mieste a zabránili ďalšiemu šíreniu plameňov.

Večer sa na ľavicovo-radikálnej platforme na internete objavil článok anonyma, ktorý sa vychvaľoval týmto činom a vyzýval k napodobovaniu. Uvádzal, že útok platil slobodnej pani von Beverfoerde ako organizátorke „Demonštrácií pre všetkých“ v Stuttgarte proti ranej sexualizácii detí. Rodičov, ktorí žiadajú svoje prirodzené právo na výchovu svojich detí, tam už dlhšiu dobu ľavicovo-radikálna zberba uráža a ohrozuje. Teraz idú jednotlivci ešte o krok ďalej. Vlastne bolo už vždy nepochopiteľné, že uprostred Nemecka rodičia, ktorí pokojne demonštrujú za svoje základné právo, musia byť pritom chránení až 800 policajtami.

Stále jasnejšie sa ukazuje, že tu semeno internetových štváčov a ich hesiel vychádza a medzitým už aj hlboko občiansky a kresťansky zameraných ľudí presúvajú do blízkosti pravicového radikalizmu a tak vystavujú ohrozovaniu.

Sú známe portály nenávistných štváčov, na ktorých niektorí vyrážajú zo seba hrozby a urážky, už aj keď sa niekto len verejne zasadzuje za tradičnú rodinu. A hŕstka ľudí, ktorá sa svojimi tzv. „analýzami“ a hanlivými článkami stará o obsahovú základňu takýchto násilníkov, je tiež známa.

Ibaže neprichádza nijaký minister spravodlivosti, aby proti takýmto ľuďom zasiahol. -zg-

Chvíľa pre pesničku: Spiritual Kvintet

KINO:  Viva Cristo Rey!