Monitoring, aktuálne: Svet sa dostáva do kolapsu, KINO: Tokisada

291

nonaO druhém srpnovém víkendu roku 2014 vysvětlil mosulský chaldejsko-katolický arcibiskup Amel Nona (na obr.)  ve svém arbílském exilu italskému novináři:

„Naše současné utrpení je předehrou toho, co v blízké budoucnosti čeká evropské a západní křesťany.“ „Musíte být vnímaví k tomu, co se děje zde na Blízkém východě, neboť muslimů, jež přijímáte do svých zemí, je stále víc. Vaše liberální a demokratické zásady zde nemají žádný význam.“ Při pohledu na miliony muslimů v Evropě tento sedmačtyřicetiletý muž zvolal: „Budete muset sáhnout k odvážným rozhodnutím s použitím síly, i když to bude znamenat zradu vašich vlastních zásad.“ „Ak tomu neporozumíte  dost rychle, tak budete obětmi nepřítele, kterého jste si přivítali u vás doma:“

Irak_03List z Iraku:   Zástavy vrahov na katolíckych kostoloch
Moji drahí,

chceme sa s vami podeliť o naše každodenné boje. Dúfam, že náš nárek zasiahne svet. Sme ako slepec z Jericha (Mk 10, 46 – 52), ktorý nemal čo vyjadriť, ale jeho hlas žiadal Ježiša, aby sa nad ním zmiloval. Aj keď niektorí ľudia ignorovali jeho hlas, iní ho počuli a pomohli mu. Spoliehame sa na ľudí, ktorí budú počúvať!

Vstúpili sme do tretieho týždňa nášho vysídlenia. Čo sa týka poskytovania prístrešia, jedla a uspokojenia potrieb ľudí, veci sa hýbu veľmi pomaly. Stále sú tu ľudia, ktorí žijú na ulici. Ešte stále neexistujú žiadne organizované tábory okrem škôl, ktoré sa používajú ako utečenecké tábory. Nedokončená trojpodlažná budova bola tiež použitá ako utečenecký tábor. V týchto nedokončených budovách si rodiny kvôli súkromiu vytvorili izby pomocou plastových fólií. Tieto miesta vyzerajú ako stajne. Všetci sme zvedaví, či to niekedy skončí. Vážime si všetko úsilie, ktoré bolo vynaložené na poskytnutie pomoci vysťahovaným ľuďom. Prosím, uvedomte si, že poskytnutie jedla a prístrešia nie je jediná podstatná vec, ktorú potrebujeme. Naša situácia je oveľa zložitejšia. Hovoríme o dvoch menšinách (kresťania a jezidi), ktoré prišli o svoje pozemky, domovy, veci, prácu, peniaze, niektorí boli odlúčení od svojich rodín a blízkych, a všetci sú prenasledovaní kvôli svojmu náboženstvu.

Irak_02Naši cirkevní predstavitelia robia čo môžu, aby vyriešili tento problém. Stretli sa s politickými predstaviteľmi, s prezidentom Iraku a Kurdistanu, ale iniciatívy a konanie týchto politických vodcov sú veľmi pomalé a skromné. V skutočnosti všetky politické stretnutia neviedli k ničomu. Až doteraz nedošlo k žiadnemu rozhodnutiu ohľadom aktuálnej situácie vysídlených menšín. Z tohto dôvodu sa dôvera v politických vodcov zmenšila, ak ešte vôbec nejaká existuje. Ľudia to už nedokážu tolerovať. Bremeno je príliš ťažké. Včera sa jeden mladý muž vyjadril, že by radšej zomrel, ako má žiť bez dôstojnosti. Ľudia majú pocit, že im bola vzatá ich dôstojnosť. Sme prenasledovaní kvôli nášmu náboženstvu. Nikto z nás si ani nepomyslel, že budeme kvôli tomuto žiť v utečeneckých táboroch.

Je ťažké uveriť, že toto sa odohráva v 21. storočí. Zaujímalo by nás, čo sa presne deje. Je to ďalší plán alebo dohoda rozdeliť Irak? Ak je to pravda, kým a prečo? Prečo sa znovu opakujú udalosti rozdelenia Blízkeho východu, ktoré sa odohrali v roku 1916? V tej dobe išlo o politickú záležitosť a zaplatili za to nevinní ľudia. Je zrejmé, že existujú zlí a prefíkaní ľudia, ktorí si chcú Irak rozdeliť. V roku 1916 sme stratili sedem sestier, mnoho kresťanov zomrelo a ďalší boli vyhnaní.  Je to len náhoda, že opäť čelíme tomuto deleniu, alebo je to zámerné?

Avšak ťažkosti nie sú len v utečeneckých táboroch, kde sú vyhostení ľudia. To, čo sa stalo v našich kresťanských mestách, ktoré boli evakuované, je ešte horšie. ISIS donútili opustiť svoje domovy tých, ktorí neodišli z ich miest do noci  6. augusta. Včera bolo vyhnaných sedemdesiatdva ľudí z mesta Karakosh. Avšak, nie všetci z nich prišli. Tí, ktorí prišli včera v noci, boli v úbohom stave. Museli prebrodiť rieku Al-Khazi, pretože most bol zničený. Niektorí z nich zostali na druhom brehu. Nevieme, kedy sa im podarí prísť do Erbil. To závisí od situácie a rokovaní medzi Peshmerga a ISIS. Niektorí ľudia sa vrátili, aby pomohli odísť starým ľuďom, ktorí nevládali chodiť.

Aj jedna z našich sestier odišla, aby priviedla svojich rodičov.  Ďalšia žena rozprávala, že bola odlúčená od svojho manžela a detí a nič o nich nevie. Pravdepodobne sú medzi ostatnými, ktorí sú na druhom brehu, alebo by mohli byť medzi rukojemníkmi, ktorých zajali ISIS. Taktiež jednej matke vytrhli z náručia trojročné dievčatko a nič o ňom nevie. Nevieme prečo ISIS vyhnala ľudí z Karakosh, ale od tých, ktorí práve odtiaľ prišli, sme sa dopočuli, že ISIS priváža do Karakosh sudy, ktorých obsah je neznámy.

Irak_01Okrem toho vieme o štyroch kresťanských rodinách, ktoré už viac ako tri týždne ostali zablokované v Sindžáry. Pravdepodobne sú bez jedla a bez vody. Ak im nikto nepomôže, zomrú. V súčasnosti nemáme s nimi žiadny kontakt a neexistuje žiadny spôsob, ako vyjednávať s ISIS.

Čo sa týka našich komunít, vieme, že v našom konvente v Tel Kaif si ISIS vytvorila sídlo. Tiež sme sa dozvedeli, že sa dostali do nášho konventu v Karakosh. Tí, ktorí prišli len nedávno, tvrdili, že všetky náboženské obrazy, ikony a sochy boli zničené. Z veží kostolov sňali kríže a zavesili tam svoje zástavy. Nie je to len v Karakosh a Tel Kaif. V Baqofe sa jedna z našich sestier dopočula, že situácia je pokojná, a tak sa vrátila s niekoľkými ľuďmi pre svoje lieky. Zistila, že kláštor bol vyrabovaný, všetko bolo otvorené a rozhádzané po celej miestnosti. V okamihu, keď vstúpili do kláštora, zasiahli mesto tri bomby. Okamžite stadiaľ odišli.

Na rozdiel od toho, čo sa deje s kresťanmi, včera, v piatok 22. augusta, šiitský samovražedný atentátnik a ozbrojenci zaútočili na sunnitskú mešitu AbouMussab v obci, ktorá je pod kontrolou irackej vlády v provincii Dijala. Tento útok zanechal  68 mŕtvych. Je to veľmi bolestné počúvať o ľuďoch, ktorí boli zabití počas modlitby. Pokiaľ ide o médiá a tlačové správy, tento masaker zatienil to, čo sa deje s kresťanmi v Ninive. Obávame sa, že náš boj bude len našou vlastnou záležitosťou a nebude to mať žiadny vplyv na svet.

Na záver musíme konštatovať, že ľudia strácajú trpezlivosť. Stratili všetko vo svojich rodných mestách: kostoly, zvony, ulice a susedské vzťahy. Je to pre nich strašné počúvať, že ich domovy boli vyrabované. Hoci milujú svoje mestá, väčšina ľudí uvažuje o odchode z krajiny, aby mohli žiť dôstojne a aby ich deti mali budúcnosť. Je ťažké mať nádej v Iraku alebo dôverovať vedúcim predstaviteľom tejto krajiny.

Prosím pamätajte na nás vo svojich modlitbách

Sr. Mária Hanna OP
Sestry dominikánky sv. Kataríny Sienskej – Irak

PS: Prosím Vás podeľte sa s týmto listom aj s ostatnými ľuďmi. Nech svet počuje nárek chudobných a nevinných.

Prevzaté z http://www.dsiop.org/

KINO: Amakusa Shiro Tokisada 
Zajímavý příběh ze 17.stol. o povstání křesťanů na Kjúšú. Film je natočen podle skutečnosti a jeho výpovědní hodnota je nesmírná – obtížné počátky křesťanství v Japonsku.  (stub / CSFD)

Inzerát  o. z. Magnificat Slovakia

Milí priatelia na východnom Slovensku!

Naša distribútorka  M ROSY ponúka:

Na predaj vo Veľkých Kapušanoch (Okres Michalovce) 3. izbový byt  v osobnom vlastníctve. Byt má balkón, rozloha bytu je 70 m2.  Je po nedávnej čiastkovej rekonštrukcii (plávajúce podlahy, plastové okná, kuchynská linka)

Cena bytu : 14 500 Eur, možná dohoda.

Kontakt  holkova.martina@zoznam.sk,  mobil: 0917 910 395

*********************************************************************************

Americký politológ: Washington je jediný, kto dychtí po krvi na Ukrajine

Washington  31. augusta 2014 (HSP/RT/Foto:pitnerest)

 Vyjadrovanie NATO o 1000 ruských vojakoch bojujúcich na Ukrajine je klamstvom Washingtonu. O tomto je presvedčený americký publicista a politológ Paul Craig Roberts. Podľa neho, sa Spojené štáty usilujú vyvolať ozbrojenú konfrontáciu medzi Európou a Ruskom, aby rozbili ich politické a ekonomické väzby. Jediným záujmom Ameriky je „hegemónia“, uzatvára expert

Vyhlásenie NATO, že na Ukrajine bojuje okolo 1000 ruských vojakov je ďalšie klamstvo Washingtonu. Tento názor vyjadril americký ekonóm, publicista a politológ Paul Craig Roberts v článku, preklad, ktorého priniesla InoTV .

Ilustračné fotoIlustračné foto

„Odkiaľ to vieme? Nie je to spôsobenétým, že z NATO, od stáleho predstaviteľa Spojených štátov pri OSN Victorie Nulandovej, od Obamu a celého jeho režimu patologických klamárov, že od anglickej, nemeckej a francúzskej vlády, z BBC, a všetkých ostatných západných médii, nepočujeme o Rusku nič iné iba samé klamstvá?“ kladie si otázky autor článku. Podľa neho existujú aj iné dôvody, prečo sa domnievať, že táto správa je podvodom.  Viac na…:

http://www.hlavnespravy.sk/americky-politolog-washington-je-jediny-kto-dychti-po-krvi-na-ukrajine/345809

Expert z Wall Street: Ukrajinu čaká kolaps

New York 1. septembra 2014 (HSP/RT/Foto:TASR)

Podľa slove prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka Brusel je pripravený poskytnúť Kyjevu okolo 1 miliardy USD, mimo pôžičky vo výške 1,4 miliardy USD, ktoré schválil MMF. Kvôli tomu bude musieť Ukrajina nútená zvýšiť dane, zmraziť dôchodky a platy. Analytik Wall Street Michael Hudson pre RT povedal, že Ukrajine hrozí ekonomický kolaps.

Bez ohľadu na straty Ukrajiny v dôsledku udalostí na východe krajiny sa EÚ snaží uistiť, že Kyjev má dostatok prostriedkov na to, aby sa udržal nad vodou. Opatrenia, ktoré bude musieť Kyjev urobiť, lebo nimi sú podmienené pôžičky z EÚ a MMF, budú veľmi tvrdé. Kyjev bude musieť zvýšiť ceny, zmraziť výplaty a dôchodky a tiež zaviesť nové dane. A to ešte nie je všetko. Podľa podmienok poskytnutia pôžičky, bude vláda musieť znížiť daňové výnimky pre poľnohospodárstvo a tiež umožniť bankám zabavovať majetok.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Splniť takéto podmienky pre krajinu, ktorej ekonomika je i tak v úpadku, nebude jednoduché. V druhom kvartále 2014 HDP Ukrajiny klesol takmer o 5 % a za prvý polrok najväčšie spoločnosti stratili asi 10 miliárd USD. Naopak, v roku 2013 mali zisky zarobiac niekoľko sto miliónov dolárov. Okrem toho, klesá kurz hrivny.

Ako predpokladajú experti, ak kurz hrivny klesne na 12 hrivien za dolár alebo ešte viac, ekonomiku krajiny čaká kolaps. Teraz je kurz hrivny 13,5 hrivien za dolár. Analytik Wall Street Michael Hudson si myslí, že Ukrajine hrozí ekonomický krach.. Viac na  ..:

http://www.hlavnespravy.sk/expert-z-wall-street-ukrajinu-caka-kolaps/347731