Komentujeme: Slovenský problém s „teroristami na motorkách“

483
Americkí „dragúni“ preferovaní, ruských motorkárov treba zastaviť
 
Nie je to tak dávno, čo sa strhla úplná hystéria okolo presunu amerických vojakov cez Českú republiku.  Čo to bol za krik, že v Česku  sa nejaké proruské živly stavajú proti našim spojencom a nebodaj záchrancom.  Dragúnska jazda USA naprieč Českom však napokon nepriniesla nič dramatické. Akurát že sa údajne rozdávali vo veľkom nažehlené a vypraté americké zástavy, aby bolo dostatočne jasné, že český občan si ctí svojho druha a spojenca, ktorý sa unúva tratiť čas a debny s kokakolou ďaleko od domova v prospech bezpečnosti Európy. 
Ide tu zrazu jazda naprieč Slovenskom, na pripomienku 70. výročia konca II. svetovej vojny. Vôbec nie vojenská. A čuduj sa svete, je považovaná takmer za novú sovietsku inváziu z roku 1968. Inváziu, ktorá nesie provokácie a posolstvo vojny, šíri „strach a motorklenásilie“, a preto ju treba bezpodmienečne zastaviť. Človek sa nad tým už ani nevie zasmiať, pretože to už ani nie je vtipné, akokoľvek by človek chcel.
A zase tu máme „list“, list osvedčených  pisálkov, ktorý „vyzýva“ na zastavenie tejto hroznej provokácie. Oheň a síra ide z tohto listu, akoby sa na Slovensko valila horda tatárskych hrdlorezov, schopných všetkého. 
Neviem, prečo tento list. Podľa všetkého je tu zasa americký pazúr, ktorý zo zákulisia riadi týchto slovenských pandrlákov,  z ktorých ani jeden nie je schopný takého kroku aký urobil Miloš Zeman, keď  amerického „hejska“, pardon veľvyslanca v Českej republike poctil, ako sa patrí. 
Je tu zrejme panický strach, že  ruskí motorkári zožnú podobné srdečné prijatie aké nedávno zožal na Slavíne minister zahraničných vecí ruskej federácie Sergej Lavrov. A to predsa nemožno dopustiť.  Títo 75-ti  signatári museli asi dostať nejakú injekciu alebo čo,  pretože normálny človek nebude spájať spomienkovú akciu na koniec vojny s hrozbou nájazdu divokých barbarov.  
Zostáva už iba to, aby vyhlásili, že Slovenský štát bol v poriadku, že slovenské ťaženie proti ZSSR bola hrdinská vojna, a že povstanie zorganizovali sovietski diverzanti, a boli by sme mali o poriadnu zábavu postarané.  To by potom malo nejakú logiku. Toho sa ale nedočkáme, stačí si pozrieť zoznam mien, ktoré zaváňajú všetkým možným, len nie tymiánom, aj keď sa pár ľudí pod list podpisuje ako „teológ.“   Nič nové pod slnkom.   Keď som bol za socializmu vyšetrovaný Štátnou bezpečnosťou, všetci eštebáci sa chvastali, ako za mladi chodili na náboženstvo a  miništrovali.
Nuž  táto dnešná „listová politika“ mi dnes pripadá asi tak absurdná ako  kedysi pieseň jedného zo signatárov – speváka Michala Kocába  – „S cizí ženou v cizím pokoji.“  Každopádne – 75 listotvorných národniarov už nijako nemôže zakryť svoje vlčie gánenie, a to ani žiadnym pokusom o baránčí bľakot.  Som náramne zvedavý na jedno:  Keď ruskí  „Noční vlci“ napokon pôjdu Slovenskom, či a kto bude proti tomu demonštrovať.    Anton Selecký
 *************************************************************

Skupina 75 osobností vyzvala na zastavenie motorkárov Nočných vlkov

Bratislava 24. apríla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike odmieta tvrdenia, že jazda Nočných vlkov je provokáciou

motorkáriSkupina 75 osobností občianskeho, kultúrneho a odborného života podpísala výzvu na zastavenie motorkárskej skupiny Noční vlci. TASR za signatárov listu informovali Juraj Mesík, Grigorij Mesežnikov a Boris Strečanský.

Na snímke ruský prezident Vladimír Putin (vľavo) sa rozpráva s vodcom motorkárskej skupiny Noční vlci Alexandrom Zaldostanovom (vpravo), známym pod prezývkou Chirurg

„Motorkársky gang Noční vlci chce osláviť 70. výročie konca vojny v Berlíne. Chce ešte raz, 70 rokov po skončení vojny, symbolicky dobyť slobodný Berlín, slobodnú Varšavu, Prahu, Bratislavu,“ konštatuje sa vo výzve. Podľa signatárov však posolstvom motorkárov nie je porážka fašizmu, ale podpora expanzie ruského štátu do zahraničia. „Noční vlci šíria nenávisť proti Ukrajine a sú v Rusku baštou protiukrajinských aktivít. Gang Nočných vlkov uplatňuje mocenský nárok Ruska na dnešný európsky mierový svet,“ uvádza sa vo výzve.

Podľa signatárov neexistujú nijaké záruky, že Noční vlci sa počas svojej demonštrácie sily zdržia provokácií a budú dodržiavať zákony krajín, v ktorých sa chcú pohybovať. „Naopak, existuje množstvo prípadov, keď štvali proti suverénnym štátom, provokovali, šírili strach a násilie,“ konštatujú. Jediným spoľahlivým nástrojom, ako tomuto násiliu zabrániť, je podľa nich nepripustiť ho.

„Preto vyzývame zodpovedné úradné miesta, ministerstvá zahraničných vecí, ministerstvá vnútra a samosprávne orgány na Ukrajine, v Poľsku, Českej republike, Slovenskej republike, Rakúsku a Nemecku, aby pri príležitosti výročia víťazstva nad fašizmom a nacizmom neumožnili oficiálny ani tajný vstup na svoje územie motorkárskemu gangu Nočných vlkov, pohŕdajúcemu základnými princípmi právneho štátu, a nepovolili mu nijaké verejné zhromaždenia,“ vyzývajú signatári.

Výzvu podpísali okrem iných aj politológ Jozef Bátora, politológ a signatár Charty 77 Bohumil Doležal, filozof Egon Gál, publicista Fedor Gál, teológ a spisovateľ Michal Havran, psychológ Anton Heretik, spisovateľ Tomáš Janovic, historička práva Katarína Zavacká či Michael Kocáb, hudobný skladateľ a bývalý minister.

Dôkladne zvážiť možnosť zakázania verejného zhromaždenia motorkárskeho klubu Noční vlci pri vojnovom pamätníku Slavín požadujú aj poslanci bratislavského Starého Mesta za SDKÚ-DS, ktorí zaslali v tejto súvislosti list starostovi Radoslavovi Števčíkovi.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike odmieta tvrdenia, že jazda členov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci z Moskvy do Berlína, aj cez Bratislavu, je provokáciou. Tajomník veľvyslanectva pre kultúrne otázky Sergej Čerkalin zdôraznil, že akcia bude venovaná 70. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny.  ml

http://www.hlavnespravy.sk/skupina-75-osobnosti-vyzvala-na-zastavenie-motorkarov-nocnych-vlkov/606329

Celé znenie listu: 

Motorkársky gang Noční vlci chce osláviť sedemdesiate výročie konca vojny v Berlíne. Chce ešte raz, sedemdesiat rokov po skončení vojny symbolicky dobyť slobodný Berlín, slobodnú Varšavu, Prahu, Bratislavu. Manifestačne chce prejsť do hlavného mesta Nemecka územím Poľska, Českej republiky, Slovenskej republiky, Rakúska.

Vlk-v-kozi-barankaNerobme si však ilúzie! Posolstvom motorkárskeho gangu Noční vlci nie je porážka fašizmu, sloboda a mier, ale podpora expanzie ruského štátu do zahraničia. Noční vlci šíria nenávisť proti Ukrajine a sú v Rusku baštou protiukrajinských aktivít. Gang Nočných vlkov uplatňuje mocenský nárok Ruska na dnešný európsky mierový svet. Pohybuje sa mimo rámca slobodných demokratických spoločností. Zastrašuje obyvateľov, šíri nevraživosť, strach a násilie. Preto možno voči nemu plným právom žiadať uplatnenie sankcií, zamedzujúcich voľnému pohybu v štátoch EU.

Noční vlci nie sú nevinným motorkárskym klubom. Plnia úlohu politického nástroja v službách ruskej vládnej moci. Členovia klubu sú cielenými provokatérmi, vedome porušujú zákony, platné v právnych demokratických štátoch. Ako hlavný argument v politických sporoch presadzujú hrubú fyzickú silu. Často sa stávajú aktérmi fyzických potýčok s konkurentmi s krvavými až smrteľnými následkami. Predstavujú kriminálnu štruktúru s mafiánskymi spôsobmi. Okrem oficiálne ohlásenej jazdy sa podľa posledných správ usilujú tajne infiltrovať do krajín EU a NATO hybridnou, maskovanou formou.

Slobodná spoločnosť si ctí základné slobody a medzi ne patrí aj sloboda pohybu a prejavu. Slobodná spoločnosť je otvorená voči hosťom, nadovšetko si však musí chrániť vlastnú slobodu pred narušovateľmi a nezvanými votrelcami. V obrane vlastnej slobody nie je na mieste relativizmus a alibizmus. Neexistujú nijaké záruky, že Noční vlci sa počas svojej demonštrácie sily zdržia provokácií a budú dodržiavať zákony krajín, v ktorých sa chcú pohybovať. Naopak, existuje množstvo prípadov, keď štvali proti suverénnym štátom, provokovali, šírili strach a násilie. Jediným skutočným spoľahlivým nástrojom, ako tomuto násiliu zabrániť, je nepripustiť ho.

Preto vyzývame zodpovedné úradné miesta, ministerstvá zahraničných vecí, ministerstvá vnútra a samosprávne orgány na Ukrajine, v Poľsku, Českej republike, Slovenskej republike, v Rakúsku a Nemecku, aby pri príležitosti výročia víťazstva nad fašizmom a nacizmom neumožnili oficiálny ani tajný vstup na svoje územie motorkárskemu gangu Nočných vlkov, pohŕdajúcemu základnými princípmi právneho štátu, a nepovolili mu nijaké verejné zhromaždenia.

V Bratislave, 23.4.2015

Signatári:

Jozef Bátora, politológ

Ivan Binar, spisovateľ a signatár Charty 77

Fedor Blaščák, filozof

John Bok, občiansky aktivista, signatár Charty 77

Marek Brodský, výtvarník

Ľubo Burgr, herec a hudobník

Bohumil Doležal, politológ, signatár Charty 77

Karel Freund, skladník, signatár Charty 77

Egon Gál, filozof

Fedor Gál, publicista

Libor Grubhoffer, parazitológ

Jozef Hašto, psychiater

Michal Havran, teológ a spisovateľ

Ladislav Hegyi, environmentalista

Anton Heretik, psychológ

Ladislav Heryán, kňaz

Beata Hirt, občianska aktivistka

Radko Hokovský, politológ

Mário Homolka, dokumentarista

Monika Horsáková, publicistka a dokumentaristka

Vavřinec Hradílek, slalomár, majster sveta a olympijský medailista

Jana Hradílková, žena činu a spisovateľka

Štefan Hríb, novinár

Michal Hvorecký, spisovateľ

Tomáš Janovic, spisovateľ

Jakub Janda, politický analytik

Peter Juščák, spisovateľ

Robert Kirchhoff, filmový režisér

Michael Kocáb, hudobný skladateľ a bývalý minister

Miroslav Kocúr, teológ

Petr Kolář, bývalý veľvyslanec

Juraj Kušnierik, novinár

Monika Le Fay, spisovateľka a režisérka

Jozef Lupták, hudobník

Daniel Matej, hudobný skladateľ

Michal Matzenauer, básnik a maliar

Peter Medveď, občiansky aktivista

Grigorij Mesežnikov, politológ

Juraj Mesík, environmentalista

Karolína Miková, konzultantka a facilitátorka

Martin Mojžiš, fyzik a publicista

Jaroslav Naď – obranný a bezpečnostný analytik

Mario Nicolini, analytik a aktivista

Pavel Nováček, environmentalista

Štefan Olejník, fyzik

Daniela Olejníková, ilustrátorka

Viktor Parkán, referent a signatár Charty 77

Daniel Pastirčák, kazateľ a básnik

Petr Pánek, občiansky aktivista

Kalmán Petőcz, politológ a bývalý veľvyslanec

Paľo Petráš, ochranár

Lucia Piussi, speváčka a spisovateľka

Ľudmila Priehodová, urbanistka

Ondrej Prostredník, teológ

Martin C. Putna, literárny historik

Martin Rejman, publicista

Věra Roubalová Kostlánová, psychoterapeutka a signatárka Charty 77

Richard Stanke, herec

Jakub Steiner, ekonóm

Boris Strečanský, rozvojový špecialista

László Szigeti, spisovateľ

Soňa Szomolányi, politologička

Adam Šebesta, historik

Anna Šebestová, výtvarníčka

Magdalena Šebestová, anglistka

Jiří Šesták, senátor

Petr Šimíček, redaktor vzdelávacieho portálu

Katarína Šimončičová, ochranárka

Andrej Šteiner, regionalista

Ján Štrasser, básnik a textár

http://dennik.tyzden.sk/stefan-hrib/2015/04/24/zastavme-nocnych-vlkov/