Aktuálne: Zomrel disident Ivan Polanský, ISIL obchoduje z otrokmi cez turecké kancelárie, KINO: Vojna a mier III.

393

Dnes o 3-tej hodine v noci zomrel vo veku 79 rokov v Dubnici nad Váhom disident a bojovník proti komunizmu Ivan Polanský. Prosíme o modlitby za jeho večné odpočinutie. 

Ivan Polanský (1936 – 2015)

„Žiaľ, ale situácia je taká, že zase synovia, dcéry komunistov sú vo vedúcich funkciách. Prečo? Pretože oni si mohli urobiť hociktorú vysokú školu. Moje deti si nemohli urobiť nič…“   (Ivan Polanský)

polansky-ivanIvan Polanský sa narodil 22. marca 1936 v Žiline. Vo svojom rodnom meste prežil celé detstvo. Vďaka členstvu v skautskej organizácii sa zúčastňoval na mnohých zaujímavých stretnutiach a výletoch. V skautskej činnosti pokračoval aj po roku 1948, keď bol skauting oficiálne zakázaný. V roku 1951 začal študovať na Strednej priemyselnej škole chemickej a potravinárskej v Banskej Štiavnici, kde zmaturoval s vyznamenaním. Okrem literatúry sa jeho záľubou stala aj chémia, ktorá mu neskôr pomohla pri tlačiarenskej činnosti. V roku 1957 sa oženil a o tri roky neskôr sa spolu s manželkou a deťmi presťahovali do Novej Dubnice. V tomto „prvom socialistickom mestečku“ sa zoznámil s doktorom Ladislavom Kvasničkom, s ktorým založili prvý neformálny náboženský krúžok. Postupne sa ich kontakty a zároveň krúžky rozširovali do viacerých slovenských miest. Medzi známe osobnosti z prostredia katolíckeho disentu, ktoré ovplyvnili činnosť Ivana Polanského, patrili aj Vladimír Jukl, Silvester Krčméry, či otec a syn Dubovanovci. Ivan Polanský začal v roku 1970 písomne zaznamenávať a rozširovať vysielanie Vatikánskeho rozhlasu, Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky.

Od roku 1982 vydával časopis Serafínsky svet a neskôr, v roku 1986, sa pustil do vydávania Historického zápisníka. Okrem toho vydával aj katolícky časopis Una sancta catholica a mnohé iné. Na rozmnožovanie používal tlačiarenské stroje, ktoré mu tajne doviezli zo zahraničia. Keďže išlo o tajnú a nebezpečnú činnosť, pomáhali mu len spoľahliví členovia náboženského krúžku. Kvôli svojim aktivitám bol však v roku 1987 zatknutý a v júni 1988 odsúdený za trestný čin podvracania republiky na štyri roky väzenia. Na slobodu ho podmienečne prepustili 15. decembra 1988. Počas prelomových udalostí rokov 1989 a 1990 s nadšením prispieval do vysielania Rádia Slobodná Európa, kde komentoval situáciu v Československu. V roku 1990 bol zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.    http://www.upn.gov.sk/sk/ivan-polansky-1936/

P.S. V Historickom zápisníku sa Ivan venoval najmä Slovenskému štátu, za čo bol aj v podstate odsúdený na 4 roky nepodmienečne.

Nepohodlní disidenti  (Ivan Polanský)


ISIL obchoduje s otrokmi cez tureckú kanceláriu

(titulky klikni vpravo dolu na obdĺžniku)

Německá televize ARD odvysílala výbušný materiál, který hrozí přerůst v otevřenou diplomatickou roztržku mezi Ankarou a Berlínem. V dokumentárním filmu štáb ARD natočil důkazy o tom, jak bojovníci Islámského státu ovládají turecké město Gaziantep, kde mají tržiště s otroky a obchodní kanceláře, pod přímým dohledem tureckých vojáků, kteří se tváří, že nic nevidí. Bojovníci ISIL volně chodí po městě, turečtí vojáci dělají, že je nevidí. 

Naprosté odhalení Erdoganovy islámské politiky v celé nahotě. Turecká armáda dokonce zašla tak daleko, že když do města přijedou z Evropy lidé, kteří chtějí vstoupit do ISIL a hledají kontakty, vojáci turecké armády poskytnou ochotně i informace, ve které kanceláři ISIL ve městě je možné se nechat naverbovat.

Chvíľa pre pesničku: Taxmeni

KINO: Vojna a mier (III.) – Rok 1812
Veľkofilm Sergeja Bondarčuka podľa rovnomenného románu Leva N. Tolstého