Aktuálne: Správy z biskupskej Synody v Ríme

423

Kardinál Marx: My sa náuky Cirkvi (ne)dotkneme?

Rím, 7.10.2014 (kath.net/KNA/red) 017 429 – V diskusii v cirkvi o manželstve a rodine predseda Biskupskej konferencie Nemecka, kardinál Reinhard Marx, sa postavil proti glorifikovaniu údajných starých časov:

«Mali by sme sa vyhýbať podtónu, že niekedy existovala ideálna realita manželstva a rodiny vyhlásil kardinál Marx v pondelok žurnalistom v Ríme. To je podľa neho «falošný a nehistorický pohľad, ktorý treba trocha zrevidovať. Nesmieme sa usilovať znovu získať to, čo sme kedysi mali

Kardinál ďalej povedal, že náuka Cirkvi nie je „nijaký statický útvar a musí sa ďalej rozvíjať“.

A potom začali byť jeho výpovede akosi ešte nejasnejšie. Podľa arcibiskupa Mníchova biskupská synoda síce nemá za cieľ meniť náuku Cirkvi, ale nemožno ani povedať: My sa náuky nedotkneme a zameriame sa iba na pastoráciu. Cirkev musí kresťanské posolstvo o rodine s dnešnými ľuďminanovo vypracovať a vrhnúť nový pohľad na náuku Cirkvi, ako vyhlásil kardinál  Marx.

Potom sa vyslovil aj za diferencovaný pohľad na homosexualitu v Katolíckej cirkvi:

O homosexuálnom vzťahu, ktorý sa celé desaťročia verne žije, nemožno povedať, že to všetko nie je nič. To je trocha prisilné. V takých prípadoch Cirkev nesmie jednoducho hodiť všetko do jedného vreca, ale musí sa na to dôkladnejšie prizrieť,“ žiadal Marx a dodal: To však neznamená, že homosexuálne vzťahy sú jednoducho dobré.“ –zg-

Náuku o nerozlučiteľnosti manželstva nemožno oklieštiť

Vatikán, 9.10.2014 (kath.net/KNA) 017 432 – Náuka Cirkvi o manželstve je v súčasnosti témou synody o rodine vo Vatikáne. Mnohí účastníci synody hovorili o vzťahu medzi katolíckou náukou a príkazom milosrdenstva voči ľuďom so stroskotaným životom a znovu zosobášeným rozvedeným, ako povedal páter Federico Lombardi v stredu.

Mnohí rečníci citovali slová koncilového pápeža Jána XXIII. (1958-1963), ktorý hovoril o «medicíne milosrdenstva». Nesmie sa ani prehliadnuť, že mnohí ľudia sa dostávajú do takýchto bolestných situácií nevinne, ako sa uvádza vo vatikánskom zhrnutí referátov.

Popoludní bol na programe pod názvom «Pastorácia ťažkých situácií“ okrem iného aj konkrétny prístup Cirkvi k znovu zosobášeným rozvedeným, ktorí nemôžu prijímať Eucharistiu.

Argentínsky arcibiskup Victor Fernandez na tlačovej konferencii vo Vatikáne zdôraznil, že hľadanie lepšieho pastoračného sprevádzania dotyčných ľudí sa nemôže podariť, ak sa pritom vylúči nasledovanie náuky Cirkvi. Táto náuka sa stále ďalej vyvíjala, no taký vývoj potrebuje čas, povedal tento rektor Pápežskej univerzity v Buenos Aires a úzky dôverník pápeža Františka. Náuku o nerozlučiteľnosti manželstva však nemožno okliešťovať – v tom sú si synodálni otcovia jednotní.

V stredu sa synodálni otcovia podľa Lombardiho sústredili na zvláštne problémy rodín v dobe globalizácie a kríz. Pritom sa dostali ku slovu najmä africkí rečníci. Tam je nebezpečenstvo, že silný západný sekulárny vplyv zničí náboženské a kultúrne tradície afrických katolíkov, ako povedal arcibiskup nigérijskej Diecézy Jos, Ignác Kaigama. To sa týka najmä masívnej propagácie antikoncepcie: «Dávajú nám kondómy, no my potrebujeme obživu, vzdelanie, zdravotníctvo a infraštruktúru,» povedal Kaigama. Po 50 rokoch nezávislosti sú africké krajiny v stave samostatne za seba myslieť. Africké rodiny sú materiálne chudobné, ale majú veľké duchovné bohatstvo.

Kaigama odmietol obvinenia, že katolícka cirkev najmä v Afrike schvaľuje represívny postup proti homosexuálom. Zdôraznil, že ona zastupuje dôstojnosť človeka, ale rozhodne odmieta „manželstvo“ homosexuálov. «Náuka zostáva náukou», zdôraznil africký arcibiskup. V stredu sa na synode diskutovalo aj o prístupe Cirkvi k homosexuálnym partnerstvám. –zg-

Synoda: Konflikt pre liberálny pohľad na homosexuálne „manželstvo“

Vatikán-Londýn, 8.10.2014 (kath.net/KAP) 017 431 – Britská mimovládna organizácia na ochranu života a rodiny „Voice of the Family“ (Hlas rodiny) ostro kritizovala neortodoxný pohľad austrálskeho manželského páru na synode v Ríme k téme homosexuálne partnerstvá. Informovala o tom rímska katolícka spravodajská agentúra „Zenit“ v stredu. Ron a Mavis Piroloví zo Sydney, vedúci „Austrálskej rady pre katolícke manželstvo a rodinu“, pred 60 kardinálmi a 130 biskupmi na synode označili za správne, keď sa príslušník rodiny – homosexuál – s partnerom pozýva na veľké rodinné oslavy.

Anglický kardinál Vincent Nichols sa následne vyslovil k výpovedi manželov pozitívne.

Voice of the Family“ však ostro kritizovala manželov aj kardinála Nicholsa. Uviedla, že jeho ´potlesk´ pre toto „ničivé svedectvo“ je dôkazom toho, ako ďaleko sa niektorí cirkevní predstavitelia vzdialili od vlastných problémov rodiny“, citoval „Zenit“.

Ron a Mavis Piroloví rozprávali o spriatelených katolíckych manželoch. Homosexuálny syn tohto páru požiadal rodičov, aby smel na rodinné vianočné oslavy priviesť aj svojho partnera. „Rodičia, ktorí sú úplne presvedčení o náuke Cirkvi tohto partnera privítali ako vlastného syna“, uvádza sa v rozšírenom texte svedectva Pirolových.

„Aký príklad evanjelizácie pre farnosti by to len bol, keby sa na podobné situácie mohlo v ich okolí reagovať podobne. Uvedení rodičia podali praktický príklad správania, ako by sa mohla správať Cirkev, aby zodpovedala svojej úlohe ako učiteľky a sprostredkovateľky Božej lásky,“ vyhlásili Austrálčania. Na synode patria medzi tzv. hostí – poslucháčov, ktorí sa zúčastňujú synody.

Manželia Piroloví ďalej referovali o rozvedenej priateľke, ktorá sa vo farnosti necíti byť úplne prijímaná. Pritom chodí pravidelne s deťmi na omšu. „Pre zvyšok farnosti by mala byť vzorom odvahy a nasadenia vzhľadom na nepriateľské okolnosti.“ ... –zg-