Aktuálne: Kresťanskí utečenci zastrašovaní, Brífing Veľvyslanectva Ruskej Federácie, správy, Maroš Kuffa na Novéne (Trnava), KINO: Veľká vojna

382

Kresťanskí utečenci zastrašovaní aj v Európe

„Vy ste neveriaci a nečistí a všetko znečisťujete!“

Eichstätt, 26.11.2015 (kath.net/idea) 018 555 – Mnohí kresťanskí utečenci sú v nemeckých utečeneckých táboroch moslimami šikanovaní vtipn7a ohrozovaní útokmi. Informoval o tom duchovný pastier utečencov v hornobavorskej Diecéze Eichstätt, Andreas Thiermeyer, podľa informácií katolíckej nadácie „Kirche in Not“ v Mníchove.

Ako povedal, kresťanskí utečenci prichádzajú často do táborov veľmi traumatizovaní. Tam potom musia konštatovať, že „sú ubytovaní spoločne s príslušníkmi etník a náboženstiev, ktorí ich v domovine utláčali a fyzicky napádali a pred ktorými vlastne ušli“. Mnohí sa boja vyznať, že sú kresťania, pretože v táboroch sú menšinami – tvoria tam iba desať percent.

Thiermeyer: „Moslimská väčšina 90 percent často mobuje kresťanov a vypudzuje ich zo spoločných miestností s odôvodnením: ´Vy ste neveriaci a nečistí a všetko znečisťujete!´“

Diecéza Eichstätt ako prvá z nemeckých diecéz menovala vo februári 2015 Thiermeyera ako kňaza pre pastoráciu utečencov. Ten organizuje pastoračné ponuky pre kresťanských utečencov a podporuje dobrovoľníkov v ich práci. -zg-

DSC_0720Brífing  RF (27. nov. 2015) o terorizme a o situácii v Sýrii 

Embassy RF press service

press@rusemb.sk

Poľsko: Vláda žiadala stiahnutie divadelnej hry

Varšava, 25.11.2015 (kath.net/KNA) 018 547 – Niekoľko dní po nastúpení do úradu poľská konzervatívna vláda žiadala stiahnutie divadelnej hry Elfriede Jelinekovej «Der Tod und das Mädchen» (Smrť a dievča) z programu v štátnom Poľskom maxresdefaultdivadle vo Wroclawi.

Dôvodom boli sexuálne scény na javisku, ako informovali poľské médiá v pondelok. Z pohľadu podpredsedu vlády a ministra kultúry Piotra Glinského inscenácia porušuje «princípy spoločenského spolunažívania». Premiéra sa však napriek tomu v sobotu večer konala.
Asi 20 katolíckych demonštrantov sa podľa polície pokúšalo pred predstavením zablokovať vstup do divadla. Podľa správ vystupujú v hre aj českí pornoherci. Istá návštevníčka divadla pre poľskú spravodajskú agentúru PAP povedala, že v hre sú dve scény so «subtílnou erotikou».
Riaditeľ wroclavského divadla, Krzysztof Mieszkowski, ktorý je aj poslancom poľského parlamentu, žiadal odstúpenie ministra kultúry. Glinského obvinil z bezprecedentného pokusu o cenzúru. Štátna televízia TVP suspendovala medzitým reportérku, ktorá ministrovi cez víkend v interview kládla kritické otázky. –zg-

Patriarcha varuje: Nebuďte naivní voči utečencom

Viedeň, 24.11.2015 (KAP) 018 545 – Chaldejský katolícky patriarcha Louis Rafael Sako (na obr.) znova vyzval medzinárodné spoločenstvo štátov, aby rozhodnejšie postupovali proti IŠ a angažovali sa pri etablovaní právno-štátnych štruktúr v Iraku a Sýrii.

sakodefaultSúčasne varoval v interview pre „Kathpress“ Západ predtým, aby príliš naivne neprijímal moslimských utečencov z Blízkeho Východu. Je potrebná ostražitosť pred teroristami, ako aj pred etablovaním sa paralelných islamských spoločností v západných štátoch. Teroristické útoky v Paríži patriarchu šokovali, ale neprekvapili: „To bolo jasné, že teror IŠ skôr či neskôr dosiahne Európu.“
Patriarcha Sako je na niekoľko dní v Rakúsku o. i. aj na konferencii Medzinárodného centra pre archívny výskum (ICARUS) v Pöltene.
IŠ by bolo možné vojensky relatívne ľahko poraziť, keby sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo a zjednotilo, je patriarcha presvedčený. Pravdaže to ide iba pozemnými silami. Pritom sa musia konečne zapojiť aj arabské štáty. Sako: „Kto dodáva IŠ zbrane, kto od neho kupuje ropu?“
No vojenským zničením IŠ jeho ideológia ešte dlho nezmizne. Ľudia sa už nesmú v prvom rade chápať ako členovia náboženstva či kmeňa, ale ako občania krajiny. Pre islam to znamená, že bez reforiem to nepôjde. To je výzva pre islamské autority.

Po demokracii ani stopy
Západ, predovšetkým USA, zanechali v Iraku pustý chaos a ani pre Sýriu niet nijakého plánu, kritizoval Sako. Po veľa sľubovanej demokracii v Iraku niet ani stopy. To ani nie je možné, pretože najprv by sa musela zmeniť mentalita a postoj obyvateľstva.
Sako naliehavo varoval Západ, aby voči utečencom z Blízkeho Východu nebol naivný a ľahkoverný: „Títo ľudia si so sebou prinášajú vlastné tradície a moslimskú mentalitu, čo nie je zlučiteľné so západnými hodnotami. Je potrebné realisticky vidieť nebezpečenstvo paralelných spoločností a predchádzať tomu. Okrem toho medzi utečencami môžu byť rozhodne aj teroristi,“ povedal Sako.
Integrácia je podľa neho snáď možná, ale iste ťažká. V každom prípade západné štáty by urobili dobre, keby „postupovali múdro“, ako sa patriarcha vyjadril. Varoval pred príliš veľkou koncentráciou utečencov v európskych obytných štvrtiach. Kresťanských utečencov, ktorých je relatívne iba málo, možno ľahko integrovať. Patriarcha vyjadril ľútosť, že kresťania opúšťajú svoju vlasť, ale dodal, že je to iste pochopiteľné.
Pred inváziou Američanov a ich spojencov v r. 2003 žilo v Iraku 1,5 milióna kresťanov. Dnes ich je menej ako pol milióna – nespočetní kresťania sú utečencami v rámci vlastnej krajiny. Iba pred IŠ ušlo v r. 2014 až 120 000 kresťanov do bezpečných kurdských oblastí. Tam sú síce v bezpečí, no nemajú perspektívu. Ľudia chcú nazad do svojich miest a dedín, čo je však úplne nemožné.

Oddelenie náboženstva od štátu
Jedinou šancou pre budúcnosť Blízkeho Východu je prísne oddelenie náboženstva od štátu, je patriarcha presvedčený. A to sa podarí iba ak Západ vyvinie tlak na príslušné vlády. Konkrétne to Sako žiadal vzhľadom na irackú vládu a parlament, aby konečne bolo v Iraku viac náboženskej slobody. …
„My nepotrebujeme peniaze, ale solidaritu,“ povedal Sako na záver a pozval rakúskych biskupov do Iraku. -zg-

o. Marián Kuffa na Trnavskej Novéne (kázeň)

Audiozáznam

Videozáznam

http://www.tvlux.sk/archiv/play/8691

KINO: Veľká vojna

Chvíľa pre pesničku:  Věra Martinová