Aktuálne – Bratislava: Chvíľa pravdy na Slavíne, alebo – národ sa zavádzať nedá

399
 Návšteva ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Bratislave

SITA  Od oslobodenia Bratislavy uplynulo 70 rokov. Pri tejto príležitosti pricestoval na Slovensko ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Naši najvyšší ústavní činitelia si spolu s vojnovými veteránmi túto dôležitú historickú udalosť pripomenuli na Slavíne.

fico5Premiér si uctil obete

Predseda vlády vnímal svoju prítomnosť na Slavíne ako prejav hlbokej úcty, ktorú pociťuje ako premiér, ale aj ako občan Bratislavy. „Je to vyjadrením vďaky tým, ktorí obetovali životy za záchranu životov našich rodičov, nás a našich detí,“ uviedol Fico.

Myslí si, že obetovať vlastný život za život druhého človeka zostáva hrdinstvom v každom čase a historickom období vývoja spoločnosti. „Hrdinstvo, ktoré títo muži a medzi nimi aj mladí chlapci aj vo veku i môjho syna preukázali, je odkazom nám živým,“ podotkol premiér.

Lavrov sa poďakoval za zachovanie pamiatky

Šéf ruskej diplomacie vyjadril vďačnosť slovenskej vláde za starostlivé zachovanie pamiatky sovietskych vojakov a údržbu vojnových hrobov. Rusko a Slovensko má podľa jeho slov rovnaký pohľad na vojnové dianie. Ako skonštatoval Lavrov, nesmie sa dopustiť zopakovanie dejín 2. svetovej vojny.

„Sme nacielení na to, aby sa tieto udalosti nikdy nezopakovali a aby OSN bola centrom zaistenia bezpečnosti vo svete. Aby sa nikto nesnažil dominovať vo svete a podriaďovať iných proti svojej vôli,“ dodal Lavrov. Minister zahraničných vecí Ruska následne odovzdal slovenským veteránom pamätnú medailu.

Nechceme Kisku, Rossija! Nechceme NATO!
Boli sme pri tom, milí priatelia, a tak vám ponúkame narýchlo aspoň nespracované situačné  záznamy z dnešného dňa na Slavíne v Bratislave, aby ste mali  o udalosti plastickejší obraz. Pre informácie – pietnej akcie sa zúčastnilo cca 1500 ľudí.

Tlačová beseda ministrov zahraničných vecí  Sergeja Lavrova  a Miroslava Lajčáka