Vianoce 2012: Betlehemské svetlo na Slovensku

533

MARIAJEZISKO1

Skauti nám znova prinesú “betlehemské svetlo”, aby rozptýlili tmu

Milí priatelia, betlehemské svetlo opäť prichádza na Slovensku, modlime sa, aby zažiarilo v každom srdci bez rozdielu…

Bratislava 15. decembra (TASR/HSP –

Foto TASR)

 

 

 

 

Slovenskí skauti  priniesli už po 23. raz Betlehemské svetlo z Rakúska,

Každoročne k nám prichádza s posolstvom, že tma nemôže zvíťaziť

 aby tento symbol pokoja, porozumenia a nádeje šírili až do Štedrého dňa po celom Slovensku. Spolu s delegáciami z mnohých ďalších krajín svetlo prevzali  od rakúskych skautov počas  obradu,  v katolíckom farskom kostole Altlerchenfeld vo Viedni.

Včera 18.00 h Betlehemské svetlo prevzali v Prezidentskom paláci v Bratislave od delegácie Slovenského skautingu prezident SR Ivan Gašparovič a prvá dáma Silvia Gašparovičová.

Na tretiu adventnú nedeľu – 16. decembra predpoludním – svetlo z Betlehema oficiálne privítajú a odovzdajú do rúk verejnosti počas sv. omše v Kostole sv. Jozefa vo Svite a následne počas omší v Katedrále sv. Martina v Bratislave a Katedrále sv. Emeráma v Nitre na hrade. Vo Svite odovzdajú slovenskí skauti svetlo poľským harcerom v spomínanom Kostole sv. Jozefa, aby ho šírili cez celé Poľsko a aby ďalej putovalo cez pobaltské štáty až do Ruska.

Plamienok svetla z miesta narodenia Ježiša Krista v Betleheme odpaľuje každý rok dievča alebo chlapec z Rakúska, ktorí sa pre svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať spolužiakom stali Dieťaťom svetla. Tento rok plamienok v Bazilike Narodenia Pána odpálila 13-ročná Christina Mader z dedinky St. Oswald v Hornom Rakúsku, ktorá sa stará o svojich dvoch kamarátov s Downovým syndrómom.

 

Betlehemskému svetlu sa tešia aj seniori v domovoch dôchodcov

Plamienok od plamienka, z ruky do ruky

Svetlo z Betlehema sa odovzdáva odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky medzi miliónmi ľudí. “Naším cieľom je odovzdať plamienok čo najväčšiemu počtu ľudí, aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas týchto Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostal. Chceme spojiť aj Slovensko s ostatnými krajinami a vytvoriť symbolickú reťaz svetla,” povedal Marián Suvák, koordinátor betlehemskej akcie za Slovenský skauting.

Svetlo pokoja a jeho posolstvo bude v predvianočnom čase šíriť milión ľudí vo viac ako 25 európskych krajinách.

Na Slovensku budú skautské posádky v sobotu 22. decembra od skorých ranných hodín rozvážať Betlehemské svetlo pod 20 hlavných a vedľajších vlakových trasách do 300 miest a obcí – od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe Slovenska, kde si ho budú odpaľovať skauti, zástupcovia farností i verejnosť.

Svetlo pokoja a nádeje zažiari už 19. rok aj na najvyššie položenom pracovisku v Slovenskej republike – v Observatóriu SAV na Lomnickom štíte (2632 metrov nad morom).