Rusko: Ofenzíva Ortodoxnej cirkvi proti potratom

250

 

31.5.2011 , Moskva (AP/magnificat.sk) — Ruská ortodoxná cirkev v spolupráci s konzervatívnymi členmi parlamentu predložila v pondelok legislatívu, ktorá v rámci boja s nízkymi prírastkami obyvateľstva radikálne okliešti rozsah poskytovania interrupcií.

Návrh obsahuje zákaz voľného poskytovania interrupcií na štátnych klinikách a zákaz predaja pilulky „ráno po“ bez lekárskeho predpisu. Oznámila to Jelena Mizulina, vedúca parlamentného výboru pre rodinu, ženy a deti.

Dodala, že vydaté ženy budú na zákrok potrebovať súhlas partnera a dospievajúce dievčatá súhlas rodičov. Zavedie sa takisto týždňová lehota na rozmyslenie ukončenia tehotenstva.

Návrh má silnú podporu Ruskej ortodoxnej cirkvi, ktorá sa snaží o silnejšiu pozíciu v spoločnosti. Má 100 miliónov členov v 143 miliónovej populácii. „Dúfam, že čoskoro budeme žiť v Rusku bez umelých potratov.“, uviedol v pondelok jej hovorca Vsevolod Caplin. Podľa štatistík z roku 2004 má Rusko najvyššiu mieru potratovosti vo svete . Až 53,7 percenta na 100 žien. Tendencia je klesajúca. V roku 2000 pripadalo 169 interrupcií na 100 pôrodov. Celkové číslo potratov v roku 2009 dosiahlo takmer 1,3 milóna detí.

Mizulina podotýka,  že čísla nezahŕňajú prípady zo súkromných kliník a využívanie piluliek, čím by sa číslo mohlo priblížiť až k 6 miliónom. Plánujú sa takisto anonymné pôrody.

Akú podporu získa návrh v parlamente, nie je jasné.