Príbeh „nepriateľa štátu“ Ernesta Macáka

401

Dokumentárny film Pokiaľ dýcham, dúfam (Príbeh Ernesta Macáka -) po prvýkrát odvysiela Slovenská televízia 16.4. 2011 (sobota) o 18:00 na programe STV 2.

Repríza filmu bude 21.4. (štvrtok) o 14:45.

Dokument odkrýva  príbeh človeka, ktorý patril v päťdesiatych rokoch do skupiny „nežiadúcich“ a  bol označený za nepriateľa štátu. Uväznený, vyšetrovaný, mučený.

Don Ernest Macák.

Dokumentárny film – Pokiaľ dýcham, dúfam – predstavuje osud kňaza väzneného a vyšetrovaného vo vykonštruovaných procesoch, kde hlavným cieľom výsluchov a represií bolo „vymývanie mozgov“ tým, ktorí sa nepodriadili komunistickému režimu. Používali sa všetky dostupné prostriedky – zastrašovanie, prenasledovanie, nátlak k zrade najbližších, teror rôzneho druhu vo väzeniach i v bežnom živote.

Život Ernesta Macáka bol poznačený ťažkým časom za mrežami. Vyšetrovaný, trýznený a v bezvýchodiskovej situácii. Na pokraji síl sa rozhodol predstierať psychicky chorého, aby zachránil iných.

Divák si nielen vypočuje, ale spolu s protagonistom aj prežije časť jeho života, ktorá nikoho nenechá ľahostajným. Film odkrýva príbeh o ľudskej krehkosti a zároveň sile.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie informácie, môžete nás kontaktovať na vyššie uvedených kontaktoch. K dispozícii je aj DVD s filmom.

Informovala  Marta Franeková.

Kontakt:  tel:   0907/ 457 055

e-mail:  martuska1@gmail.com