Aktualizované – OROL TV: Krv kríža a Ukrajiny, alebo – Boh sa vysmievať nedá, Магніфікат Словаччина вводить документальний фільм Матір Єдності

413

Ako sme sľúbili –  prinášame vám, milí priatelia, našu reportáž zo súčasného Džublika, z miesta, na ktorom v roku 2002  Panna Mária prišla zjednocovať Cirkev a národ Ukrajiny.  Ako odpovedala Ukrajina na toto pozvanie za tých 12 rokov,  ťažko určiť. Táto zem, „svätá Kijevská Rus“, je pôdou, na ktorej vo východnej Európe zapustilo korene kresťanstvo.  Dnes, po stovkách rokov, bol na tejto pôde verejne spílený kríž, a to ženskou rukou.  Čo to prináša, a aká je odpoveď Neba, vám azda priblíži aj naša reportáž  Krv kríža a Ukrajiny. Anton Selecký

Vyčínanie „FEMEN“ pokračuje

innaŽene, ktorá získala vo Francúzsku politický azyl, vystavili cestovné doklady, takže Ševčenková sa mohla vybrať na návštevu USA. Prioritným cieľom bol Texas, kde Femen protestovali proti sprísneniu potratovej legislatívy. Na medzinárodný deň žien sa Ševčenková nechala nafilmovať s texaskou zástavou, na ktorej bolo napísané: “potrat je posvätný“ a s nápisom na nahom hrudníku: “vaša biblia nekontroluje moju vagínu“. Potom pred očami zúčastnených reportérov roztrhala bibliu.

http://www.hlavnespravy.sk/hnutie-femen-trha-bibliu-v-texase/232055

innaaPoslanec ortodoxnej Národnej únie Michael Ben-Ari roztrhal výtlačok Nového zákona a hodil ho do koša. Nechal sa pri tom vyfotiť. „Táto odporná kniha zapríčinila zabitie miliónov židov počas inkvizície,“ vyhlásil poslanec, ktorý ostro protestoval aj proti návšteve pápeža v Izraeli.

http://www.svetkrestanstva.sk/2012/07/izraelsky-poslanec-v-parlamente.html

darskiAdam Darski, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Nergal, bol obvinený z urážky náboženského cítenia, keď na koncerte v Gdynii pred štyrmi rokmi zničil Bibliu.Vytrhal z nej listy a hodil ich medzi poslucháčov s žiadosťou, aby ich spálili. A cirkev nazval „vražednou sektou“, čo sú silné slová v katolíckom Poľsku.  http://www.cas.sk/clanok/204741/spevak-v-polsku-na-koncerte-roztrhal-bibliu-podla-sudu-je-nevinny.html

Tituzt„Titanic je nepotopiteľný a večný! Je to loď, ktorú by ani samotný Boh nepotopil…“ Tieto slová obotkávali očakávanú plavbu Titanicu skôr, než v apríli roku 1912 vyplával z prístavu Southampton smerom do New Yorku, aby verejnosti predviedol svoju dokonalosť a prepychom svedčil o neobyčajnom technickom pokroku ľudí, ktorí sa nazdávali, že jeho skonštruovaním vytvorili nezničiteľné a neprekonateľné dielo…

http://www.poznanie.sk/zivot/titanic-2012.php

„Nemýľte sa: Boh sa vysmievať nedá. Čo človek zaseje, to bude aj žať.“  (Gal 6,7)

http://www.modlitba.sk/htm/svedectva/zazitok/vysmievat.htm

s9Džublik1PÚTE DO DŽUBLIKA

Počnúc  mesiacom  APRÍL  končiac  OKTÓBROM    2014

Odchod z Košíc vždy 26. teho v mesiaci ráno o 6.00 hod. zo Staničného námestia 

Návrat 27. vo večerných hodinách cca o 18.00 hod

Marta Prihodová, Košice, Jenisejská 69,  tel.   0903 563541,   055/ 3812060, email

prihodova.marta@gmail.com

Vzhľadom na to, že nás pozerá čoraz viac Ukrajincov, reprízujeme náš dokumentárny film MATKA JEDNOTY v ukrajinskej verzii:

Магніфікат Словаччина вводить  

документальний фільм Матір Єдності

PERVYJ_KANAL_HDVysielanie

TV RUSKO – naživo   

Первый канал
– každé 3 hod. nový blok  (12.00, 15.00, 18.00, 21.00)  

 

Pápež ubezpečuje katolícku Ukrajinu o svojej solidarite


Rím/Kyjev, 18.3.2014 (kath.net/KNA) 016 853 –  Vatikán chce podľa slov ukrajinského veľarcibiskupa Svjatoslava Ševčuka urobiť všetko pre to, aby sa udržal pokoj vo východnej Európe a zabránilo sa eskalácii konfliktu. O tom ho ubezpečil pápež František v pondelok (foto), ako vyhlásil gréckokatolícky arcibiskup Kyjeva podľa komuniké jeho cirkvi z utorka. Pápež a Svätý stolec sledujú situáciu Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine s veľkou pozornosťou.

Pápež vyjadril svoju solidaritu s ukrajinským ľudom v jeho utrpení a v súčasných nebezpečenstvách, ako sa uvádza vo vyhlásení. Veľarcibiskup informoval Františka o vývoji na Ukrajine v minulých troch mesiacoch. Jasne ukázal, že jeho cirkev je vždy blízko ľuďom a tým sa vysvetľuje aj prítomnosť duchovných na protestoch na Majdane.

Ševčuk pripomenul, že jeho cirkev počas komunizmu «prežila vďaka jednote s pápežom». Pápež bol «v minulosti vždy ochrancom Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine a aj teraz potrebuje naša cirkev pomoc Svätého Otca a najmä jeho duchovné vedenie». František arcibiskupa ubezpečil, že jeho cirkvi na Ukrajine «nikdy nebude chýbať ochrana Svätého stolca». …Kardinál Ľubomyr Husar (2001-2011) preložil hlavné sídlo cirkvi v r. 2005 so súhlasom pápeža z jej západoukrajinskej bašty Ľvova do hlavného mesta Kyjeva. Okrem toho zriadil exarcháty vo východnej Ukrajine. To viedlo k vážnym napätiam s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou Moskovského patriarchátu.Gréckokatolícka cirkev na Ukrajine má asi 3900 farností a takmer 2900 Božích domov, 2600 duchovných a asi 1100 rehoľníkov. Má tiež 1100 nedeľných škôl a 117 kláštorov. Spravuje aj Ukrajinskú katolícku univerzitu v Ľvove, na ktorej študuje viac ako 1000 študentov. –zg-

TV TA3 –  Obsadenie ukrajinského velenia čiernomorskej flotily na Kryme

Krym: Katolíci balia kufre – traja unesení kňazi

 Strach zvlášť medzi gréckokatolíckymi veriacimi –  táto cirkev nemá v Rusku zákonný status.

 Washington-Kyjev, 17.3.2014 (kath.net/KAP) 016 852 – Po referende na Kryme, ktoré celá EÚ odsúdila ako neprijateľné, balia si katolíci kufre a predávajú domy, aby odišli žiť do iných častí Ukrajiny.

Strach sa pociťuje najmä v rámci Gréckokatolíckej cirkvi spojenej s Rímom. Tá nemá v Rusku zákonný štatus a už cez víkend došlo k únosom kňazov. Traja ako nezvestní ohlásení kňazi sa neskôr zasa objavili.

Ako informovala Grécko katolícka cirkev v nedeľu večer v Kyjeve, jeden z týchto troch kňazov, vojenský kaplán Mykola Kvič zo Sevastopoľu, sa teraz nachádza vo vnútrozemí Ukrajiny. Členovia jeho farnosti mu pomohli opustiť Krym. Aj dvaja ďalší ako nezvestní hlásení kňazi sa teraz nachádzajú na bezpečnom mieste, oznámili bez bližších podrobností. Kviča v sobotu násilne odvliekli ozbrojené proruské sily na niekoľko hodín priamo zo slávenia svätej omše z kostola. V nedeľu večer opäť zmizol. Cirkev vyjadrila na internetovej stránke obavy, že kňaza mohli uniesť aj po druhý raz.

Hlavu Gréckokatolíckej cirkvi Ukrajiny, kyjevského veľarcibiskupa Svjatoslava Ševčuka, v pondelok prijal pápež František vo Vatikáne.

V interview cez víkend Ševčuk označil odtrhnutie Krymu od Ukrajiny za neprijateľné nielen pre svoju krajinu, ale pre celé spoločenstvo štátov. Zdôraznil, že Krym treba odmilitarizovať a rastúce napätie riešiť pokojnou diplomatickou cestou.

Zo 46 miliónov obyvateľov väčšinovo pravoslávnej Ukrajiny je 5,5 miliónov gréckokatolíkov. Ďalších 1,5 milióna týchto veriacich žije v zahraničí.
Gréckokatolícka cirkev na Ukrajine vznikla v 16. storočí, keď sa biskupi Poľskom ovládaných pravoslávnych kniežatstiev dohodli na únii s pápežom v Ríme. V r. 1946 došlo k násilnému začleneniu gréckokatolíckych diecéz na Ukrajine do Moskovského patriarchátu.

Prenasledovaná Gréckokatolícka cirkev však prežila v podzemí. Otázka gréckokatolíkov bola doteraz najväčšou prekážkou v ekumenickom dialógu Ríma a Moskvy. Pre prebiehajúcu úplne novú orientáciu ekumenizmu ukrajinského pravoslávia, ktoré sa tak stále silnejšie dištancuje od Moskvy, začínajú však Ruskej pravoslávnej cirkvi stále viac chýbať argumenty. 

Na Kryme sa v nedeľu v referende vyslovilo 96,6 percent voličov za vstup polostrova do Ruskej federácie. Ukrajinská vláda, EÚ a USA považujú toto ľudové hlasovanie za nezákonné a varujú Moskvu pred anektovaním Krymu. –zg-