Moskva: „Gay pride“ na kolenách

439

23.5.2011, Moskva, (Interfax/magnificat.sk) – Približne tisícka Moskovčanov, ktorí sa identifikovali ako ortodoxní veriaci sa zhromaždila v nedeľu 22.. mája 2011 na námesti Bolotnaja na zhromaždení zameranom proti gay pochodom a globalizácii. Interfaxu podal správu Alexander Lapin , ortodoxný občiansky aktivista. Až 85% účastníkov tvorili mladí ľudia do 30 rokov.

Účastníci mali transparenty a plagáty s nápismi: Podporujeme zákaz gay pochodov, Ochrana tradičnej rodin či Sme proti pripojeniu k WTO (Svetovej obchodnej organizácii). Policajné zložky nasadené na námestí na udržanie verejného poriadku Bolotnaja nemuseli zasahovať.

http://www.pravoslavie.ru/english/46696.htm

Podľa agentúry TASR to vraj „v Moskve vrelo“ :

Ruskí „extrémisti“ podľa správy TASR  v sobotu 28. mája 2011 zaútočili na účastníkov pochodu homosexuálov v Moskve. Tamojší magistrát predtým pochod nepovolil.  Ruská polícia zakročila a zadržala viacero účasníkov nepovoleného pochodu.

Účastníci pochodu, ktorých napadli príslušníci údajných extrémistických náboženských skupín, mali transparenty v dúhových farbách.
Gay Pride, plánovaný na 28. mája starosta Moskvy nepovolil, z toho dôvodu, že polícia nemohla zaručiť bezpečnosť jeho účastníkom.

Ako sa vyjadrili  usporiadatelia nepovoleného gay pridu, aj nový starosta Moskvy Sergej Sobianin údajne pokračuje v dlhoročnej „homofóbnej politike“ tamojšieho magistrátu.

Ako sme už uviedli,  Moskva trvá na zákaze od roku 2006 napriek uloženým pokutám od Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré už presiahli sumu 41 tisíc USD.

Rozhodnutie moskovskej radnice odráža spoločenský konsenzus ruskej spoločnosti. Podľa posledného prieskumu 84 percent Rusov považuje sodomiu za amorálnu a za škodlivé sa považuje aj jej sprievodné javy ako vysoká miera HIV infekcie, zvýšené riziko vzniku rakoviny, sexuálne prenosné choroby, promiskuita či depresie.

Ortodoxný patriarcha Moskvy nazval homosexuálne správanie deviáciou ľudskej prirodzenosti , tej prirodzenosti, ktorá je daná od Boha a poznamenal, že ortodoxná cirkev zaobchádza s týmito ľuďmi s plnou pastoračnou zodpovednosťou, s tým, že je nevyhnutné, aby sa úplne odklonili od tendencií hriešnej cesty. Jeho postoje zdieľajú i lídri katolíkov, židov a moslimov v Rusku.