Monitoring: Bruselský New Age – „vianočný stromček“ a i.

410

Bruselčania sú pobúrení  „náhradou“ za stromček

BRUSEL – Obyvatelia belgickej metropoly Brusel sú pobúrení z podoby vianočného stromčeka, ktorý bruselský magistrát osadil začiatkom týždňa na hlavnom námestí. Nespokojnosť s 25-metrovou konštrukciou, ktorá tento rok nahradila tradičný ihličnatý strom z Ardén, už na internetovej sieti Facebook vyjadrilo 11-tisíc ľudí. Bruselčanom sa hranatá svetelná konštrukcia nepozdáva a žiadajú návrat tradičného symbolu Vianoc.

Bruselský magistrát sa však bráni a tvrdí, že avantgardná konštrukcia má byť moderná a zároveň aj nepriamo vziať do úvahy početnú moslimskú komunitu žijúcu v meste, ktoré je sídlom dôležitých európskych inštitúcii.

Vianočný stromček dostal v Bruseli stop. Je dôvodom náboženstvo či životné prostredie?

Tradičný stromček zvykol byť ozdobou populárnych vianočných trhov v miliónovej metropole, pričom tohtoročná hranatá konštrukcia pozostávajúca z obrazoviek podľa mnohých nezapadá do okolitej architektúry.

http://aktualne.atlas.sk/bruselcania-su-pobureni-avantgardnou-nahradou-za-stromcek/zahranicie/europa/

Polský soud zakázal židům a muslimům rituálně porážet zvířata

Polský ústavní soud zakázal rituální porážku zvířat pro potřeby židů a muslimů. Soud shledal, že ponechat zvíře vykrvácet bez předchozího omráčení je protizákonné. Přesto je pravděpodobné, že jeho zákaz platit nebude. Od Nového roku totiž vstupuje v platnost nový předpis Evropské unie nadřazený zákonům polské vlády, který takovou porážku zvířat umožňuje.

Ilustrační foto

Tradice nechat zvíře vykrvácet souvisí se zákazem konzumace krve v židovském náboženství. Pro dokonalé odkrvení se maso po porážce ještě nakládá do solného roztoku.

„Nechat zvíře vykrvácet při plném vědomí je protizákonné,“ rozhodl na popud ochránců zvířat soud a odkázal na příslušný zákon z roku 1997. Soud ovšem současně vyzval polskou vládu, aby do konce roku rozhodla o zákazu rituálního zabíjení zvířat, anebo přiměla parlament k novele starého zákona, která to umožní.

Situaci totiž komplikuje ještě nařízení bývalého ministra zemědělství Wojciecha Oljniczaka, jenž v roce 2004 navzdory platnému zákonu povolil rituální porážku zvířat pro potřeby církví, jimž víra zakazuje konzumovat zvířecí krev.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/286314-polsky-soud-zakazal-zidum-a-muslimum-ritualne-porazet-zvirata.html

Čipové pasy na Ukrajine

Včera ukrajinský prezident Janukovyč podpísal zákon o zavedení biometrických preukazov. Preukaz sa bude vydávať už deťom od narodenia. Preukaz bude obsahovať bezkontaktný biometrický čip. Údaje z nich sa budú zhromažďovať v ústrednom registri obyvateľov. Tí, ktorí z náboženskych dôvodov odmietajú, aby ich osobné údaje boli v biometrickom čipe preukazu, tí ich tam mať nebudú. Pasy sa začnú vydávať od 1. 1. 2013.
Zavedenie biometrických pasov bola jednou z požiadovok EÚ na zavedenie bezvízového styku s Ukrajinou. Návrh zákona pripravil poslanec Vasyl Hrycak zo Strany oblastí. Proti nemu protestovali náboženské organizácie, ministerstvo spravodlivosti i splnomocnenec Najvyššej rady pre ľudské práva.

V Škósku zverejnili údaje o útokoch z dôvodu náboženskej nenávisti. Hoci katolíci v Škótsku tvoria len menšinu, väčšina útokov je proti nim- ročne stovky.

Ombudsmanka: Je hanbou, ako Slovensko nebránilo svoje deti

Úrady, ktoré majú pomáhať deťom, medzi sebou nekomunikujú. Teraz neodpovedajú ani na kritiku.

BRATISLAVA. Slovenských úradníkov vôbec nezaujímali deti, ktoré v zahraničí odobrali rodičom.

Keď napríklad britská sociálna úradníčka prišla na Slovensko zisťovať, či môžu deti vrátiť ich slovenským príbuzným, nemal sa tu s ňou kto stretnúť.

Po sérii telefonátov medzi úradmi ju ústredie práce len „poučilo o postupe v zmysle nariadenia a upozornilo, že treba rešpektovať príslušné zásady a dobré mravy medzi štátmi Európskej únie“.

Fakty
Správa o deťoch
  • 95 skúmaných spisov, z nich 59 neukončených, najmä z Veľkej Británie;
  • vo väčšine prípadov boli porušené práva dieťaťa;
  • najlepší záujem dieťaťa išiel bokom;
  • nečinnosť bola príznačná pre takmer všetky spisy

Keď potom Briti ponúkli nášmu Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (CIPC) účasť na pojednávaní a vstup do konania, tak to odmietlo. Odmietlo aj možnosť videohovoru.

Do júna minulého roka zohrávalov týchto prípadoch hlavnú úlohu ministerstvo práce a až potom centrum.

To, aj keď sa o prípadoch z Británie dozvedelo skôr, na podnet z Británie len odpísalo, že kompetentné konať je ministerstvo. A hoci centrum sídli v rovnakej budove s ministerstvom, informáciu už ďalej neposunulo.

To všetko sú zistenia úradu verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorý preveroval konanie našich úradov v medzinárodných prípadoch detí, ktoré sa v zahraničí ocitli bez starostlivosti rodičov.

http://www.sme.sk/c/6619668/ombudsmanka-je-hanbou-ako-slovensko-nebranilo-svoje-deti.html

Herečka vraví o podvode: V scenári nešlo o Mohameda! Kvôli protiislamskému filmu vymerali egyptským kresťanom trest smrti

Káhira, Los Angeles 28. novembra (TASR/HSP/Ilustrácia HSP)

Trest smrti vymerali siedmim koptom v neprítomnosti

Káhirský súd dnes v neprítomnosti odsúdil na trest smrti sedem egyptských kresťanov za účasť na nakrúcaní filmu zosmiešňujúceho proroka Mohameda, ktorého zverejnenie na internete v septembri vyvolalo násilné protesty v moslimských krajinách v rôznych častiach sveta.

Záber z filmu Nevinnosť moslimov, kde kresťanku zabijú islamistickí rebeli

Sedem obžalovaných bolo odsúdených za urážku islamského náboženstva prostredníctvom účasti a propagovania filmu, ktorý uráža islam a proroka, vyhlásil dnes sudca Sajf Násir Sulajmán. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nízkorozpočtový film Nevinnosť moslimov (Innocence of Muslims) vznikol v Kalifornii. V 13-minútovej amatérskej snímke sa islam označuje za “rakovinu” a prorok Mohamed je vyobrazený ako blázon a sexuálny zvrhlík. Film, ktorý sa objavil na youtube, vyvolal v moslimskom svete veľké protiamerické protesty a útoky na veľvyslanectvá USA a západných krajín. Medzi desiatkami obetí protestov bol aj americký veľvyslanec v líbyjskom Benghází Christopher Stevens a traja ďalší Američania z diplomatickej misie.

Herečka z protiislamského filmu podala žalobu na producenta a Google

Herečka Cindy Lee Garciová, účinkujúca v protiislamskom filme, ktorý vyvolal nepokoje na Blízkom východe, zažalovala filmového tvorcu za podvod a poškodenie povesti. Takisto podala žalobu na Google za pokus ponechať upútavku k filmu na internete.

V žalobe sa tvrdí že producent filmu Innocence of Muslims (Nevinnosť moslimov) Nakoula Basseley Nakoula ju oklamal. Nevedela totiž, že snímka bude mať protiislamský obsah, a vyhlásila, že na stranách scenára, ktoré dostala, sa vôbec nespomínal prorok Mohamed.

V žalobe sa uvádza, že Garciová reagovala na inzerát a myslela si, že účinkuje v dobrodružnom filme z čias starovekého Egypta. Film bol však neskôr účelovo niekým upravený a dostal protiislamský obsah.

“Film je odporný a trestuhodný,” uviedol v žalobe Garciovej právnik M. Cris Armenta.

http://www.hlavnespravy.sk/egyptskych-krestanov-odsudili-v-kahire-na-smrt-za-nakrucanie-nevinnosti-moslimov/51887/