Egypt: Známeho blogera Michaela Nabila odviezli na psychiatriu

435

 

Káhira/Frankfurt n/M., 25.10.11 (kath.net/IGFM) 014 724 – Jedného z najznámejších blogerov Egypta, kopta Michaela Nabila Sanada, po takmer 60 dňoch protestnej hladovky previezli na psychiatrickú kliniku v Káhire.

Medzinárodná spoločnosť pre ľudské práva (IGFM) sa obáva, že by ho tam mohli mučiť a potom s podlomeným zdravím a ako „duševne chorého“ prepustiť z väzenia. Michael Nabil vyvolal veľký rozruch, pretože sa odvážil verejne prelomiť hneď viaceré tabu. Dôsledne kritizoval de facto vládnucu armádu za mnohé porušovania ľudských práv, zasadzoval sa za zmierenie s Izraelom, uverejňoval aj v hebrejskom jazyku, je prvým, kto odmietol vojenskú službu v Egypte.
Podľa IGFM vojenský súd odsúdil Michaela Nabila Sanada 10. apríla 2011 za „urážku armády a falošné informácie o armáde“ do väzenia na 3 roky. S odvolaním sa na miestne informačné zdroje IGFM uvádza, že pred prevezením blogera na psychiatriu, sa nikto neporadil s psychiatrom. Armáda údajne už predtým prevážala väzňov s dobrým mentálnym zdravím na psychiatrickú kliniku, a tí sa „po ošetrovaní nachádzali vo veľmi zlom zdravotnom stave“.
Pre veľký medzinárodný záujem vojenská rada nariadila v prípade Michaela Nabila Sanada 10. októbra opätovné súdne konanie. Michael sám na procese prítomný nebol, pretože odmietol ako civilná osoba predstúpiť pred vojenský súd. Nakoniec mu určili advokáta, aby Michaela zastupoval pri vypočúvaní 1. novembra. Deň 1. november by bol 70. dňom Michaelovej hladovky.
Vo štvrtok hovorca EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej vyzval egyptské orgány, aby zabezpečili Michaelovi potrebnú lekársku starostlivosť a medzinárodne platné štandardy pre väzňov. –zg-

Príbeh koptského kresťana Michaela z Egypta nech nám pripomenie, ze našim prenasledovaným bratom a sestrám máme pomáhať modlitbami a obetami!

Koptsko- pravoslávnou mariánskou hymnou sa kath.net modlí za Michaela Nabila: