Čína je rozhodnutá brániť Irán aj za cenu III. svetovej vojny

824


Ruskí a čínski námorníci absolvovali koncom apríla spoločný protipirátský výcvik v Žltom mori. Cvičenia „Námorná spolupráca 2012“ trvali od 22. do 27. apríla 2012.
Celkovo sa na manévroch zúčastnilo viac ako 20 lodí a tiež letectvo. Rokovanie námorníctva oboch štátov prebehlo v ruštine.
Námorníci Ruska a Číny majú veľké skúsenosti so zabezpečením bezpečnosti v Adenskom zálive. Obzvlášť čo sa týka stráže a oslobodenia unesených lodí.

http://slovak.ruvr.ru/2012_04_22/72563220/

Prečo takéto spoločné manévre? Ukáže pravdepodobne blízka budúcnosť. Čina sa vyjadruje k Iránu veľmi jasne a priehľadne:

Izrael nikdy nesľúbil USA, že sa zdrží útoku na Irán, pokým budú prebiehať rokovania o jeho jadrovom programe. Povedal to dnes v rozhovore pre izraelský vojenský rozhlas minister obrany Ehud Barak.
Barak neverí, že by rokovania mohli zabrániť Iránu vo vývoji jadrovej zbrane a Izrael ľutuje stratený čas. „Je to vzácny čas,“ zdôraznil.
Jeho vyjadrenia sú podľa agentúry AP prejavom hlbokého rozporu medzi Izraelom a USA v názore na to, ako treba postupovať voči Iránu. USA dávajú prednosť diplomacii pred vojenským útokom. Vyjednávači svetových mocností sa stretli s predstaviteľmi Iránu uplynulý víkend v Istanbule. Rozhovory označili za pozitívne a dohodli sa na ďalšom stretnutí 23. mája v Bagdade.

http://hnonline.sk/svet/c1-55469980-barak-izrael-nikdy-nevylucil-utok-na-iran