Aktuálne: Taliani v Medžugorí, atentát v Nigérii, vyjadrenia Benedikta XVI. a i.

909

Taliani sú v Medžugorí najčastejšími hosťami. Nielen preto, že to majú akosi najbližšie (preplaviť sa cez Jadran) ale aj preto, že sú prirodzene už stáročia katolíckym národom. Prinášame vám sv. omšu, ktorú Taliani mali v Medžugorí na Kvetnú nedeľu. Zároveň prinášame ďalšie správy…

V macedónskom kostole nevysvetliteľne zjasneli fresky

Otec Zoran z kostola sv. Dimitrija povedal, že nástenné maľby začali cez víkend pôsobiť jasnejšie, pričom sa zvýraznili červená a zlatá farba.

Skopje 9. apríla (TASR) – Tisícky pravoslávnych veriacich z celého Macedónska chcú navštíviť kostol v Skopje, kde – ako povedal miestny duchovný – bez zjavného vysvetlenia zjasneli fresky svätcov.
Otec Zoran z kostola sv. Dimitrija dnes povedal, že nástenné maľby začali cez víkend pôsobiť jasnejšie, pričom sa zvýraznili červená a zlatá farba. To do kostola prilákalo davy veriacich pred pravoslávnou Veľkou nocou, ktorá pripadá na budúci víkend.
Asi dve tretiny z 2,1 milióna obyvateľov Macedónska sú pravoslávni kresťania, napísala agentúra AP.

http://www.teraz.sk/zahranicie/v-macedonskom-kostole-nevysvetlitelne/4302-clanok.html

Keď veriaci v Nigérii mierili na veľkonočné bohoslužby, výbuch bomby zabil 38 ľudí.

Z útoku sú podozriví islamskí radikáli. Bomba vybuchla v čase, keď veriaci mierili na veľkonočné bohoslužby.

LAGOS. V nigérijskom meste Kaduna zahynulo pri výbuchu bomby umiestenej v aute 38 ľudí.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu civilnú ochranu. Pri explózii utrpelo mnoho ďalších ľudí ťažké zranenia.
Z útoku sú podozriví islamskí radikáli. Bomba vybuchla ráno, keď veriaci mierili na veľkonočné bohoslužby. Mesto Kaduna leží na hraničnej čiare medzi prevažne kresťanským juhom Nigérie a moslimským severom.
Pred nebezpečenstvom násilných akcií, ku ktorým by tento víkend mohlo prísť v Nigérii, varovali preventívne svojich občanov Británia i Spojené štáty.

Maďarsko opäť zakázalo júlový pochod homosexuálov

Maďarská polícia zakázala tohtoročný pochod homosexuálov Budapest Pride 2012 s odôvodnením, že pochod by neprimeraným spôsobom obmedzoval dopravu v hlavnom meste.
Polícia sa podujatie pokúsila zakázať s rovnakým odôvodnením aj vlani; v prospech organizátorov pochodu napokon rozhodol súd.
O zákaze, ktorý vydalo Budapeštianske veliteľstvo polície (BRFK), informovala internetová stránka Budapest Pride v piatok.

V nedeľu na krok polície zareagoval Maďarský helsinský výbor, podľa ktorého homosexuáli môžu za porušenie práva na zhromaždenie a za diskrimináciu zažalovať políciu. Súd polícii môže nariadiť aj finančnú úhradu nemajetkovej ujmy.

Celý článok TU:http://www.cas.sk/clanok/221034/v-madarsku-opatovne-zakazali-pochod-homosexualov-pre-dopravu.html

Z pastierskeho listu košického arcibiskupa a metropolitu Mons. Bernarda Bobera k voľnej nedeli


Citát: Tu by som chcel upriamiť našu pozornosť na nedeľu, ktorá má úzky súvis s vierou v Zmŕtvychvstalého a jeho prítomnosťou s nami až do skončenia sveta.
Evanjeliové správy hovoria, že tretí deň po Ježišovej smrti bola práve nedeľa. V ten deň sa vzkriesený Ježiš stretáva so svojimi učeníkmi, napĺňa ich pokojom a radosťou. O týždeň, v ďalšiu nedeľu, znova prichádza medzi zhromaždených učeníkov. Preto od čias apoštolov sa nedeľa považuje za Pánov deň, za deň vzkrieseného Krista, ktorý je nielen spomienkou na minulú udalosť, ale je aj slávením jeho prítomnosti v zhromaždení, ktoré on sám neustále zvoláva.
Evanjelista Lukáš dosvedčuje, že prví kresťania sa „vytrvalo zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách“ (Sk 2, 42). Nedeľa sa stala privilegovaným časom pre ohlasovanie evanjelia, pre vyznanie viery v Ježišovo zmŕtvychvstanie, pre kresťanskú bohoslužbu. Tak je to zachytené už v spise z prvého storočia s názvom Učenie dvanástich apoštolov: „V Pánov deň sa budete zhromažďovať, lámať chlieb a vzdávať vďaky“ (Didaché, 14, 1).

Celý článok TU: http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20120407007

Benedikt XVI. odpověděl na Výzvu rakouských kněží k neposlušnosti

Kněžství vyžaduje vnitřní spojení, dokonce připodobnění Kristu, a tím nutně překročení sebe sama, zřeknutí se toho, co je pouze naše – oné tolik proklamované seberealizace. O těchto radikálních nárocích spojených s kněžským povoláním mluvil Benedikt XVI. při ranní liturgii svěcení olejů (missa chrismatis) v bazilice sv. Petra.

„Žádá se, abychom my – já – nevymáhali svůj život pro sebe sama, ale dali jej k dispozici jinému: Kristu; abych se neptal: co z toho budu mít já, nýbrž: co mohu dát já Tobě a tak těm druhým? Nebo ještě konkrétněji: jak uskutečnit připodobnění Kristu, který nepanuje, ale slouží; nebere, ale dává – jak to uskutečnit v často tak dramatické situaci dnešní církve?“

Celý článok TU:http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16195

Lidstvo tápe v temnotě, varoval papež z Vatikánu


ŘÍM – Papež Benedikt XVI. sloužil na náměstí svatého Petra ve Vatikánu slavnostní velikonoční mši, jíž byly přítomny desítky tisíc poutníků z celého světa. V tradičním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) papež žádal ukončení násilí v Sýrii, mír a stabilitu v Mali a konec útoků proti křesťanům v Nigérii. Ironií osudu je, že další krveprolití se v Nigérii odehrálo právě dnes. Nejméně dvě desítky lidí přišly o život při výbuchu dvou bomb, které byly umístěny v blízkosti kostela ve městě Kaduna na severu země.

Benedikt XVI. rovněž odsoudil „diskriminaci a pronásledování křesťanských komunit“ ve světě vůbec, ale především na Blízkém východě. Na závěr poselství pozdravil věřící na celém světě v 65 jazycích, mezi nimiž nechyběla čeština ani slovenština.

Celý článok TU:http://www.lidovky.cz/papez-benedikt-xvi-slouzi-velikonocni-msi-ve-vatikanu-pp9-/ln_zahranici.asp?c=A120408_120158_ln_zahranici_rka

Ján Pavol II. prvý pápež – exorcista po 400 rokoch


Rím, 5.4.2012 (kath.net) 015 150 – Ján Pavol II. bol prvým pápežom po 400 rokoch, ktorý sám vykonal exorcizmus. Informovali o tom talianske noviny La Stampa. Informácia pochádza zo španielskej knihy autora José Máriu Zavalu („Así se vence al demonio“), ktorá obsahuje interview s bývalým vatikánskym hlavným exorcistom pátrom Gabriele Amorthom, ktorý v nej rozpráva o týchto udalostiach.

Bolo to 4. apríla 1982. Mladá žena menom Francesa – ktorú páter Amorth už poznal – bola prítomná na pápežskej audiencii. Biskup diecézy, z ktorej pochádzala, sa už pápeža opýtal, či by bol ochotný vykonať na nej exorcizmus. Ján Pavol II. okamžite súhlasil. Pápež vošiel do svojej súkromnej kaplnky, kam uviedli aj Francescu, ktorá pľuvala, skrúcala sa a plazila sa po zemi. Prítomní tomu nemohli uveriť: „Ešte nikdy sme nevideli takúto scénu, ako sa opisuje v evanjeliách.“ Aj Ján Pavol II. sám sa zdal byť veľmi užasnutý:

„Také niečo sa mi ešte nestalo v celom mojom živote … Všetko čo sa dialo v evanjeliách, sa deje ešte aj dnes.“

Páter Amorth hovorí: „Hoci jeho exorcizmus mal určitý účinok, musím úprimne povedať, že to trvalo ešte päť dlhých rokov požehnávania, kým sme Francescu oslobodili.“

Páter Amorth pripomenul aj druhý prípad s Jánom Pavlom II. zo septembra r. 2000. Devätnásťročné dievča z dediny pri Monze prišlo k nemu do Ríma, aby si dalo vykonať exorcizmus. Sedenia boli od pondelka do štvrtku, vždy popoludní.

V stredu išlo dievča na generálnu audienciu na Námestie sv. Petra. Keď tam prišlo, gardisti si všimli jej nenormálne správanie a posadili ju do prvého radu medzi chorých. Počas toho, ako pápež žehnal dav, dievčina začala zúfalo kričať. Bezpečnostné zložky sa márne pokúšali upokojiť ju. Nadľudskou silou viacerých z nich od seba odhodila, kričala neuveriteľne hlasno a urazila biskupa Gianniho Danziho, generálneho sekretára Vatikánskeho governatorátu, ktorý ju požehnal krížom. Biskup Danzi informoval pápežského sekretára Stanislava Dziwisza, ktorý to nahlásil pápežovi.

Pápež nechal dievčinu priviesť do uzavretého priestoru, kde chcel po audiencii vykonať exorcizmus, čo potom aj urobil v prítomnosti jej rodičov, biskupa Danziho a niekoľkých členov bezpečnostných síl. Nebola dokonale oslobodená, ale malo to veľmi dobrý účinok. Ján Pavol II. sa s ňou pol hodiny priateľsky rozprával a sľúbil jej, že na ďalší deň bude slúžiť omšu za jej oslobodenie.

Keď sa raz páter Amorth spýtal diabla, prečo má taký strach od Jána Pavla II., ten odpovedal, že to má dva dôvody:
„Pretože pápež prekrížil moje plány pádom komunizmu v Európe a preto lebo počas svojho pontifikátu získal toľké duše mladých ľudí.“
Na otázku, prečo sa tak veľmi bojí Panny Márie, diabol povedal:
„Pretože som bol tak veľmi pokorený a porazený človekom.“ –zg-

Belgicko: Hŕstka praktizujúcich katolíkov

Len 3 % katolíkov v Belgicku pravidelne praktizuje svoju vieru. V priebehu 30 rokov počet osôb, hlásiacich sa za katolíkov, sa v tejto krajine znížil o vyše 20 %. Pokiaľ v r. 1982 ich bolo ešte 72 %, v r. 2012 je ich len 50 %. V tomto období sa výrazne zvýšil počet ateistov: z 24 % na 42 %. Tiež je vysoké percento osôb, ktoré vyhlasujú, že majú slabý vzťah s Katolíckou cirkvou. Medzi mládežou, narodenou po r. 1984 je to až 70 %.
Na otázku, prečo sa oslabili vzťahy v minulosti katolíckych Belgičanov s Cirkvou, kňaz Tommy Scholts, hovorca konferencie belgických biskupov, okrem iných spomenul dedičstvo revolúcie mravov v máji 1968, výrazný vzrast moslimského obyvateľstva a „rozšírené cítenie pluralizmu a tolerancie“.

Przymierze z Maryją, marec /apríl 2012

Pochod za život Bratislava – 25.3 2012 – za účasti Mons. Stanislava Zvolenského

„Pochod za voľnú nedeľu bez práce a tradičnú rodinu“.


Viac TU: http://azn.nawebe.net/view.php?nazevclanku=b-aliancia-za-nedelu-slovensko-o-z-tymto-vyhlasuje-13-maj-2012-za-slovensky-den-za-volnu-nedelu-b&cisloclanku=2012030007

Podporu iniciatívam AZN na ochranu nedele už vyjadrili:

Rímskokatolícka cirkev
Evanjelická cirkev augsburského vyznania
Reformovaná kresťanská cirkev
Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu
Odborový zväz NKOS-železnice
Výbor OZO COOP Jednoty Galanta, spotrebné družstvo
Odborová základná organizácia pri spoločnosti Tesco Stores, DC Beckov
Občianske združenie Slovo pre ženy
Koinonia Ján Krstiteľ – cirkevná nezisková organizácia
Spoločenstvo kresťanské Slovensko
Strana Magnificat Slovakia
Slovenská ľudová strana
Kresťanskosociálna únia

www.azn.net.sk