Útoky proti katolíckej novinárke kvôli obhajobe života

323

15.11.2010, DEN BOSCH – Holandsko, (LifeSiteNews.com) – Pro-life novinárka Mariska Orbán de Haas hovorí, že dostala stovky výstrah smrťou a viac ako desať výstrah mučením po tom, ako zverejnila otvorený list poslankyni, ktorá sa zasadzuje za interrupciu a požiadala ju, aby prehodnotila tento svoj postoj.

List bol adresovaný Jeannine Hennis-Plasschaert a publikovaný v katolíckom periodiku Katholiek Nieuwsblad, a bol reakciou na Hennis-Plassschaertovej nahnevaný postoj k tomu, že obdržala od katolíckeho biskupa Everarda de Jong plastový model ľudského plodu. Biskup zaslal túto maketu i iným členom holandského parlamentu s tým, že vyzval na finančné reštrikčné opatrenia voči klinikám vykonávajúcim umelé potraty.

Potom čo Hennis-Plasschaert nazvala tento biskupov list „nechutným“ Orbánová poukázala na to, že obe okúsili útrapy spojené s umelým potratom a model plodu od biskupa môže byť podobný deťom o ktoré prišli v momente ich smrti. „V tomto svetle“, pýta sa Orbánová, „nie je skôr nechutné, že naša spoločnosť dovoľuje zabiť v Holandsku viac ako 30 000 detí ročne? “

List publikovaný 27.10, vyvolal vlnu zúrivosti medzi holandskými liberálmi. Orbánová ponúkla verejné ospravedlnenie (ktovie za čo, pozn. red.), ale to ju neochránilo pred lavínou agresívnych reakcií. Francúzska žurnalistka Jeanne Smits zaznamenala 350 000 negatívnych reakcií na jednej zo sociálnych sietí a rôzne miesta na internete, kde má znetvorenú tvár a pod.

Orbánová poznamenala, že nikdy v živote sa nestretla s takou odozvou u čitateľov až kým sa nestala katolíckou novinárkou. „Ak napíšete niečo o katolíckej viere, reakcia ľudí je veľmi silná. Počula som hovoriť liberálov o slobode prejavu, ale ak máte katolícky pohľad na veci, zrejme sa to na vás nevzťahuje.“

magnificat.sk, 16.11.2010