Správy Život Cirkvi: Kto je Satan skutočne?

1150

Príspevok známeho exorcistu pátra G.Amortha

Terni, 25. November 2011 (Zenit – Luca Marcolivio) 014 801

Kto je diabol? Aké je jeho pravé meno? Aký mocný je diabol? Akým spôsobom sa prejavuje jeho ničivé dielo v živote človeka?
Na takéto a podobné otázky odpovedal páter Gabriele Amorth, najznámejší taliansky exorcista v interview cez video, ktoré sa prenášalo 24. novembra večer počas „Medzinárodného filmového festivalu v Umbrii“ krátko pred premietaním filmu „Obrad exorcizmu“ od Mikaela Håfströma, filmu, ktorého témou sú praktiky exorcizmu.

„Diabol,“ ako vysvetlil páter Amorth, „je v prvom rade čistý duch, ktorého Boh stvoril ako anjela. Presne ako ľudia aj anjeli boli vystavení skúške poslušnosti, ktorej sa Satan, najžiarivejší zo všetkých nebeských duchov, vzoprel.“
„Satan je teda prvým diablom biblickej histórie a okrem toho najmocnejší zo všetkých. Analogicky k raju, kde sú rôzne kategórie svätých a anjelov, existuje aj v pekle hierarchia. No zatiaľ čo v Božom kráľovstve vládne láska, v ríši Satana vládne nenávisť. Démoni sa navzájom nenávidia a ich hierarchia sa zakladá na strachu a hrôze,“ povedal páter Amorth a ďalej rozprával:
„Istého dňa som sa usiloval oslobodiť osobu posadnutú démonom, ktorý ani nepatril k tým najsilnejším. Prečo nezmizneš?, opýtal som sa ho. „Keď odídem, Satan ma potrestá, znela jeho odpoveď. Zmyslom a účelom existencie démonov je, zvádzať ľudí na hriech a privádzať ich do pekla,“ vysvetľuje páter Amorth.
Čo je to teda, čo človeka poháňa k tak hroznému dielu sebazničenia a zatratenia? Podľa pátra Amortha človek je vždy poháňaný zvedavosťou, sklonom, ktorý podľa situácie môže byť pozitívny ako aj negatívny.

Najväčší tromf diabla spočíva v tom, že vždy zostane v skrytosti. Čo si najviac želá je, aby sme verili, že vôbec neexistuje. On študuje každého jedného z nás a naše sklony k dobru a zlu a potom s využitím našich slabostí nás uvádza do pokušenia.
„Súčasná doba je naozaj poznačená tým, že postava diabla čiastočne alebo úplne upadla do zabudnutia a ten preto slávi svoj najväčší úspech. Ak človek stratí zmysel pre hriech, presadzuje sa priam automaticky myšlienka, že napríklad potrat a rozvod sa považujú za výdobytky civilizácie a nie za smrteľné hriechy,“ povedal páter Amorth.
„Je jasné, že za praktikami ako okultizmus a mágia sa skrýva diabol, ktorý tu znova využíva našu zvedavosť. Kto chce napríklad poznať budúcnosť, alebo hovoriť s mŕtvymi – vychádza v ústrety diablovi – aj keď neúmyselne.“
Páter Amorth nepripúšťa ani knihy Harry Pottera: literárny a filmový idol mnohých detí na celom svete v skutočnosti podľa exorcistu robí reklamu mágii, hoci knihy samotné sa predávajú dokonca aj v katolíckych kníhkupectvách.
Ako nebezpečné a zákerné označuje páter Amorth aj ázijské zdanlivo neškodné praktiky ako joga: „Človek sa domnieva, že to robí na uvoľnenie, no v skutočnosti to vedie k hinduizmu,“ hovorí exorcista. „Všetky východné náboženstvá sa zakladajú na mylnej viere v reinkarnáciu.“
Na otázku, či Satan trápi skôr duše ateistov alebo veriacich, páter Amorth odpovedá, že pohanský svet je viac náchylný na diabla ako kresťanský alebo veriaci svet, avšak je nepravdepodobné, žeby ateista vyhľadal kňaza.
Amorth, ktorý robil exorcizmus aj moslimom a hinduistom, ozrejmil nasledovné skutočnosti:

„Keby ku mne prišiel ateista, povedal by som si, že napriek tomu konám v mene Ježiša Krista a poradil by som mu, aby sa informoval, kto je Kristus.“
„Zvláštny a nie celkom vedľajší aspekt exorzismu súvisí s menom démonov. Prvé, čo sa posadnutého opýtam je, ako sa volá,“ vysvetľuje páter Amorth. „Ak mi odpovie svojím správnym menom, už je to pre démona porážka. Je nútený povedať pravdu a vyjsť na svetlo. V inom prípade démon odpovedá po každý raz iným menom. Démoni v skutočnosti – tak ako anjeli – nemajú nijaké mená. No budeme počuť aj smiešne mená ako ´Isbò´: Toto bol démon, ktorý počúval na smiešne meno, no pritom mal takú veľkú moc, že dokázal zabiť jedného exorcistu a jedného biskupa.“
Páter Amorth vysvetlil, že posadnutá osoba nepácha nevyhnutne smrteľný hriech, pretože Satan dokáže vlastniť telo, ale nie dušu. Varoval, že diabol nielen človeka ovládne, ale pôsobí trápením, posadnutosťou a postihnutím (to posledné sa podľa tradície týka aj obcí alebo budov).
„S okultizmom spojené bosoráctva (urieknutie, voodoo, macumba, prekliatie atď.) sú veľmi zriedkavé javy,“ povedal exorcista. „Kto sa modlí a neustále sa zveruje do Božích rúk, nemusí mať pred diablom nijaký strach. Mimochodom ja som počas exorcizmov nikdy nemal strach pred diablom. Niekedy som mal strach, že postihnutého telesne zraním – je napríklad riskantné robiť exorcizmus človeku chorému na srdce.“
Páter Amorth na záver interview potvrdil, že mnohí ľudia skutočne predávajú svoju dušu diablovi, ale ironickým tónom dodal, že on už spálil mnohé takéto pakty. –zg-

Kardinál Burke: USA je krátko pred prenasledovaním kresťanov

Rím, 29.11.11 (kath.net) 014 809 – USA sú „na najlepšej ceste“ k prenasledovaniu kresťanov. Povedal to kardinál Raymond Leo Burke, prefekt Apoštolskej signatúry vo Vatikáne, v rozhovore s CNA.
„Ak to takto pôjde ďalej, dôjde k tomu, že budú Cirkev žalovať za to, že obhajuje svoju vlastné učenie napríklad v sexuálnej náuke.“ Pretože v USA vládne „kultúra sekularizmu“, ktorá ohrozuje kresťanskú kultúru.
Na otázku, či je možné, že by americkí kresťania išli za svoju vieru do väzenia, kardinál povedal: „Viem si predstaviť, že sa toto stane, áno.“
Tento najvyšší sudca vatikánskeho súdneho dvora potom kritizoval politikov, ktorí sa prezentujú ako praktizujúci katolíci, ale Cirkvi zásadne odporujú v morálnej náuke. Ako príklad uviedol americkú ministerku zdravotníctva Kathleen Sebeliusovú, ktorá napomáha antikoncepciu a sterilizáciu. „Je jednoducho nepochopiteľné, ak katolík podporuje druh opatrení, ktoré ona podporuje.“
„Rozhodujúcim bude postoj ku kresťanskej morálke,“ povedal kardinál Burke. Kresťania musia vydávať silné svedectvo, majú jasne povedať: „čo je pre nás dobré alebo zlé, ako pre jednotlivca tak aj pre nás ako celú spoločnosť“. –zg-

EÚ ako nové ZSSR 

 

 

‚Wir-sind-Kirche‘- simulácia svätej omše a zaujatí sudcovia

Innsbruck, 25.11.11 (kath.net) 014 802 – V septembri sa v Lineckej diecéze dostala do médií správa o simulácii svätej omše Marthou Heizerovou, druhou obmankou protirímskej skupiny „Wir sind Kirche“ (My sme Cirkev). V cirkevno-právnom konaní sa k tomuto prípadu konalo vypočúvanie vorarlberského diecézneho sudcu Waltera Juena z rozhodnutia Innsbruckej diecézy kvôli možnej zaujatosti tirolských cirkevných sudcov. Napísal o tom denník „Tiroler Tageszeitung“. „Chceme zabezpečiť férový a nezávislý proces,“ ako vyhlásil hovorca diecézy Michael Gstaltmeyr.
Innsbrucký teológ Jozef Niewiadomski, dekan Innsbruckej Katolíckej teologickej fakulty, už v septembri zdôraznil, že takýto prečin si vyžaduje vyšetrovanie v zmysle trestu podľa kánona 1278 a 1379 CIC – Kódexu cirkevného práva. Tento trest sa ukladá pri úmyselnom porušení cirkevného práva a u postihnutého má vyvolať „proces zamyslenia a obrátenia“, povedal Niewiadomski: …
Podporu dostáva Heizerová – v Innsbrucku trocha prekvapujúco – od tirolských hovorcov protirímskej iniciatívy farárov, dekanov Bernharda Kranebittera a Franza Neunera. Keď vraj biskupi píšu, že je reč o slávení Eucharistie bez vysviacky, čo je „otvoreným prelomením ústrednej pravdy našej katolíckej viery“, tak to ide aj na ich vlastnú adresu. „Ako môže vedenie Cirkvi pripustiť, aby bolo ohrozené na udržanie katolíckej identity potrebné slávenie Eucharistie vo farnostiach, len preto, že nerozšíri podmienky pripustenia ku kňazstvu, hoci dogmaticky je to rozhodne možné,“ vyhlásili dekani v denníku „Tiroler Tageszeitung“.
Innsbrucký biskup Scheuer sám pred nedávnom požiadavky „Iniciatívy farárov“ a výzvy k neposlušnosti relativizoval a nepriamo hájil.

Na slávenie Eucharistie je nevyhnutne potrebná prítomnosť kňaza. Preto keď sa slávenie „simuluje“ a to ešte k tomu – ako to urobila Heizerová – ak sa to robí „cirkevno-politickom kontexte boja o novú tvár Cirkvi“, tak je to jednoznačné veľmi závažné prehrešenie proti tejto Cirkvi“. –zg-

Aj nemecké hnutie „Wir-sind-Kirche“ vyzýva k simulácii svätej omše

Bonn, 28.11.11 (kath.net) 014 804 – Nemecké proti-rímske hnutie „Wir sind Kirche“ vydalo výzvu, v ktorej vyzvalo k simulácii svätej omše:
„Farnosti bez kňazov nemajú mať iba bohoslužby slova, ale v Kristovom mene majú sláviť aj Eucharistiu a pritom po spoločne odecitovanom biblickom odseku o Poslednej večeri majú lámať chlieb a rozdeľovať si ho medzi sebou,“ uvádza sa vo výzve.
Sektárske skupiny v Rakúsku už predtým vyzvali k podobnému postupu slávenia. V Innsbruckej diecéze, ako sme už informovali, sa koná cirkevný proces po tom, čo sa v médiách objavili správy o simulácii svätej omše Marthou Heizerovou, podpredsedníčkou „Wir sind Kirche“. –zg-

Vtip týždňa: Pápeža zažalovali že sa nepripútal!

Freiburg, 25.11.11 (kath.net) 014 802 – Nemecký právnik zažaloval pápeža Benedikta XVI., že pri jeho návšteve v Nemecku cestoval v papamobile nepripútaný!!!
Ako uviedli nemecké médiá, žaloba bola podaná vo Freiburgu. Právnik, ktorú túto žalobu podal v mene svojho mandanta, by chcel dokázať, že Benedikt XVI. pri svojich podujatiach „vždy viac ako jednu hodinu“ porušoval predpisy. Ako dôkaz majú slúžiť videá na Youtube, a majú to dosvedčiť aj svedkovia ako arcibiskup Freiburgu a premiér krajiny Baden-Württemberg, Winfried Kretschmann. Právnik, ktorý je členom strany „Ľavica“, sa vyjadril, že pápež by mohol teoreticky dostať peňažnú pokutu medzi 30 a 2500 eur.
Predtým zjavne viacerí právnici odmietli prevziať tento prípad. –zg-

Myšlienky kardinála Piacenzu pre kňazov k Adventu

Rím, 26.11.11 (kath.net) 014 803 – KATH.NET s láskavým dovolením Kongregácie pre klérus uverejňuje myšlienky kardinála Maura Piacenzu na začiatok Adventu 2011:

Ctení a milí kňazi,
v tejto mimoriadnej dobe milosti Mária, ikona a predobraz Cirkvi, nás chce viesť k bdelosti, ktorá je neustále daná v jej Nepoškvrnenom Srdci. Panna Mária bola skutočne neustále bdelá v modlitbe. S bdelosťou prijala posolstvo, ktoré zmenilo dejiny ľudstva. S bdelosťou chránila a pozorovala viac a pred všetkými ostatnými Najvyššieho, ktorý sa chcel byť jej Synom.
S bdelosťou, naplnená nežným a vďačným úžasom porodila pravé Svetlo a so svätým Jozefom sa urobila učeníčkou toho, ktorý bol z nej zrodený, ktorému sa klaňali pastieri a Mudrci, ktorý bol s jasaním prijatý Simeonom a prorokyňou Annou, ktorého sa obávali učení muži v chráme, ktorého jeho učeníci milovali a sprevádzali a proti ktorému jeho ľud bojoval a ktorého odsúdil.
V bdelosti svojho materinského srdca nasledovala Ježiša Krista až ku kmeňu kríža, kde nás so Srdcom preniknutým mečom a bolestne trpiaca prijala za svojich nových synov. Potom naďalej bdelo a s istotou očakávala vzkriesenie a bola vzatá do neba.
Milí priatelia, Kristus neustále bdie nad svojou Cirkvou a nad každým z nás! Ježišova Matka bdie nad nami! A bdelosť, ku ktorej nás vyzýva, je tým pozorným vnímaním skutočnosti, ktoré je poznačené dvomi základnými líniami: pamätaním na udalosti nášho života pri stretnutí s Kristom i vo veľkom tajomstve byť jeho kňazmi a otvorením sa „kategórii možností“.

Panna Mária naozaj takto „pamätala“, t. j. ona stále znova vo svojom srdci pozorovala, čo jej Boh učinil a v istote tohto diania zvládla úlohu byť Matkou Najvyššieho. Nepoškvrnené Srdce blahoslavenej Panny bolo neustále pripravené a otvorené pre to „možné“, t. j. pre uskutočňovanie nežnej vôle Otca v každodennom živote, ako aj pri nepredvídaných udalostiach. Aj dnes nás preblahoslavená Panna z neba zachováva v živej spomienke na Krista a neustále nás otvára pre možnosť Božieho milosrdenstva.
Vyprosujme si od nej, milí spolubratia a priatelia, srdce, ktoré je schopné nanovo preciťovať Kristov príchod v našom živote, pozorovať spôsob, ktorým Boží Syn v deň našej vysviacky radikálnym a definitívnym spôsobom poznačil celý náš život tým, že ho vnoril do svojho veľkňazského Srdca a tým, že nás denne obnovuje v slávení Eucharistie – premene nášho života na príchod Krista pre ľudstvo.
Vyprosujme si aj vnímavé srdce, aby sme spoznávali znamenia Kristovho príchodu v živote každého človeka a zvlášť v živote nám zverenej mládeže: znamenia toho celkom mimoriadneho príchodu, ktorým je povolanie ku kňazstvu.
Preblahoslavená Panna Mária, Matka kňazov a Kráľovná apoštolov, nech vyprosí všetkým, ktorí ju pokorne prosia, aby dosiahli toto kňazské otcovstvo, ktoré jediné je schopné sprevádzať mládež na radostnej a oduševnenej ceste nasledovania Pána.
Tým „áno“ Panny Márie sme povzbudení k rovnakému „áno“ našej vysviacke; skrze návštevu sv. Alžbety sme povzbudení k dôvernému vzťahu s Bohom, aby tak sme odkrývali jeho prítomnosť blížnemu a realizovali ju v radostnej službe neohraničenej v čase ani v priestore. V konaní blahoslavenej Matky, ktorá Ježiša ako dieťa zavíňala do plienok a klaňala sa mu, sa učíme s nevýslovnou láskou zaobchádzať s Najsvätejšou Eucharistiou, zachovávaním každej jednej udalosti vo vlastnom srdci sa od Márii učíme sústreďovať sa na to jedine potrebné.
V tomto zmysle sľubujem všetkým milovaným kňazom vo svete zvláštny úmysel pri slávení Svätých tajomstiev a prosím každého z vás o podporu v modlitbe za úrad, ktorý mi bol zverený. A tak pred jasličkami budeme vrúcne vyprosovať, aby sme sa každý deň nanovo mohli naozaj stať tým, čím sme! -zg-

Drahi otcovia biskupi, vzacni knazi, mili reholníci, priatelia,
v spravach najdete program Svateho Otca, nadejne spravy zo Spanielska a najma z USA a aj tu, ze nas denne o tolko pribuda!
Velmi sa tesim DVD o Jezisovi – ak ich objednate so zlavou na fary spomeniete si aj na mna?
Pripominam aj, ze iba 1/5 z vas doteraz prispela na toto dielo tento rok.
Zelam si, aby sme spolocne v tento Advent s radostnym a pripravenym srdcom ocakavali Pana!
Vasa Zuzana
*   *   *   *   *   *   *   *
Myslite, prosim, na to, ze vase reakcie aj financne prispevky pomahaju skvalitnit toto poslanie od Pana. Iba s vasou pomocou ho udrzime!
Mgr. Zuzana Gluchichova,  Gercenova 2 / B,   851 01 Bratislava
Kontakt: 02 443 717 31        Tatra banka, c.u.   291 993 0077 / 1100