Spomíname: 21. august 1968, – Homolobby, Kardinál Burke varuje, Diabol a praktizujúci „gay“, Biskup kritizuje Obamu, KINO: Kupec benátsky, Chvíľa pre pesničku: Gigliola Cinquetti

553

21. august 1968

DENNÍK PRE DANKU KOŠANOVÚ

Dňa 21 augusta 1968 pri pouličných demonštráciách vojaci tzv. Varšavskej zmluvy zastrelili viacero občanov vo vtedajšej  ČSSR.  Celý deň som bol vtedy v meste (Bratislava) a videl odpor proti vojenskej moci. Bol som aj na Šafárikovom námestí, kde zastrelili 15 ročnú Danku Košanovú.
Ja som mal 18 rokov. August 1968 sa vryl do pamätí našej generácie nezmazateľnou stopou. Koncom 80-tych rokov, som už v Hnutí za občiansku slobodu spolu s ďalšími disidentami, tzv. bratislavskou päťkou plánoval položiť kytice k miestu zastrelenej Danky. Ostatných síce zatkli, ale mne s bratom Pietrom sa podarilo zabarikádovať doma v byte. Príslušníci ŠtB nás obliehali celé tri dni. Nevedeli sme, ako to všetko skončí, tak som počas tejto doby písal denník.
Tu je:

Denník pre Danku Košanovú

17. augusta 1989, večer

Sú to tri dni, čo dr. Ján Čarnogurský s profesorom Kusým zmizli v celách Štátnej bezpečnosti. Rozhodla sa teraz, po trištvrte roku existencie nášho Hnutia za občiansku slobodu – zasiahnuť. Stalo sa tak po odoslaní nášho listu Úradu vlády SSR, v ktorom sme – piati signatári – oznámili úmysel uctiť si pamiatku mŕtvych, zavraždených v auguste 1968 okupačnými vojskami Varšavskej zmluvy. V tejto napätej atmosfére, v čase „perestrojky“ v ZSSR a prehodnotení augustovej okupácie vládame Maďarska a Poľska, sa zrejme pomaly ale isto napínajú aj nervy normalizačných politikov v Česko-Slovensku a ich policajného aparátu.

Myslím na takmer nestráviteľnú skutočnosť. Ján Čarnogurský je v base. Myslím na jeho tvár, na jeho pokoj a rozvahu, na jeho železné nervy, s ktorými on ako disident, manžel a otec štyroch detí, dávno zbavený svojho občianskeho povolania, bojuje za občiansku a náboženskú slobodu. Práve taký, odvážny a nekompromisný mi bol vždy príkladom a inšpiráciouu. A nielen mne. Štátna bezpečnosť si naňho trúfla práve teraz, keď sme verejne oznámili pietny akt za mŕtve obete moci uniforiem a tankov. Teraz, keď si chceme kvetmi uctiť pamiatku pätnásťročného dievčaťa Danky Košanovej a mladíka Petra Legnera. Jankovi a Mirovi sa to už nepodarí. Sedia v cele na Februárke. Nás troch s pani Hanou Ponickou a dr. Vladimírom Maňákom nechali obvinených na „slobode“. Predpokladám, a to je podľa skúsenosti so Štátnou bezpečnosťou takmer isté, že aj na tejto „slobode“ sa nám vynasnažia zabrániť položeniu kytíc za mŕtvych. S pani Hanou Ponickou a dr. Vladimírom Maňákom , už bohužiaľ, nie som v kontakte. Ešte pri podpisovaní listu vláde sme sa dohodli, že každý svojimi vlastnými silami sa pokúsime splatiť tento verejný dlh obetiam, ktoré zomreli rukami svojich pokryteckých a násilníckych „bratov“. Janko Čarnogurský pred odoslaním listu na stretnutí povedal: „Kto má odvahu, môže ju preukázať práve teraz na Šafárikovom námestí.“

https://www.magnificat.sk/archiv-antona-seleckeho/dennik-pre-danku-kosanovu/

Al Bano – Romina Power: Sloboda

Súmrak padá na plecia človeka, čo odchádza,
a svoje tajomstvo v srdci aj cez noc i potom si zachová.
Medzi domami a kostolmi žena hľadá toho,
koho už niet a v tvojom mene – sloboda – koľko sa už ľudí nevráti.
Sloboda, koľkých si rozplakala? Bez teba je veľká samota.
Kým bude existovať zmysel žiť, ja budem žiť, aby som mal teba – slobodu.
Sloboda, keď povstane zbor, bude spievať, aby ťa mal…
O bolesti a ľudských trápeniach nič nevieme,
každý deň rastie cynizmus voči poníženým.
Ale slnko sa rodí v noci a v srdci biednych
a z ticha sa znovu zrodí láska.
Sloboda, koľkých si rozplakala? Bez teba je veľká samota.
Kým bude existovať zmysel žiť, ja budem žiť, aby som mal teba – slobodu.
Sloboda, keď povstane zbor, bude spievať, aby ťa mal …

Homolobby

Michael Voris:  Kardinál Burke varuje

Diabol a praktizujúci „gay“

Biskup kritizuje Obamu

KINO: Príbeh lásky a priateľstva, zloby a i chamtivosti

Chvíľa pre pesničku: Non ho l´ eta

Nemám vek na to
Nemám vek na to, aby som s tebou sama šla von
Nemám vek na to, aby som ťa milovala
A nebudem mať
Nebudem mať čo povedať
Pretože ty vieš oveľa viac ako ja
Dovoľ mi prežiť romantickú lásku
Kým čakám, keď príde ten deň
Ale nie teraz
Ak chceš na mňa počkať
V jeden deň, všetka moja láska – bude pre teba