Voľná nedeľa minulosťou?

484

IMG_6011

Už niekoľkokrát sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zišli ľudia na zhromaždení za voľnú nedeľu, ktoré organizuje Aliancia za voľnú nedeľu – Slovensko.  Ako sa táto aktivita vyvíja?  

Podľa účasti na tohtoročnom pochode dňa 12. mája 2013 – mimochodom na Deň matiek – sa zdá, akoby nám voľná nedeľa nechýbala.Alebo ľudia neveria, že sa niečo zmení?  Skutočne sa chceme stať otrokmi “investorov”, povedzme rovno kolonizátorov Slovenska?V mene práce, v mene zamestnania, v mene strachu o život? Verím, že  ešte tak hlboko sme neklesli…

 

IMG_6023

Mgr. Anton Čulen: Boh nám pomôže

Na otázky, ktoré vyvolal tohtoročný Pochod za nedeľu, nám odpovedal predseda Aliancie za nedeľu – Slovensko, Mgr. Anton Čulen(na obr.)    

Magnificat Slovakia:  Ako vidíš tohtoročný pochod za nedeľu, a napriek dosť veľkej propagande takú malú účasť? 

IMG_6093Mgr. Anton Čulen:  Účasť na pochode bola žiaľ Bohu mizerná. Naša viera je skôr deklaratívna, ale určite nie praktická. Je rozdiel medzi tým, čo hlásame a čo konáme. Takáto viera bez skutkov je ale mŕtva. Pozvali sme na pochod aj otcov biskupov a žiadali sme aj o propagáciu v kostoloch. Dodržiavanie Desatora ako keby bolo druhoradé. Či je to strach, alebo ľahostajnosť neviem posúdiť. Treba sa veľa modliť aj za Ducha odvahy pre našich pastierov. Slovensko potrebuje pastierov, ktorí  „páchnu“ po ovciach, poznajú každú po mene, stratené vyhľadajú,  poranené obviažu, budú ich chrániť pred vlkmi a  aj život položia za svoje ovce a potom ovce budú poznať ich hlas a budú kráčať za nim, lebo ich budú pásť svedomito.

Magnificat Slovakia: Ako sa vyvíja „boj za nedeľu“ na domácej a medzinárodnej úrovni?  

Mgr. Anton Čulen:  Boj za nedeľu sa vyvíja veľmi dobre. Svedčí tomu aj veľký záujem médií 

IMG_6100a poslancov NRSR.   Od vzniku AZN v roku 2009 sa rokovalo v NRSR aspoň o štyroch návrhoch zákona na ochranu voľnej  nedele a jeden bol aj prijatý, vďaka ktorému je počas roka 3 a pol dňa zavreté v obchodoch (počas Veľkej noci a Vianočných sviatkov). AZN podporilo už viac ako dvadsať organizácii. Väčšiu podporu by som očakával od jednotlivých cirkví, aspoň v takej miere, ako je to v Rakúsku a Nemecku. Rakúska Aliancia za nedeľu ma rozpočet takmer  65 000 eur ročne. My nedostávame ani euro a všetko si financuje z našej  existenčnej mzdy. Už to je zázrak, že vôbec fungujeme.

Magnificat Slovakia: Aké plány má AZN do budúcna?

Mgr. Anton Čulen:   Aliancia za nedeľu – Slovensko o.z. bude fungovať s Božou pomocou aj naďalej. Lebo je to dielo od Boha. Ako odznelo aj na pochode. Už to, že sme tu znamená, že máme vieru, možno menšiu, ako horčičné semienko, ale napriek tomu veríme, že nám Boh pomôže, lebo Ježiš to prisľúbil. Urobí, aby sa viera posilňovala, aby evanjelizácia napredovala, aby bol tento problém vyriešený a náš národ Slovenský prežil…                     Anton Selecký

IMG_6120