Prinášame: Rusko a Čína sa zhodli…

1542

Rusko a Čína – zhoda v dôležitých otázkach, odmietajú kroky USA

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes počas návštevy v Pekingu zdôraznil, že kroky Severnej Kórey by nemali slúžiť ako zámienka na rozmiestenie amerického systému THAAD.

Sergej Lavrov a Si Ťin-pching

Ministri zahraničných vecí Číny a Ruska sa dnes zhodli v odmietavom stanovisku k rozmiestneniu amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei a vyhlásili, že nezainteresované strany by nemali zasahovať do sporu ohľadom Juhočínskeho mora. Píše o tom agentúra AP.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes počas návštevy v Pekingu zdôraznil, že kroky Severnej Kórey by nemali slúžiť ako zámienka na rozmiestenie amerického systému THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense).

http://hnonline.sk/svet/654279-rusko-a-cina-sa-zhodli-v-dolezitych-otazkach-odmietaju-kroky-usa

Starikov: Vzdali sme sa skoro všetkého, máme za to nebezpečnejšiu Európu

Bratislava 28. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/APň

Hľadanie koreňov zahraničnej politiky Ruska i koreňov toho, prečo existuje toľko negativizmu voči Rusku

To bola jedna z tém medzinárodnej vedeckej konferencie nazvanej Geopolitika Ruska, ktorá sa konala dnes v Bratislave. Vystúpilo na nej 11 odborníkov z Českej republiky, Ruskej federácie a Slovenska, organizátormi boli Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave, Vysoká škola medzinárodných vzťahov a verejných vzťahov v Prahe s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

“V zásade sme sa zhodli v tom, že geopolitika je nástroj, ktorý nám pomáha porozumieť prinajmenšom minulosti zahraničnej politiky, ale aj sme dospeli k názoru, že jedna konferencia na pokrytie tejto témy nestačí,” povedal pre TASR profesor Oskar Krejčí zo Vzdelávacieho a konzultačného inštitútu v Bratislave Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe.  (TASR, tak to ste skutočne dali úžasnú aktualitku z toho všetkého) 

http://www.hlavnespravy.sk/starikov-vzdali-sme-sa-skoro-vsetkeho-mame-za-to-nebezpecnejsiu-europu/774107

Z Konferencie Globálna politika v hoteli Holiday Inn v Bratislave 28. apríla 2016

OROL TV:  Keď sa lámu dejiny  (Hovorí Ján Čarnogurský a Oskar Krejčí)

Zbigniew Brzezinski: „Moskva si nectí NATO, a preto musí byť vystríhaná“

Washington, 1. mája 2016 (HSP/Foto: Facebook)

„Moskva si očividne nectí západné štáty a ani NATO. Vladimír Putin si overuje, ako ďaleko môže zájsť. Kremeľ musí dostať výstrahu“, vyhlásil Zbigniew Brzezinski pre médiá. Jeho výroky zverejnilo aj Radio Polska

Sicherheitskonferenz am 01.02.2014 in München. Foto: Tobias Kleinschmidt

Brzezinski okomentoval nedávne incidenty v medzinárodných vodách Baltického mora, keď sa ruské lietadlá niekoľkokrát priblížili k americkému torpédoborcu Donald Cook s poľskou helikoptérou na palube.

„Nazdávam sa, že incident, ktorý vyprovokovali Rusi svojím prenasledovaním amerického vojenského plavidla, je elementom neustáleho a zosilňujúceho sa provokačného a drzého správania sa (Ruska) na severných, východných a južných hraniciach aliancie. Ak sa obzrieme do minulosti, do čias ruskej agresie na Ukrajine, tak je vidieť neustály vývoj takéhoto modelu správania, čo vyvoláva vážne znepokojenie“, poznamenal Brzezinski.

http://www.hlavnespravy.sk/zbigniew-brzezinski-moskva-si-necti-nato-a-preto-musi-byt-vystrihana/774703

Merkelová sa poddala americkému prezidentovi: Bundeswehr bude nasadený vo východnej Európe

Berlín 29. apríla 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-dapd/ Nigel Treblin)

Len pár dní po vystúpení v Hannoveri môže americký prezident Obama vidieť prvé plody: Bundeswehr preskúmal vojenskú operáciu vo východnej Európe s cieľom zastrašiť Rusko. Nemecko má naplánované nasadenie v Litve

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pózuje s vojakmi
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pózuje s vojakmi
Nemecko je vraj ochotné podieľať sa na plánovanom odstrašení Ruska vo východnej Európe pod záštitou NATO. Bundeswehr by mohol podporiť vznik práporu NATO v Litve tým, že pošle vojakov, hlásil Spiegel a Süddeutsche Zeitung vo štvrtok večer s odvolaním sa na vládne zdroje.
Embassy RF press service <press@rusemb.sk

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Program akcie  Cesty Víťazstva
(«NOČNÍ VLCI») 

Bratislava, Svidník, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Jankov Vršok
4-6 mája 2016

4 mája, streda
10.30 – 11.00 Kladenie vencov na Slavíne v Bratislave.
11.00 – 11.20 Termín pre média.
20.00 Kladenie vencov na Dukle, termín pre média.
21.00  Kladenie vencov k pomníku červenoarmejcov v Svidníku, termín pre média.
5 mája, štvrtok12.00 Kladenie vencov k pomníku SNP a pomníku červenoarmejcom v Banskej Bystrici, termín pre média. Prehliadka múzea SNP.
14.30 Kladenie vencov k pomníku červenoarmejcov v Turčianskych Tepliciach, termín pre média.
17.30 6 mája – odchod zo Slovenska Kladenie vencov k pomníku červenoarmejcov v meste Jankov Vršok, termín pre média. Prehliadka múzeíL.Štúra, A.Dubčeka a koncentračného tábora.

s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

*****************************************************************************************

Klaus: Želal by som si odchod Veľkej Británie z EÚ a následný dominový efekt

Česká republika 29. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer

Václav Klaus, bývalý český prezident Českej republiky, poskytol rozhovor švajčiarskemu webu LaPravda.ch, kde odpovedal na otázky týkajúce sa migrácie, pápeža Františka či britského referenda o vystúpení z Európskej únie. Klaus k otázke Brexitu uviedol: “Želal by som si, aby Veľká Británia odišla z Európskej únie a želal by som si, aby nastal ten dominový efekt, o ktorom sa hovorí,“ zverejnil jeho vyjadrenia český server Vlasteneckenoviny.cz.

Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus
Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus

Pápež František z gréckeho ostrova Lesbos odviezol do Vatikánu 12 moslimských utečencov. Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi uviedol, že išlo o čisto humanitárne gesto, nie politický čin. Na margo tejto udalosti Klaus uviedol, že pápežovi nerozumie a neverí mu. „Neverím, že robí kresťanské či humanitárne gestá, myslím, že robí gestá úplne politické.“

http://www.hlavnespravy.sk/klaus-zelal-by-som-si-odchod-velkej-britanie-z-eu-a-nasledny-dominovy-efekt/774352

Chvíľa pre pesničku: Ruská ľudová