Na pulze dňa: Je čas sa zobudiť

202

V Bratislave sa dňa 3. marca 2015 o 17. 00 hod. uskutočnilo pred Prezidentským palácom zhromaždenie občanov na podporu prenasledovaných kresťanov vo svete, a to najmä na blízkom a strednom východe.  Stretnutie zorganizovali z Aliancie za rodinu Ivan Lučanič a Tomáš Kováčik. Menovaní prizvali na toto zhromaždenie aj prezidenta SR Andreja Kisku, ako aj ďaľších predstaviteľov politického a verejného života.  Svoje vyjadrenie poslala strana OĽANO, europoslanec Bratislav Škripek, a so svojimi príhovormi vystúpili Jan Figeľ,  Anna Záborská, Daniel Lipšic, Pavol Foto 07Demeš,  fotograf Anton Frič  a ďaľší. Zhromaždenie o počte cca 700 osôb prišlo zväčša oblečené v symbolických oranžových vestách. Zavraždených kresťanov si prítomní uctili minútou ticha a zapálením sviečok. Na záver prečítal  Tomáš Kováčik toto Vyhlásenie: 

VYHLÁSENIE účastníkov Verejného zhromaždenia na podporu prenasledovaných kresťanov a iných náboženských menšín vo svete, 3. marca 2015

Foto 16My, účastníci Verejného zhromaždenia na podporu prenasledovaných kresťanov a iných náboženských menšín vo svete sme sa dnes, 3.marca 2015 zišli v Bratislave a v Kežmarku, aby sme vyzvali  predstaviteľov Slovenskej republiky, Európskej únie a Organizácie spojených národov, aby neodkladne vyvinuli intenzívne úsilie na zastavenie násilia a zabíjania kresťanov a iných náboženských menšín vo svete, najmä organizáciou „Islamský štát“, a aby konkrétne pomáhali obetiam násilia.

Je čas sa zobudiť

Foto 13Dôrazne protestujeme proti akémukoľvek perzekuovaniu náboženských menšín ako aj proti nedostatočnej aktivite, s ktorou sa tento problém stretáva na Slovensku ako aj na medzinárodnej úrovni.

V posledných mesiacoch sa na Blízkom východe a v ďalších krajinách zintenzívňujú násilné udalosti namierené proti kresťanom a iným náboženským skupinám. Hromadná poprava 21 koptských kresťanov v Líbyi, či únos minimálne 200 asýrskych kresťanov v Sýrii sú len poslednými aktmi epidémie brutality a genocídy, ktorú je nutné okamžite zastaviť. Tieto menšiny sú prenasledované a zabíjané len pre svoju vieru. Náboženská sloboda je pritom základným ľudským právom, Foto 11ktorého pošliapavanie vedie k porušovaniu ďalších práv.

Foto 25Iracký biskup Saad Sirop Hanna hovorí: „Odmietame zaprieť našu vieru a naše náboženstvo, nech by bol na to akýkoľvek dôvod. Sme hrdí na to, čo prežívame, hoci to bolí.“ Desaťtisíce utečencov majú byť pre nás motiváciou k urýchleným krokom, nie k čakaniu na samovyriešenie problému.

 Na úrovni Slovenskej republiky preto žiadame vládu SR, aby aktívne používala všetky diplomatické, ekonomické a ďalšie nástroje na presadzovanie práva na život a náboženskú slobodu 

20150305_004308

20150305_004253

 

https://www.opendoorsusa.org/

Foto 23

a aby v spolupráci s Európskou úniou a OSN realizovala adekvátne kroky voči krajinám, ktoré túto slobodu porušujú. Vyzývame tiež vládu SR, aby poskytla azyl prenasledovaným, najmä rodinám nedávno popravených kresťanov, ako aj humanitárnu pomoc prenasledovaným. Apelujeme aj na občanov, aby sa v rámci svojich možností zapojili do tejto pomoci.

Žiadame Európsku úniu a OSN o vykonanie konkrétnych krokov, ktoré zabezpečia bezpečnosť prenasledovaných a náboženskú slobodu vo svete. Žiadame ich o nemlčanie pri páchaní násilia voči kresťanom a iným náboženským menšinám a konanie konkrétnych krokov vedúcich k jeho eliminácii a predchádzaniu.  Samozrejmou žiadosťou je poskytnutie humanitárnej pomoci a ponúknutie azylu prenasledovaným.

 Všetci nesieme zodpovednosť za pokoj, mier a slobodu vo svete, vrátane slobody svedomia a náboženského presvedčenia.

Zoči-voči nárastu nábožensky motivovaného násilia voči kresťanom a náboženským menšinám vo svete aj v Európe si musíme túto zodpovednosť uvedomovať a konať. Prítomnosťou na tomto zhromaždení a zapálenou sviecou položenou k fontáne pred prezidentským palácom, ktorá nesie názov „Zem – planéta mieru“, vyjadrujeme solidaritu s trpiacimi pre vieru po celom svete.

V Bratislave a Kežmarku 3.marca 2015