Monitoring: Vojna ako šach

266

Spojené štáty začali dodávať zbrane na Ukrajinu

Kyjev 22. decembra 2014 (HSP/Foto: TASR)

Viacerí svedkovia a povstalci na juhovýchode Ukrajiny už dávnejšie upozorňovali na to, že Spojené štáty tajne dodávajú zbrane Ukrajine. USA tieto informácie odmietali, priznali iba dodávky nelegálnych zbraní. 

Ako sa očakávalo, prezident USA Barack Obama podpísal kontroverzný Zákon o podpore slobody na Ukrajine, ktorý fakticky umožňuje dodávky zbraní do tejto krajiny. Analytici však poukazujú na to, že tie dodávky Spojené štáty tajne začali už dávnejšie. Pripomínajú, že počas bojov na juhovýchode povstalci viac razy zajali vojakov ukrajinskej armády alebo žoldnierov vyzbrojených americkými zbraňami.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Postupne sa začali prípravy na masovú dopravu amerických zbraní na Ukrajinu. Obyvatelia mesta Zaporožje koncom novembra zbadali niečo neobvykle. Celé okolie tunajšieho letiska z ničoho nič začali mimoriadne prísne strážiť. Zo všetkých strán postavili strážne veže, v noci okolité polia vysvecovali reflektormi. Tunajší obyvatelia mali už dávnejšie podozrenie, že sa civilné letisko z ničoho nič premenilo na vojenské a určite sem budú dopravovať zbrane, vojenskú techniku a vojakov. Prečo by potom všetko tak prísne strážili a utajovali? Predsa je Zaporožje dosť vzdialené od Donecka alebo Luhanska.

http://www.hlavnespravy.sk/spojene-staty-zacali-dodavat-zbrane-na-ukrajinu/479617/

Ako sa financuje vojna (repríza)

Americký miliardár George Soros – riaditeľom Národnej banky Ukrajiny?

Doneck, Kyjev 20. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

Ukrajinské vedenie už dávnejšie láka zahraničných odborníkov a ponúka im ministerské kreslá, miesta v štátnej správe, na ministerstvách a úradoch. Najnovšie – po ministroch – šéfom Národnej banky Ukrajiny sa taktiež môže stať cudzinec

Prekvapivý objav urobili ukrajinskí novinári. Jedným z kandidátov na post hlavy Národnej banky Ukrajiny je aj americký finančník a miliardár George Soros. Túto informáciu na svojich stránkach zverejnil televízny kanál Ukrajina 112. Odvoláva sa na zdroje z Ukrajinského parlamentu a ľudí blízkych prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Na snímke George SorosNa snímke George Soros

Ukrajinskí novinári taktiež uvádzajú, že sa na 5-člennom zozname okrem Sorosa nachádzajú aj iné „hviezdy“, ako napríklad bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, nemenovaný predstaviteľ Federálneho rezervného systému a iní. Doterajšia šéfka Národnej banky Ukrajiny Valerija Gontarevová bola do tejto funkcie vymenovaná v júni 2014 a opakovane požiadala o rezignáciu.

http://www.hlavnespravy.sk/americky-miliardar-george-soros-riaditelom-narodnej-banky-ukrajiny/478261

Ekonomická kríza môže posilniť pozície Putina

 Washington 19. decembra 2014 (HSP/Foto: TASR)

putin4Pomerne paradoxný záver urobili novinári washingtonského magazínu Politico. Podľa nich ekonomická kríza vôbec nemusí poškodiť Rusko, ale môže posilniť pozície Vladimíra Putina. Vysvetľujú to tým, že „Rusi pevnejšie stoja na nohách“…

Autor článku v magazíne Politico Zachary Karabell píše, že Rusi znesú ekonomické ťažkosti oveľa ľahšie a jednoduchšie, pretože pre nich materiálny blahobyt nie je až také veľké „náboženstvo“ ako je to na Západe a majú aj oveľa vyššie duchovné hodnoty. „Znie to paradoxne, ale ekonomická kríza v Rusku môže ozaj upevniť pozície Putina.

Na snímke Vladimir Putin

Po prvé, ruský prezident v ostatných rokoch skoncentroval moc vo svojich rukách. Práve preto Rusko ani v súčasnosti sa nenachádza pred ekonomickým krachom. V Rusku vôbec nie je taká zlá situácia ako v r. 1998, kedy sa naposledy rubeľ znížil na takú nízku úroveň. Preto následky vôbec nebudú také zlé ako vtedy,“ vysvetľuje novinár.   Viac na:

http://www.hlavnespravy.sk/ekonomicka-kriza-moze-posilnit-pozicie-putina/477421

http://www.1tv.ru/news/

Putin: v RF odhalili v roku 2014 viac ako 230 pracovníkov tajných služieb

Putin: v RF bolo odhalených tento rok viac ako 230 pracovníkov tajných služieb

Tento rok ruská kontrarozviedka odhalila viac ako 230 zamestnancov a agentov zahraničných tajných služieb, zmarených bolo 8 teroristických útokov a rozložená bola činnosť 46 extrémistických a teroristických skupín.
Čítať úplne: http://slovak.ruvr.ru/news/2014_12_20/Putin-v-RF-bolo-odhalenych-tento-rok-viac-ako-230-pracovnikov-tajnych-sluzieb-9970/

Idú USA v strednej Európe obnoviť „revolúcie“?

Maďarský premiér obvinil USA, že vyčlenili niekoľko sto miliónov dolárov na prípravu akčného plánu proti dvom desiatkam krajín strednej a východnej Európy a spravili si z nich „operačnú zónu“ v snahe vyvinúť tlak na ich vlády.Viktor Orbán (na obr.) sa pravdepodobne snaží nájsť nových spojencov pre svoju vojnu proti Spojeným štátom,“ komentoval portál Index.hu načasovanie Orbánovej reakcie na nedávne vyhlásenie námestníčky šéfa americkej diplomacie Sarah Sewallovej na termín belehradského summitu 16 krajín strednej a východnej Európy a Číny.

Viktor OrbanSewallová minulý týždeň vyhlásila, že pre rozsiahlu korupciu, ktorá poškodzuje aj národnobezpečnostné záujmy Washingtonu, vypracujú veľvyslanectvá USA akčný plán na podporu protikorupčných reforiem v hostiteľských krajinách strednej a východnej Európy.

Orbán na margo tohto plánu v Belehrade podľa agentúry MTI poznamenal, že hoci dôvod tejto ofenzívy tajných služieb nechápe, v jej pozadí sa možno skrývajú americké obavy súvisiace s dohodou o voľnom obchode medzi EÚ a USA. „V každom prípade z tohto amerického kroku v Maďarsku nik nemá radosť, pretože aj u nás ľudí irituje skôr prefíkanosť, falošnosť a diplomatické úskoky,“ povedal maďarský premiér. „Ak niekto chce spolupracovať s Maďarskom, sme na to otvorení. Nesmú však na nás vyvíjať nátlak alebo míňať peniaze za našimi chrbtami,“ dodal.

Budapešť sa na Washington sťažovala aj v Bruseli. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Szabolcs Takács na Rade pre všeobecné záležitosti EÚ vyjadril znepokojenie nad tým, že jeden z najdôležitejších spojencov pripravuje akčný plán v strednej a východnej Európe bez konzultácií s vládami príslušných krajín. „To všetko možno považovať za porušenie suverenity,“ citoval ho denník Magyar Nemzet.

„Naša vláda by nepovažovala za správne, keby v Maďarsku iná krajina preto podporovala mimovládne organizácie, aby sa tie v akejkoľvek záležitosti pokúšali podkopávať integritu demokraticky a legitímne zvolenej vlády,“ dodal.

USA už v októbri pre podozrenie z korupcie zakázali vstup na svoje územie šiestim vysokým maďarským predstaviteľom. Je medzi nimi aj šéfka daňového úradu, ktorú Orbán tento týždeň pod hrozbou zosadenia prinútil, aby zažalovala vedúceho amerického zastupiteľského úradu v Budapešti z poškodzovania svojho dobrého mena.  ( r )

Nový obraz nepřítele č.. 1 pro Washington – Viktor Orbán z Maďarska

Maďarsko a jeho populistický národní ministerský předseda Viktor Orbán se dostali do hledáčku politických elit Washingtonu. A jeho hřích? Ve snaze definovat maďarskou národní identitu se nesklání před často destruktivním diktátem bruselské Komise EU. Avšak jeho kardinálním hříchem je prohlubování vztahů s Ruskem a jeho vzdorovitost vůči Washingtonu, když podepsal dohodu s Gazpromem, že zavede ruský plynovod Jižní proud do EU přes Maďarsko.

Orbán sám od té doby, kdy byl v roce 1998 v Maďarsku zvolen druhým nejmladším ministerským předsedou, prošel po dlouhé politické cestě.  Viac na: 

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5128-novy-obraz-nepritele-c-1-pro-washington-viktor-orban-z-madarska

Na Viktora Orbána poslali Svetový židovský kongres 

lauder-orban-wjcSvetový židovský kongres v Budapešti. Čo sa za tým skrýva? Je to nátlak na Orbána? Ako sa to týka Slovenska a strednej Európy? Prečo sa WJC zúčastnil aj nemecký minister zahraničia? Čo mal Lauder v úmysle? Je za tým naozaj iba antisemitizmus Jobbiku? Stratil Orbán svoj politický kompas?

Od 5. do 7. mája 2013 zasadal v Budapešti Svetový židovský kongres (World Jewish Congress, WJC). Jeho vznik sa datuje do roku 1936 do Ženevy a v súčasnosti združuje židovských predstaviteľov zo 100 krajín sveta. Obvykle WJC zasadá v Izraeli alebo v Jeruzaleme, ale v roku 2013 sa udiala výnimka a kongres zasadol v Budapešti. Údajne preto, lebo v tejto krajine neobyčajne vzrástol antisemitizmus. Uviedol to predseda WJC, americký občan Ronald C. Lauder a pre maďarskú agentúru MTI zdôraznil, že WJC v Budapešti je výzvou týmto snahám a symbolickým protestom, svojskou demonštráciou, ktorá má upozorniť demokratickú spoločnosť na Západe na to, čo sa deje v Maďarsku.

http://www.protiprudu.org/na-viktora-orbana-poslali-svetovy-zidovsky-kongres/

http://www.zeit.de/politik/ausland/2013-05/ungarn-antisemitismus-juedischer-weltkongress-orban