Aktualizované – Monitoring: Rozhovor s Vladimírom Putinom o Sýrii, o súčasnej situácii, o Rusku, a ňom samotnom

328
Embassy RF press service <press@rusemb.sk>
Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Komentár informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska k odporúčaniam britského ministerstva zahraničia v súvislosti s pobytom britských občanov na Kryme

Britské ministerstvo zahraničia ako súčasť všeobecných odporúčaní pre pobyt svojich občanov na Kryme ich vyzýva k „okamžitému odchodu“ z tohto regiónu, alebo, ak je to možné, aby „neopúšťali priestory v budove“ z dôvodu údajnej „napätej“ situácie.

Tieto odporúčania sú úplne neopodstatnené a neodrážajú skutočnú situáciu v tomto subjekte Ruskej federácie. Podľa ministerstva kúpeľov a cestovného ruchu Republiky Krym v roku 2014 polostrov navštívilo 3,8 milióna turistov, z toho jedna pätina – cudzinci. V januári až auguste tohto roku na Krym prišlo viac ako 3,3 milióna návštevníkov. Po zjednotení Krymu s Ruskom v marci 2014 tento región viackrát navštívili občania, oficiálne i neoficiálne delegácie z Francúzska, Talianska, Nemecka, Holandska, Poľska, Izraela, Turecka a ďalších krajín Európy, Ázie a Afriky.

Navyše, ako sa zistilo, Foreign Office (FCO) sa snaží prekaziť spoločnú iniciatívu Ruskej vojensko-historickej spoločnosti a verejného projektu „Deň víťazstva – Londýn“ na uskutočnenie návštevy britských veteránov z Arktických konvojov na Krym v dňoch 5. až 12. októbra t.r. V tejto súvislosti pripomenieme, že pri príležitosti 70. výročia skončenia Druhej svetovej vojny by sa zachovanie spoločnej historickej pamäti nemalo stávať rukojemníkom politickej konjunktúry.

Vyhlásenie a odpovede na otázky médií ministra zahraničných veci Ruska Sergeja Lavrova na záver stretnutia s ministrom zahraničia USA Johnom Kerry, New York, 30. septembra 2015

lavrovOtázka: Ako sa vám podarilo presvedčiť USA aby zmenili stanovisko voči B. Asadovi?

S.V. Lavrov: Nemôžem posudzovať stanovisko USA ohľadne jeho zmeny. Ak venujeme pozornosť ich vyhláseniam spred  pár rokmi, keď sa hlasite hovorilo o úplnej strate legitimity B. Asada, a pred názvom tzv. „Národnej koalície sýrskej opozície a revolučných síl“ sa v anglickom jazyku používal určitý člen – teda bola uznávaná ako jediný zástupca sýrskeho ľudu, – môžeme povedať, že prekonali obrovskú vzdialenosť smerom k tým vyhláseniam, ktoré znejú teraz z Washingtonu a Londýna v tom zmysle, že nikto nepožaduje okamžitý odchod B. Asada, tento môže začať politický proces, na konci ktorého sa niečo vyjasní.  Do istej miery máte pravdu – je to korekcia stanoviska. Myslím si, že život presvedčil o nereálnosti požiadavky o odstúpenie Prezidenta pri takej kríze v krajine. Musíme sa dohovárať. Prakticky pri akomkoľvek inom konflikte – v Jemene, Južnom Sudáne, ako aj v Líbyi, – všetci naši západní partneri, vrátane tých, ktorí požadujú ako nevyhnutný predpoklad rezignáciu B. al-Asada, sú za dialóg medzi vládou a opozíciou. Myslím si, že táto zásada je univerzálna a je nielen vhodná, ale nutná pre vyriešenie sýrskeho problému.

Otázka: Ako americká strana reagovala na ruské bombové útoky v Sýrii?

S.V. Lavrov: Dnes sme si vypočuli prejav ministra zahraničia  USA Johna Kerry a našich ďalších kolegov na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Podstata tohto stanoviska podľa môjho názoru je nasledovná: ak Rusko naozaj pomáha v boji proti ISIL, je to vítané. Musíme sa tiež dohodnúť ako predchádzať nezamýšľaným stretom, keďže v nebi nad Sýriou sú v akcii aj lietadla koalície. Avšak, ak cieľom útokov nie sú pozície Islamského štátu ale niektorých ďalších ozbrojených oddielov, nespojených s teroristami, situácia sa stáva zlou a zvýši sa príliv džihádistov do Sýrie. K tomu sme sa priamo a otvorene vyjadrili (o tomto opakovane hovoril ruský prezident Vladimir Putin a ďalší naši oficiálni predstavitelia), že, odpovedajúc na žiadosť sýrskeho vedenia, poskytneme pomoc výhradne v boji proti ISIL a iným teroristickými zoskupeniam. V tejto súvislosti by som tiež poznamenal, že existujú obavy zo strany našich amerických partnerov o charaktere a druhu cieľov, že ciele boli, údajne, iné. Povedali mi o týchto obavách odvolávajúc sa na určité dôkazy o preukázanie ktorých sme požiadali, pretože nepochybujeme o vybraných cieľoch. Opakujem, že na webových stránkach Ministerstva obrany Ruska je všetko podrobne vysvetlené. Šíria sa reči, že pri náletoch boli zasiahnutí civilisti – nemáme o tom žiadne informácie. Veľmi dôsledne kontrolujeme, aby bodové údery boli presné a nacielené výlučne na pozície, objekty, vybavenie, výzbroj teroristických skupín. Z našej strany máme tiež určité obavy, o ktorých som dnes hovoril s Johnom Kerry. V rozpore s tým, čo povedal v Bezpečnostnej rade obhajujúc aktivity koalície, a to nielen v Iraku, kam bola pozvaná, ale aj v Sýrii, kam nebola nikým pozvaná (ani samotná koalícia nekonzultovala so sýrskou vládou, nepožiadala o súhlas BR OSN) mi oznámil, že koalícia koná v plnom súlade s Chartou OSN, najmä podľa článku 51, ktorý predpokladá právo na kolektívnu sebaobranu. Avšak, článok 51 sa vzťahuje výlučne na situácie, kedy konkrétny štát požiada o ochranu. Vláda SAR o takú pomoc zo strany koalície nepožiadala,  Rusko takú žiadosť dostalo. To neznamená, že nechápeme, že koalícia – je realita. Áno, je skutočnosťou, ktorú je potrebné brať do úvahy. To je dôvod, prečo sa prezidenti V.V. Putin a B. Obama zhodli, že by sa mali čo najskôr začať rokovania medzi velením armád oboch krajín, aby sa zabránilo akýmkoľvek nedorozumeniam.

Otázka: Aké hlavné riziká pre Rusko sú z Vášho pohľadu spojené s touto najväčšou od dôb Afganistanu zahraničnou bojovou operáciou? A druhá otázka – zdalo sa mi, že americký minister zahraničia John Kerry vošiel do rokovacej miestnosti spolu so sýrskym ministrom zahraničia W. Muallem?

S.V. Lavrov: Ja odpoviem na prvú otázku. Chápem, o čom sa chcete pýtať, ale  druhá otázka – je „od čerta“. John Kerry nebol na stretnutí s W. Muallem – odišiel do svojej miestnosti ktorá je priamo vedľa našej. Ohľadom rizík pre Ruskú federáciu veľmi jasne povedal prezident Ruska Vladimir Putin. Hlavným z nich v tejto situácii je, že ozbrojenci, ktorých sú tam tisícky a pochádzajú z ZSSR, vrátane Ruska – sa vrátia naspäť do našej krajiny a budú naďalej vykonávať špinavé skutky. Chceme všetkými silami odolať týmto rizikám. Som presvedčený, že sa nám to podarí.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

Výzva z mešity Al Aksá v Jeruzaleme

Nová česká nezávislá televízia

http://cntv.ubunturadio.cz/

Embassy RF press service <press@rusemb.sk>

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Lietadlá vzdušných síl Ruska uskutočnili v Sýrii sériu cielených leteckých náletov na postavenia militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Útoky uskutočnili bojové bombardéri Su-24. Z bezpečnostných dôvodov lietadla štartovali bez bočného externého osvetlenia. Infraštruktúra teroristov v dôsledku akcie našich letcov utrpela značné škody.

IGOR KLIMOV (oficiálny zástupca Vzdušných a kozmických síl RF): Úderné lietadla útočili na osem objektov. Sú to sklady zbraní a munície, pohonných hmôt a mazív, vojenská technika, operačné strediská, komunikačné centrá, dopravné prostriedky militantov z ISIL. Útoky zasiahli všetky ciele. V hornatej oblasti Sýrie ruské lietadla úplne zničili veliteľské stanovište militantov a riadiaci štáb teroristických zoskupení.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

Rusko zverejnilo oficiálne video z náletov na Islamský štát

01. októbra 2015 (HSP/DWN/Foto:screeenshot z YouTube)

Rusko vydalo videozáznam z leteckých úderov proti IS. Centrála velenia Rusov by mala byť umiestnená v hornatej oblasti Sýrie, ako uvádza ruské ministerstvo obrany. Ďalšie podrobnosti neboli zverejnené

utoky_rusko

Ruské ministerstvo obrany vydalo videozáznam, na ktorom je možné vidieť letecké údery proti zaznamenanej IS-pozícií v Sýrii, píše Tass. Celkovo bolo zničených osem cieľov IS.

Tlačová služba ministerstva uvádza, že centrum velenia a operatívni zamestnanci sú umiestnení v hornatej oblasti Sýrie.

Sergej Ivanov, personálny šéf Kremľa, už skôr povedal, že ruské nálety v Sýrii musia byť vykonané iba na základe žiadosti sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada.

Zábery ruského útoku na Islamský štát

http://www.hlavnespravy.sk/rusko-zverejnilo-oficialne-video-z-naletov-na-islamsky-stat/688176

http://www.1tv.ru/

Slovenský expert varuje: Ruský cár Putin chce obnoviť moc a slávu impéria!

Politický expert a publicista Roman Joch.

18.03.2015 09:30BRATISLAVA – Sme v studenej otvorenej vojne s Ruskom. Vladimir Putin je ruský cár a plukovník KGB, ktorý územie nestráca, ale získava. Ide mu predovšetkým o obnovenie slávy a moci ruského impéria. Ukrajinu treba vyzbrojiť ťažkými zbraňami, aby sa mohla brániť, pričom kritici NATO sa veľmi mýlia porovnávaním invázie USA do Iraku s inváziou Ruska na Krym. Toto všetko tvrdí v rozhovore pre Topky slovenský politický expert, bývalý poradca českého premiéra a riaditeľ Občianskeho inštitútu v Prahe Roman Joch.

http://www.topky.sk/cl/10/1462755/ROZHOVOR-Slovensky-expert-varuje–Rusky-car-Putin-chce-obnovit-moc-a-slavu-imperia-
**************************************************************************************************************************************
Rozhovor Vladimíra Putina s americkým novinárom (Charlie Rose) – 28 septembra 2015