Aktualizované – Monitoring: Diecéza skúma krvácajúcu Hostiu, Česká Nezávislá TV, Poľsko a imigranti, Správy

294

 

Salt Lake City, 28.11.2015 (kath.net/KNA) 018 562 – Katolícka Diecéza Salt Lake City skúma možnosť krvácania Hostie. Podľa správ médií zo štvrtka podali Hostiu pri svätej omši omylom dieťaťu a jeho príbuzní ju odovzdali naspäť kňazovi. Keď kňaz chcel túto Hostiu – Kristovo Telo – rozpustiť vo vode, v zmysle korektného liturgického postupu, vytvorilo sa na nej červené zafarbenie.

Podľa miestnej lokálnej stanice KUTV diecéza zriadila komisiu, aby tento jav preskúmala. Medzi jej piatimi členmi je aj neurobiológ. Po ukončení skúmania sa majú výsledky zverejniť. Či oboznámili o tejto udalosti v Kostole sv. Františka Xavierského Vatikán, televízna stanica oznámiť nevedela. Hostiu uchováva generálny vikár diecézy, Colin Bircumshaw. 

Zázraky krvi v Katolíckej cirkvi v oblasti eucharistickej zbožnosti sa v neskorom stredoveku objavovali stále znova. Správa o takejto udalosti v talianskej Bolsene viedla v r. 1264 k zavedeniu slávnosti Božieho Tela, keď sa Ježiš Kristus v procesii uctieva v konsekrovanej Hostii. –zg-

Viac na http://kutv.com/news/videos/bleeding-host-under-investigation-by-sl-catholic-diocese

Javier-Hernandez-007Futbalista sa pred zápasom na modlí na kolenách

Leverkusen, 27.11.2015 (kath.net/KNA) 018 561 – Nový mexický útočník klubu „Bayer Leverkusen“ Javier Hernandez (27) si pred každým zápasom padne na modlitbu na kolená.

«Je to môj rituál, aby som sa poďakoval Bohu, že smiem hrať,» povedal veriaci katolík pre nemecké noviny «Bild» z pondelka.

Tento rituál futbalovej hviezde známej aj ako «Chicharito» («Malý hrášok») očividne prináša šťastie. V ostatných siedmych povinných zápasoch dosiahol pre „Bayer Leverkusen“ desať gólov. A iste si kľakne na ihrisku na kolená, zatvorí oči a pozdvihne ruky na modlitbu aj pred dôležitým ligovým zápasom šampiónov v utorok. –zg-

Česká Nezávislá Televízia

Informace pro Vás

 • Program vysílání:

  Pondělí: Přehled událostí kolem nás – zpravodajství

  Úterý: TV Magazín – dopisy diváků a host ve studiu

  Středa: Přehled událostí kolem nás – zpravodajství

  Čtvrtek: V tento den zatím ještě nevysíláme

  Pátek: Studio REPORT – reportáže z domova i ze světa

  Uvedené pořady v uvedený den můžete sledovat na kanále YouTube již od 15:00 hodin.
  Případné živé vysílání bude vždy předem avízováno !

http://ubunturadio.cz/

Správy 30. novembra 2015


ČNT  –  1. decembra 2015

Už aj katolícke kostoly príbytkom utečencov

Z kostolov ubytovne – omše v obecnom dome, jasličkové pobožnosti v skleníku. „Musíme byť kreatívni!“

Refugees sit in a mattress camp in Votivkirche church in Vienna January 23, 2013. Some 40 refugees - mostly from Pakistan and Afghanistan - who had been on hunger strike, some since before Christmas, broke their fast on Tuesday night but said they were merely pausing for about a week to regain strength for negotiations. The refugees, who are beeing supported by agencies including Catholic social charity Caritas, want the right to work while they are waiting - sometimes for years - to find out whether they can stay in Austria. REUTERS/Heinz-Peter Bader (AUSTRIA - Tags: SOCIETY IMMIGRATION RELIGION CIVIL UNREST) - RTR3CUHP

Bremen/Liebenau, 30.11.2015 (kath.net/KNA) 018 565 – Po prvý raz už aj niekoľko katolíckych kostolov premieňajú v severnom Nemecku na núdzové ubytovne pre utečencov. V brémskom Kostole sv. Benedikta má nájsť príbytok 40 azylantov, ako potvrdila hovorkyňa Katolíckeho zväzu farností Bremen, Martina Höhnsová v piatok. Aj Kostol Sankt Maria nadácie Liebenau v Bodenseekreise sa prispôsobí na prijatie asi 60 utečencov. S ich ubytovaním sa podľa pastoračného referenta Wolfganga Ilga neráta pred Vianocami.

Pretransformovanie Božích chrámov na ubytovne platí sprvu na jeden rok, ako cirkev oznámila. Brémska farnosť bude v tom čase sláviť bohoslužby v obecnom dome. V Liebenau sa sväté omše budú sláviť v zámockej kaplnke. Sú to v Nemecku prvé katolícke kostoly, ktoré napriek tomu, že sú ešte v prevádzke, prijmú utečencov do priestorov slávenia svätých omší. Sakrálny priestor sa použije ako spálňa, oltárny priestor sa oddelí. «Musíme byť kreatívni,» ako povedal Ilg. Jasličkové pobožnosti sa v tomto roku budú sláviť v skleníku na pozemku nadácie.

Aj Kostol Ducha Svätého v Bramsche-Hesepe sa podľa Diecézy Osnabrück pripravil na prijatie utečencov. No ponuku miestne orgány krátkodobo odmietli, pretože nebola potreba. 

V Bremene z kostola postaveného v r. 1966 v súčasnosti vynášajú lavice a do dvora postavili dva sanitárne kontajnery. Z praktických dôvodov sa oltár zakryje drevenou konštrukciou a krížovú cestu z kostola odstránia. To však vraj nemá nič do činenia s tým, že do kostola sa nasťahujú možno moslimskí utečenci, ako povedal Höhns. Veľký oltárny kríž nezakryjú a zostáva naďalej viditeľný.

Využitie 330 metrov štvorcových ako aj ďalších 150 metrov štvorcových v pastoračnom centre dajú zdarma k dispozícii brémskemu senátu, ako Höhns informoval. Náklady na úpravu a prevádzku potom bude financovať senát. Starostlivosť o núdzovú ubytovňu prevezme charita. –zg-

Biskup o prenasledovaní kresťanov medzi utečencami

migrantsbBerlín, 28.11.2015 (kath.net/KNA) 018 564 – Berlínsky pomocný biskup Matthias Heinrich kritizoval náboženskú diskrimináciu medzi žiadateľmi o azyl. V príspevku pre bulvárne noviny «B.Z.» zo štvrtka kritizoval, že «utečencov, ktorí boli prenasledovaní pre svoje náboženstvo, sú tu u nás znova prenasledovaní, hanení a urážaní len preto, že sú kresťania».

Biskup Heinrich vyjadril nádej, že sú to iba výnimky: «Ale práve preto sa musia tieto prípady otvorene oznámiť a jasne pomenovať.» Nesmie sa stať, aby sa v Nemecku ďalej viedli vojny, ktoré postihujú utečencov v ich vlasti». Biskup sa súčasne postavil proti tomu, aby sa podozrievalo každého moslima, «že „Islamskému štátu a jeho teroru otvára dvere». 

Vzhľadom na zachovanie náboženskej tolerantnosti biskup Heinrich varoval pred postojom «akoby všetko bolo v poriadku, alebo že neexistujú nijaké problémy». Taký postoj by «prívržencom Pegidy a spol. nakoniec dal za pravdu.» Biskup  poukázal na Židov, «ktorí si v našom meste netrúfajú prejsť po ulici s kipou». Uviedol príklady kresťanských žiakov, «ktorých vyzývajú, aby zložili krížik, ktorý nosia na krku». Okrem toho existujú ľudia, «ktorých pre ich svetonázor alebo mienku zmlátia fanatici a fundamentalisti každého druhu», povedal biskup Heinrich. -zg-

Poď za Mnou