Iracký arcibiskup: Európa naivná voči islamu

919

Viedeň, 29.7.2016(kath.net/KAP) 019 450 – Naivitu v prístupe k migrantom z moslimských krajín  predhadzuje arcibiskup sýrsko-pravoslávnej cirkvi, Theophilus George Saliba, európskym politikom. „Prehliada sa, dúfajme, že z nevedomosti a nie vedome, sociálno-náboženskú výbušnú silu tohto migračného pohybu smerom do Európy. Nemáte ani tušenie o kultúre a rozhodnosti týchto ľudí,“ zdôraznil arcibiskup v interview z júna, ktoré teraz uverejnili viaceré rakúske katolícke noviny.

Európa sa vystavuje nebezpečenstvu, „že prežije rovnaký teror proti kresťanom ako na Blízkom Východe,“ vyhlásil arcibiskup sú sídlom v irackom Mosule, ktorý však v súčasnosti žije v exile v libanonskom Bejrúte. Je aj spoluzakladateľom vo Viedni sídliacej nadácie „Pro Oriente“.

Vlády ako napríklad vo Švédsku sa nečinne prizerajú, ako radikálni moslimovia ohrozujú vojnových utečencov dokonca ešte aj v Európe. Ak tento vývoj bude pokračovať, bude Európa o 10 rokov „čeliť veľmi ťažkým dňom“, povedal arcibiskup Saliba.

V Sýrii a Iraku prebieha v súčasnosti „genocída“ kresťanov, povedal ďalej. „My, kresťania, sme nemilosrdne prenasledovaní. Bojovníci IS rabujú, vraždia a unášajú kresťanov. Zo je cielene organizovaný teror.“ Kresťanské spoločenstvá v oboch vojnou sužovaných krajinách sú s 2 miliónmi členov druhou najväčšou cirkvou na Blízkom Východe a teraz stoja pred vymazaním z mapy. Štátne orgány a dokonca aj medzinárodné humanitné organizácie sa k nim správajú ako k ľuďom druhej kategórie.