Chvíľa pre pesničku: Kenny Rogers

305

Kenny Rogers: Coward in the county

Každý ho považoval za zbabelca v kraji Nikdy sa ani raz nepostavil, aby dokázal kraju, že sa mýli. Jeho mama ho volala Tommy, ale ľud ho nazýval „pokakaný“.
Niečo mi vždy hovorilo, že Tommyho neprekukli. Mal len 10 rokov, keď jeho tatko zomrel vo väzení. Ja som sa staral o Tommyho, lebo to bol bratov syn. Stále si pripomínam posledné slová brata povedané Tommymu: „Synu, môj život sa končí, ale tvoj len začína.“

„Sľúb mi, synu, že nebudeš robiť také veci, aké som robil ja. Vyhýbaj problémom, ak môžeš. (alebo predstihni problémy?) Pozri, to neznamená, že si slabý, ak nastavíš druhé líce. Dúfam, že už máš svoj vek, aby si to pochopil: Synu, nemusíš bojovať, aby si bol mužom.“
Pre každého je niekto, a Tommyho láskou bola Becky. V jej objatí nemusel dokazovať, že bol muž. Jedného dňa, zatiaľ čo pracoval, chlapi s guľometmi Gatling prišli volajúc. Striedali sa pri Becky. Boli traja.

Tommy otvoril dvere a uvidel Becky ako plače. Roztrhané šaty, zničený výzor, to bolo trochu viac, ako vedel vystáť. Načiahol sa rukou nad kozub a zložil dolu portrét svojho otca. A ako mu slzy padali na tatkovu tvár, počul znovu tie slová:
Chlapi s guľometmi Gatling sa na ňom smiali, keď vkročil do baru.

Jeden z nich sa postavil a stretol sa s ním na polceste k dverám. Keď sa Tommy otočil, povedali: „Hej, pozrite sa, drsný Pokakaný odchádza.“ Ale počuli by ste zapadnúť klin, – to Tommy zastavil a zamkol dvere.
20 rokov plazenia sa bolo v ňom (vo vnútri) potlačených.
Nič si odtiaľ neodnášal späť, nechal ich, aby dostali to všetko. Keď Tommy opustil bar, ani jeden chlap s guľometom Gatling nestál na nohách. Povedal: „To máte za Becky,“ keď videl padnúť posledného. A počul som ho ako hovorí:

„Sľúbil som ti, otče, že nebudem robiť veci, aké si robil ty. Budem vyhýbať problémom, ak sa bude dať. Teraz, prosím, nemysli si, že som slaboch, ja som (jednoducho) nemohol nastaviť druhé líce, a, ocko, ja, som si istý, dúfam, že rozumieš: Niekedy musíš bojovať, keď si muž.

Každý ho považoval za zbabelca v kraji…