Aktuálne: Zomrel Hugo Chávez, legenda Južnej Ameriky

464

chavez Venezuelský prezident Hugo Chávez zomrel

ČTK, SITA | 05.03.2013 20:49, aktualizované: 06.03.2013 07:44

Venezuelský prezident Hugo Chávez (58)  zomrel. Podľahol komplikáciám po decembrovej operácii rakoviny, ktorá bola už štvrtou za dva a pol roka. Na čele Venezuely stál štrnásť rokov. Úmrtie Cháveza oznámil v televíznom prejave venezuelský viceprezident Nicolás Maduro. Venezuelu teraz čakajú nové prezidentské voľby, ktoré sa majú konať do 30 dní.

Hugo Chávez

Júl 2006. Hugo Chávez (vľavo) so svojím vzorom kubánskym vodcom Fidelom Castrom.
Autor: SITA/AP, Roberto Candia
„Je to okamih hlbokej bolesti,“ vyjadril svoje emócie viditeľne dojatý Maduro, ktorého sprevádzali vysoko postavení členovia vlády. Podľa viceprezidenta zomrel Chávez v utorok o 16.25 miestneho času (21.55 stredo­európskeho ča­su). Prezidentské voľby sa podľa venezuelskej ústavy musia uskutočniť do 30 dní od chvíle, keď hlava štátu odstúpi alebo zomrie. Najneskôr začiatkom apríla by teda mali Venezuelčania rozhodnúť o tom, či Chávezova „socialistická revolúcia“ môže pokračovať aj bez jeho výraznej osobnosti na jej čele.

Už v neskorý podvečer stredoeurópskeho času sa v sídle venezuelskej vlády v Caracase zišlo najvyššie politické a vojenské vedenie krajiny. Informovali o tom tlačové agentúry, podľa ktorých toto mimoriadne stretnutie naznačovalo, že v stave chorého prezidenta Huga Cháveza došlo k zlomu.

Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro v televíznom vysielaní oznámil, že prezident Hugo Chávez je mŕtvy. Počas prejavu ho sprevádzali vysoko postavení členovia vlády.

Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro v televíznom vysielaní oznámil, že prezident Hugo Chávez je mŕtvy. Počas prejavu ho sprevádzali vysoko postavení členovia vlády.
Autor: SITA/AP, Telesur

O zdravotnom stave a možnom úmrtí Cháveza sa v posledných dňoch opakovane špekulovalo. Venezuelská vláda doteraz pripúšťala len to, že stav hlavy štátu je kritický. V posledných dňoch sa ku komplikáciám s dýchaním pripojila aj nová vážna infekcia dýchacích ciest. Tieto problémy už Chávez prekonať nedokázal.

chavezbozkPrezident Hugo Chávez  bozkáva kríž z Medžugoria, keď oznámil jeho plánovanú operáciu na Kube, a vymenoval svojho nástupcu pre prípad, že by nebol schopný sa vrátiť.

chavezbozkdetailObraz Panny Márie na kríži  je podobizňa  jej sochy v Tihaljine, v  blízkosti Medžugoria.