Aktuálne + monitoring: Gréci opäť v úlohe záchrancov európskej civilizácie? Thermopyly, Horel Gay Pride, Chaos v Grécku

278

Grécke referendum ONLINE: Spočítali polovicu hlasov, voliči hovoria „nie“ reformám

Proti opatreniam veriteľov je viac ako 60 percent Grékov. 

9
fotiek v galérii
Kliknite sem
 

Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že je „optimista“ ohľadne výsledku dnešného referenda o prijatí prísnych podmienok medzinárodných veriteľov na riešenie gréckej krízy. Tsipras sa tak vyjadril, keď vhadzoval svoj hlasovací lístok do urny vo štvrti Kypseli v centre Atén. 

„Dnes je deň osláv, lebo demokracia je oslava,“ povedal premiér a zdôraznil, že rozhodnutie má v rukách grécky ľud. „Vôľu vlády môžu mnohí ignorovať, ale nie vôľu ľudu,“ dodal.

„Som si istý, že zajtra otvoríme cestu všetkým ľuďom Európy,“ vyhlásil.

http://www.aktuality.sk/clanok/279041/grecko-rozhoduje-v-referende-o-buducnosti-eurozony/

Georges Moustaki: Ma Liberté


Moja sloboda, dlhý čas som ťa uchovával ako perlu.
Moja sloboda, pomohla si mi uvolniť kotvy,
aby som išiel kamkolvek, aby som išiel až na koniec ciest šťastia
a odtrhol snívajúc veternú ružicu v mesačnom lúči.

Moja sloboda, tvoje priania vždy moju dušu potlačili,
moja sloboda, všetko som ti dal, svoju poslednú košeľu,
a čo som vytrpel pre vyplnenie všetkých tvojich žiadostí

Menil som krajiny, stratil som priateľov, aby som získal tvoju dôveru.
Moja sloboda, dokázala si odzbrojiť všetky moje zvyky, moja sloboda
Vtesnávaš ma do samoty, ty, ktorá si mi priniesla úsmev,
keď som videl končiť krásne dobrodružstvo, ty, ktorá si ma chránila,
keď som sa išiel schovať, aby som si lízal rany

Moja sloboda, a predsa som ťa opustil v jednu decembrovú noc
Strmé cesty ktoré sme prešľapali, som opustil
Ako som uvidel svoju nečakanú spútanosť, odišiel som a teba oklamal
Pre žalár lásky a pôvabnú strážkyňu tohto žalára.

infuziaPodporte nás, 

kým ešte môžeme fungovať,
podporte magnificat.sk  

prevodom ľubovoľnej čiastky

 na náš účet
ZUNO 1129555503/8410.  ĎAKUJEME!

 

Gréci protestujú proti elektronickým čipom.

Je odpor pravoslávneho Grécka proti čipovaniu a elektronickým pasom  príčinou bruselskej ekonomickej pomsty? Na demonštrácii dňa 27. marca 2011 100 000 Grékov skanduje:  Slobodomurári, preč s parlamentu! Židia, preč s parlamentu!  Nechajte tam kresťanov! Grécko je ortodoxné!

Sionistická Wall Street sa obáva ďaľších vzbúr v Európe

Bitka pri Thermopylách

V roku 500 p.n.l. sa odohralo v Iónii (dnešné západné Turecko) povstanie proti perzskej nadvláde, ktorá túto oblasť už asi polstoročie kontrolovala. Lokálne grécke mestské štáty sa vzbúrili s podporou Sparty i Atén proti Peržanom, a to vyvolalo v Perzii túžbu pomstiť sa. Vojna dospela až ku obrane Grékov pri priesmyku zvanom Thermopyly….

Grécko: Biskup hovorí o zneistení a zúfalstve

Aténsky arcibiskup a solúnsky metropolita za európsky kurz Grécka. Výzva k národnej jednote.

Atény, 4.7.2014 (kath.net/ KAP) 018 070 – O „hlbokom zneistení“ a zúfalstve gréckeho obyvateľstva vzhľadom na referendum hovoril katolícky arcibiskup z Atén v piatok v Rádiu Vatikán: „Ľudia nevedia dosť, nevedia, čo majú zvoliť,“ povedal arcibiskup Sevastianos Rossolatos. Najhoršie je, že v súčasnosti nikto nevie, čo sa bude od pondelka diať. Premiér Alexis Tsipras síce ohlásil, že v deň referenda podpíše v Bruseli dohodu o prijatí požiadaviek veriteľov. Aké to sú, je však neznáme.

Súčasné výzvy v Grécku sú mimoriadne protirečivé: „Štátna televízia sa nás pokúša presvedčiť, aby sme volili NIE, ako to chce vláda. Všetky televízne stanice však pritom ohlasujú, že vystúpenie z eurozóny by znamenalo zničenie hospodárstva,“ informoval Rossolatos.

Podnikatelia organizujú „vzburu“, pretože ozdravenie hospodárstva mimo eura možno očakávať iba s veľkou námahou a až po rokoch. Dokonca aj primátori Atén a Solúne verbovali v televízii otvorene za ÁNO.

V súčasnosti sa v Grécku odohrávajú dramatické scény, ako povedal arcibiskup: „Dôchodcovia tvoria dlhé rady pred bankami, aby si vyzdvihli 60 eur, niektorí kolabujú pre horúce počasie, alebo vstávajú v noci, aby o 3. h. ráno zaujali prvé miesta v rade.“  Dokonca ani diecézy a fary nemôžu vyplatiť svojich zamestnancov bez návštevy banky. Vzhľadom na „úplnú neistotu“ je to „zúfalá situácia“

Metropoliti za zotrvanie v Európe

Rastú pochybnosti o zmysle referenda, ktoré premiér Alexis Tsipras krátkodobo vyčaroval z klobúka. O jeho právoplatnosti musela rozhodovať aj štátna rada v piatok. Kritika sa ozvala aj z pravoslávnej cirkvi – prišla od solúnskeho metropolitu Anthimosa (Roussasa): „Hlasujte, ako len chcete, ale tento raz mám aj ja právo vysloviť vyznanie: Ja budem hlasovať za Európu,“ tak znelo jeho vyhlásenie pri bohoslužbe. Podľa „Orthodox News“ niektoré veriaci zatlieskali, iní volali „nie, nie“.

Veľkú pozornosť vyvolal spontánny 45-minútový rozhovor prezidenta Prokopiosa Pavlopoulosa s hlavou Cirkvi Grécka, arcibiskupom Hieronymosom (Liapisom) na aténskom Areopágu po večernej liturgii slávenia sv. Petra a sv. Pavla. V centre rozhovoru bolo rozsiahle humanitárne nasadenie pravoslávnej cirkvi Grécka, ktorá sa od počiatku krízy pokúša mnohorakými spôsobmi zmierňovať núdzu na okraj spoločnosti vytlačeného obyvateľstva.

Arcibiskup Hieronymos vyzval Grékov k národnej jednote a k zotrvaniu v „spoločnej európskej rodine“. Varoval pred „jedom rozkolu“, ktorý duše krajiny infiltruje a je „zločinom na budúcich generáciách“.

Svätá synoda Cirkvi Grécka nedávno apelovala na „vedúce osobnosti“ EÚ, aby našli kompromis s gréckou vládou. Doslova sa v otvorenom liste synody uvádza: „S hlbšou zodpovednosťou vzhľadom na utrpenie gréckeho ľudu a so starosťou o budúcnosť krajiny prosí Svätá synoda vedúce osobnosti EÚ, aby znova raz prejavili porozumenie a solidaritu, aby sa mohlo nájsť prijateľné riešenie pre ekonomické problémy Grécka.“ Biskupi sú presvedčení, že s dôverou v Krista je takéto riešenie aj možné.

Rozdielne tendencie v cirkvi

V komentári „Orthodox News“ zo stredy sa poukazuje na to, že Pravoslávna cirkev Grécka v nedávnej histórii už viackrát prijala ťažkú úlohu národného zmierenia. … Dnes je situácia zaťažená tým, že Grécko muselo prijať nepomerne vysoký počet utečencov, ako uvádza „Orthodox News“. V cirkvi sú dve tendencie: prúd nepriateľský voči zahraničiu a druhý, ktorý sa obracia proti každému šovinizmu a ťažko s krízou zápasiacim Grékom pripomína, že aj emigranti si zaslúžia úctu a súcit.  …

Pápež sa modlil za Grékov

Vo vyhlásení vatikánskeho hovorcu pátra Federica Lombardiho sa v stredu uvádzalo, že pápež František vyjadril želanie „dať celému helénskemu národu pocítiť svoju blízkosť so zvláštnou myšlienkou na mnohé rodiny, ktoré sú ťažko postihnuté zložitou a bolestnou ľudskou a sociálnou krízou. „Dôstojnosť ľudskej osoby musí zostať v centre politických a technických diskusií, a treba robiť aj zodpovedné rozhodnutia,“ uviedol pápež a pozval všetkých veriacich, aby sa spojili v modlitbe za blaho milovaného gréckeho ľudu.“

Pri podobnej kríze v Argentíne v r. 1998-2000 Jorge Bergoglio vtedy ako arcibiskup zdôraznil: „Každý v našom národe má právo, aby sa rešpektovala jeho dôstojnosť a nešliapala nohami. Dôstojnosť ženy, muža, dieťaťa, starého človeka šliapať nohami je závažný hriech, ktorý volá do neba.“

Krátko po nástupe premiéra Tsiprasa v Aténach, pápež prijal vo Vatikáne gréckych biskupov. V texte príhovoru chýbali ostré slová.  Konštatoval, že Grécko „v tejto chvíli potrebuje viac ako kedykoľvek dialóg medzi politickými a kultúrnymi zložkami, aby sa chránilo a napomáhalo verejné blaho“. František žiadal, aby biskupi neúnavne „napomínali všetkých k dôvere v budúcnosť a pôsobili proti tzv. ‚kultúre pesimizmu’“

Cirkev Talianska: Nielen starosť o grécke banky

Európania by sa mali podľa názoru Biskupskej konferencie Talianska (CEI) starať nielen o čísla a banky, ale predovšetkým o ľudí. „Treba znova získať vedomie, že človek stojí v centre konania spoločnosti,“ povedal generálny sekretár CEI arcibiskup Nunzio Galantino pre katolícku televíziu TV2000. „Preto je potrebná zmena perspektívy.“ Taliansko je po Nemecku a Francúzsku tretím najväčším veriteľom Grécka. –zg-

„Nie je to ‚gay’ a nie je to nijaké manželstvo“

 
Dale Ahlquist, prezident Americkej spoločnosti Chestertona, kritizuje ‚homosexuálne manželstvo’ argumentami anglického spisovateľa a katolíckeho apologétu Gilberta K. Chestertona.

Minneapolis, 3.7.2015 (kath.net/jg) 018 069 -„Homosexuálne manželstvo“ (angl. „gay marriage“) nie je ani „gay“, ani to nie je nijaké manželstvo, ako píše Dale Ahlquist, prezident Americkej spoločnosti Chestertona v blogu.

Ahlquist touto vetou nahráva na komentár anglického spisovateľa a apologétu Gilberta K. Chestertona, ktorý odmietal nielen kontrolu pôrodnosti samu osebe, ale aj samotný výraz. Kontrola pôrodnosti neznamená ani pôrod ani kontrolu, napísal tento kritik s ostrým jazykom o pálčivej téme svojej doby.

V knihe „Kacír“ Chesterton už prorokoval zneužívanie slova „gay“ (t. j. „radostný“, „veselý“), ako píše Ahlquist. Opisuje filozofiu spisovateľa Oscara Wildea, ktorú označuje ako „náboženstvo carpe diem“. Carpe diem – doslova „využi deň“ – znamená toľko ako: Rob čo len chceš a nemysli na dôsledky, ži iba pre ten moment. To nie je náboženstvo šťastných ľudí, ale veľmi nešťastných ľudí, ako cituje Ahlquist Chestertona. Sexualita ako bezvýznamné krátke potešenie neprináša nijaké naplnenie. V knihe o sv. Františkovi z Assisi Chesterton napísal nasledovné: Akonáhle sex prestane byť služobníkom, stáva sa tyranom. Mnohí homosexuáli sa stali „otrokmi sexu“, ako píše Ahlquist a vzťahuje to očividne na vysokú promiskuitu, ktorú často vidíme u homosexuálov.

Manželstvo ,muža a ženy zodpovedá prirodzenému a božskému poriadku. Svet sa posmieva manželstvu, ktoré našlo v „homosexuálnom manželstve“ svoj predbežný vrchol. Nikto nemôže zrušiť „otrepanú pravdu“, že rodina pozostáva z otca, matky a detí. „Civilizácia, ktorá sa o to pokúša, ničí v konečnom dôsledku samu seba,“ cituje Ahlquist anglického spisovateľa. -zg-

Arcibiskup z USA: Občiansky sobáš nie je sviatosť

Chicago, 1.7.2015  (kath.net) 018 068„Je dôležité zdôrazniť, že pre katolícke sviatostné manželstvo, v ktorom je manželstvo muža a ženy znamením jednoty Krista a Cirkvi, je nová definícia občianskeho manželstva najvyšším súdom celkom bezvýznamná. Tým, že si zachováme našu klasickú koncepciu manželstva, podporujeme tých, ktorí do tohto posväteného a milujúceho zväzku s Bohom a so sebou navzájom vstúpili.“ Konštatoval to nový arcibiskup v Chicagu, Blase J. Cupich, po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA, že homosexuálne „manželstvo“ bude pripustené vo všetkých štátoch USA, v oficiálnom vyhlásení svojej arcidiecézy na internete.

Cirkev si síce neustále robí starosť o dôstojnosť homosexuálnych osôb, ako vysvetlil biskup s poukazom na Katechizmus Katolíckej cirkvi (2358: „Treba ich prijímať s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim.“) Táto úcta má byť „pravá, nie iba rétorická“, napomína arcibiskup Cupich a to zahŕňa aj „cirkevnú podporu všetkým rodinám nezávisle od ich životných podmienok“.

No pre amerických katolíkov je súčasne zvlášť dôležité, aby sa nerešpektovali iba politické požiadavky rovnosti, ale predovšetkým, aby si ctili vyššie nároky Božieho zjavenia. „Naším cieľom vo všetkom tom je, pevne sa pridržiavať autentického chápania manželstva, ako je vpísané do ľudského srdca, ako sa v histórii ľudstva vyvíjalo a ako ho Božie slovo potvrdzovalo.“

Svojím rozhodnutím Najvyšší súd USA „civilné manželstvo nanovo definoval“, aby dal všetkým občanom rovnaké práva, aj tým, ktorí sa chápu ako homosexuáli. No „rýchle spoločenské premeny, ktoré súd ukázal, nás pozývajú k dozrievaniu a vážnemu zamysleniu sa“ a v tomto vývoji ponúka Katolícka cirkev „múdrosť, ktorá je zakorenená vo viere a v širokej oblasti životných skúsenosti človeka“, zdôraznil arcibiskup z Chicaga. –zg-

Tzv. Gay Pride homosexuálov na Taiwane zachvátil požiar. Horeli stovky účastníkov pochodu

Dobrý deň,  asi Vás veľmi nepoteším. Tlaky na presadenie rodovej ideológie sa na Slovensku v poslednom čase veľmi zintenzívnili. Momentálne sú v hre hlavne dve témy:1. Istanbulský dohovor. Ide o dohovor, ktorý má oficiálne bojovať proti násiliu na ženách. Žiaľ, tentodohovor mieša dobré veci s veľmi zlými – čo je pomerne účinná taktika ako presadiť to, čo ľudia nechcú. Viac sa o tomto probléme dočítate v článku Renáty Ocilkovej Istanbulský dohovor ako trójsky kôň?Pro-potratové, rodovo-feministické a LGBT organizácie sa opäť raz spojili a zorganizovali pomerne masívnu petíciu za ratifikáciu Istanbulského dohovoru. Niekoľko podpisov sa vyzbieralo cez internet, no hlavné ťažisko zberu podpisov prebieha na námestiach slovenských miest, kde petíciu podpisujú nič netušiaci ľudia. Veď kto už nie je proti násiliu na ženách, tak prečo by petíciu nepodpísali? O kontroverzných častiach dohovoru sa okoloidúci dobromyseľní ľudia nedozvedia vôbec nič (tipujem, že podobne, ako na tieto veci neboli korektne upozornení ani umelci a športovci, ktorí kampani požičali svoje tváre).Cieľom organizátorov je aj takýmito neférovými technikami vyvinúť tlak na vládu, aby ratifikovala dohovor ešte pred voľbami. Posilnení prijatím Celoštátnej stratégie ľudských práv organizátori petície dúfajú, že sa im podarí ďalší veľký úlovok ešte do volieb.2. Zákon o boji proti rodovo podmienenému a domácemu násiliu. Môj osobný pocit je, že niektorýmrodovým feministkám vadí, že týraným ženám poskytujú ochranu najmä organizácie, ktoré nemajú s gender ideológiou nič spoločné. A najmä to, že otvorene prejavujú iný názor, ako ten jediný správny, „rodovo podmienený“. Vymysleli preto plán, ako nad témou násilia na ženách získať absolútnu kontrolu a monopol a ešte na tom trhnúť aj nové štátne zákazky (teda granty a dotácie). Plán spísali do zákona, ktorý by veľmi radi prijali, ako inak, ešte pred voľbami.Minister Richter cíti vo vzduchu problém, a preto nariadil, aby o tomto zákone prebehla odborná verejná diskusia (ktorá bude na budúci týždeň v utorok). To je veľmi dobre. Nie všetci odborníci súhlasia, aby sa téma násilia zredukovala na zlatú baňu plnú rodovo podmienených grantov a dotácií. Na problematickosť zákona už diplomaticky upozornila aj Konferencia biskupov Slovenska vo svojomvyhlásení k ochrane žien pred násilím.A teraz niečo pozitívne.Národný pochod za život by rád prispel k ďalšiemu zlepšovaniu pomoci nenarodeným deťom, ktoré sú ohrozené potratom. To sa dá docieliť najmä rozširovaním a skvalitňovaním možností pomoci tehotným mamičkám a ich rodinám.Je viacero organizácií, ktoré presne vedia, ako tehotnej matke v ťažkej situácii pomôcť, aby nešla na potrat. Bolo by výborné, ak by sa rady takýchto organizácií stále rozrastali a postupne sa budovala funkčná sieť pomoci tehotným matkám, ktoré sú ohrozené umelým potratom.Som preto veľmi rád, že sa v rámci príprav Národného pochodu za život zorganizoval prvý odborný seminár zameraný na pomoc tehotným matkám (22. 6. v Trnave), ktorého cieľom bolo skvalitňovať a rozširovať sieť pomoci.Pre veľký záujem pripravujeme ďalší seminár o pomoci tehotným matkám, ktorý bude 15. júla 2015 v Košiciach (pozvánka tu). Ak ste odborník, alebo organizácia, ktorá by sa chcela venovať pomoci tehotným matkám, budem rád, ak sa na seminár tiež prihlásite.Želám Vám krásne leto plné oddychu a radosti zo života!S pozdravom,
Patrik DaniškaHFI logo email try 2(c) Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politikuInštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku je občianske združenie, ktorého cieľom je najmä:
– podpora a ochrana základných ľudských práv a slobôd,
– podpora a ochrana rodiny založenej na manželstve jedného muža a jednej ženy,
– ochrana náboženskej slobody, slobody svedomia a práv rodičov na výchovu svojich detí.Číslo účtu: 2600191129 / 8330
IBAN: SK8083300000002600191129, BIC: FIOZSKBAXXX

Pronásledování křesťanů v Nigérii

Napsal Webovestranky.bloger.cz (») v neděli včera v 21:44 v kategorii Ostatní texty, přečteno: 14×

Nigérie je stát, která leží v západní Africe. Je to nejlidnatější země Afriky, má 177 miliónů obyvatel. Země má velké zásoby ropy, je jejím pátým největším světovým vývozcem. Sever země je obydlen muslimy, jih křesťany a animisty. 

V roce 1999 bylo ve třetině spolkových států zavedeno právo šária. Od té doby si nábožensky motivované nepokoje vyžádaly více než 20 tisíc obětí.

Islamistická skupina Boko Haram 

V roce 2009 vůdcové islamistické skupiny Boko Haram uvedli, že odstraní ze severu země všechny nemuslimské vlivy, včetně křesťanů. Od té doby zemřelo násilnou smrtí více než 11 tisíc lidí, z toho 4 tisíce v roce 2014. Další 3500 lidí bylo zraněno (popáleniny, amputované končetiny, střelné rány). 

Výjimečný stav v některých spolkových státech 

V květnu 2013 byl ve třech spolkových státech na severu země vyhlášen výjimečný stav, a to ve státech Yobe, Borno a Adamawa. Do oblasti byla povolána armáda, která bojovala proti radikálům z hnutí Boko Haram. Útoky na křesťany se však nepodařilo zastavit. 

Únosy žen a dívek 

Podle odhadu organizace Amnesty International radikálové z hnutí Boko Haram unesli od začátku roku 2004 více než dva tisíce žen a dívek. Využívají je jako sexuální otrokyně, ale také jako kuchařky a lidské štíty. Některé z těchto žen zachránila nigerijská armáda. 

V dubnu 2014 příslušníci Boko Haram unesli skoro 280 studentek z internátní školy v převážně křesťanském městě Chibok. Menší části dívek se brzy podařilo utéct, ale 219 jich je stále v zajetí. 

Podle svědectví dívek, které utekly, využívali radikálové zajatkyně jako služky a znásilňovali je. Kromě toho je cvičili pro boj s křesťany a pro atentáty.

Húfy nelegálnych migrantov zablokovali tunel pod La Manchom. Desiatky násilníkov vylamovali dvere áut a rabovali všetko čo sa dalo

Calais 6. júla 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Spingler)

Doprava v tuneli pod prielivom La Manch bola zablokovaná.

150 nelegálnych migrantov sa pokúsilo dostať dnu z francúzskej strany. Informovalo o tom BBC. Spoločnosť Eurotunnel vyzvala políciu, aby zakročila a urobila v tuneli poriadok

Ilustračné fotoIlustračné foto

V ostatných dňoch tunel pod La Manchom zažíva jeden šok za druhým. Presne pred týždňom na niekoľko hodín pozastavili prejazd rýchlikov, a aj keď sa potom premávku podarilo obnoviť, do dnešného dňa nákladné vlaky prechádzajú tunelom s meškaním. Informovalo o tom vedenie spoločnosti Eurotunnel.

Na druhej strane, na britskej diaľnici, ktorá smeruje k La Manchu, v priebehu týždňa zaregistrovali dve mnohokilometrové automobilové „zápchy“. Dopravná polícia britského grófstva Kent sa pokúša urobiť poriadok a sfunkčniť premávku, ale zatiaľ na britskej strane panuje poriadny chaos a stále registrujú dlhé kolóny kamiónov, ktoré čakajú na prechod tunelom pod La Manchom.

http://www.hlavnespravy.sk/hufy-nelegalnych-migrantov-zablokovali-tunel-pod-la-manchom-desiatky-maroderov-vylamovali-dvere-aut-a-rabovali-vsetko-co-sa-dalo/641791

Turečtí generálové byli svoláni na diskuze o vpádu do Sýrie

Podle tureckých médií Turecké ozbrojené síly (TSK) svolaly do Ankary všechny velitele vojáků na hranicích se Sýrií na diskuze o možném vojenském vpádu do Sýrie. Rozhodnutí bylo učiněno po návštěvě regionu velitele Pozemních sil generála Hulusi Akara, druhého nejvyššího velitele armády generála Adema Hudutiho a velitele zvláštních sil generálmajora Zekaie Aksakalliho. Turecký premiér Ahmet Davutoglu minulý týden prohlásil, že pro vpád do Sýrie „nejsou žádné plány.“ Armáda ale i tak posilovala počet vojsk u hranice se Sýrií a posílala vojenské vybavení. U hranice se Sýrií je momentálně 54 tisíc vojáků.

http://www.wertyzreport.com/clanek/turecti-generalove-diskuze-vpad-do-syrie