Zaujalo nás: Obama zaútočil na podstatu svedomia (a i.)

613

Dôsledky Obamovej zdravotnej reformy – miliónové pokuty pre katolícky podnik

 „Rodiny majú byť prinútené vzdať sa viery, aby si mohli zarobiť na obživu. To je opak náboženskej slobody.“

Denver, 1.10.2012 (kath.net-Edith Breburda) 015 246 – Americký katolícky rodinný podnik „Hercules“ musí svojim zamestnancom zdarma ponúkať antikoncepciu, sterilizáciu a potratové prostriedky, alebo zaplatiť pokutu. Rozhodlo o tom ministerstvo spravodlivosti pred niekoľkými dňami pri revidovaní rozsudku, ktorý „Hercules“ dosiahol koncom júla. „Hercules“, katolícky podnik založený v r. 1962, ktorý vyrába vykurovacie zaradenia a klímy a zamestnáva 265 ľudí, argumentoval, že nemožno nikoho nútiť, aby konal proti svojmu svedomiu, lebo je to v rozpore s americkou ústavou. V odôvodnení revízie rozsudku ministerstvo uvádza:

„Výnos rozsudku nemôže zabrániť Obamovej vláde potrestať katolícky podnik, ak sa bráni plniť ustanovenia nového zákona o zdravotníctve.“

„Hercules“ zažaloval ministerku zdravotníctva Kathleen Sebeliusovú, že nový zákon zraňuje spoločnú katolícku vieru občanov.

Podnik teraz musí zohnať milióny dolárov na zaplatenie pokuty. Mnohí pracovníci tak stratia prácu. Matt Bowman, hlavný poradca „Alliance Defending Freedom“ (Aliancie na obranu slobody), k tomu poznamenal:

„Ministerstvo zdravotníctva týmto nariadením zastáva jasné posolstvo. Rodiny majú byť prinútené vzdať sa viery, aby si mohli zarobiť na obživu. To je opak náboženskej slobody.“

Právnici vlády USA však v novom zákone vidia „potrebu zabezpečiť rovnoprávnosť pohlaví a zlepšiť zdravie žien a detí“.

Maureen Fergusonová a Ashley McGuire z „Katolíckeho združenia“ k tomu poznamenávajú: „V deň odvolacieho procesu hovoril prezident Obama v OSN o náboženskej slobode. V rovnakom čase ministerstvo spravodlivosti uprelo túto slobodu malému rodinnému podniku. Viera sa teda smie praktizovať iba v nedeľu za múrmi kostola. Ale nie počas týždňa.“

Žurnalisti sa okrem toho vyjadrujú stále ustarostenejšie o novej reforme zdravotníctva:

„Obamacare znamená dodatočné zvyšovanie daní, pretože odniekiaľ musia peniaze za bezplatné služby pochádzať. K tomu sa pridáva otázka svedomia, ktorú si musí položiť každý volič v USA. Prezident, tak ako všetci  prezidenti, pri svojej prísahe prisahal na Bibliu. Hovorí, že je kresťan, ale ako sa zdá, ignoruje biblické náuky vzhľadom na manželstvo a dôstojnosť ľudského života. Podporuje potrat a homosexuálne ´sobáše´“, píše Patrick Hardyman v časopise „Wisconsin State Journal“ z 29. septembra 2012.

„Hoci prezident útočí na náboženskú slobodu, núti veriacich zamestnávateľov hradiť antikoncepciu, hoci počet nezamestnaných v štáte zostáva vyše 8%, hoci podiel ľudí pod hranicou chudoby je taký vysoký ako v r. 1965 a hoci štátny dlh za Obamovej vlády vzrástol na 16 biliónov dolárov, je zvolenie Obamu rozhodne možné!“ Pre Hardymana je nepochopiteľné, ako môžu kresťania Obamu a Bidena s dobrým svedomím podporovať.

Napriek tomu sa stále znova hovorí o Američanoch, ktorým sú ich hodnoty dôležitejšie ako ich pracovné miesto.

Noviny „Chicago Tribune“ 28. septembra 2012 napísali o lekárnikoch  Lukovi Van der Bleekovi a Glenovi Kosirogovi, ktorí podali žalobu proti zákonu z r. 2005, ktorý lekárnikom prikazuje predpisovať a vydávať potratovú pilulku. Žalobcovia sa odvolali na právo slobody svedomia, ktoré štát Illinois lekárnikom povoľuje. Frances Manion, právnik lekárnikov, konštatoval: „Tento zákon ponúka širokú ochranu zdravotnému personálu, aby nemusel konať proti svedomiu.“

Sudca okresného súdu v Chicagu vydal rozsudok v prospech žalobcov: „Štátne zákony musia rešpektovať rozhodnutie a svedomie lekárnikov, aby mohli odmietnuť potratovú pilulku vydať.“

Karen Brauerová, prezidentka „Farmaceutov za život“, poznamenala, že videla mnohých lekárnikov, ktorí stratili prácu, pretože odmietli konať proti svedomiu. „Ak sme v takejto situácii a stratili sme prácu, pretože sme vlastne urobili to správne, stojíme tu často sami a nevieme, čo robiť alebo kam sa obrátiť. Z lekárskeho hľadiska je jasné, že ´Morning After Pill´ (pilulka ráno po tom) v každom prípade spôsobuje potrat.  Všetci, ktorí tvrdia opak, klamú,“ vysvetľuje Karen Brauerová. Preto je toho názoru, že lekárnici nemajú mať strach stratiť prácu iba preto, že konajú z výhrady vo svedomí a mali by, ak je to potrebné, brániť si svoje práva pred súdom.“ –zg-

*********************************************************************************

Tip od vás:

Osadné  (dokumentárny film)

Starosta a pravoslavný kněz z východoslovenské obce Osadné jedou do Bruselu, aby jednali o záchraně své vymírající vesnice

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267494670-osadne/21056226980/

*************************************************************************************

Francúzska vláda chce zrušiť pojmy ‚otec’ a ‚matka’

Paríž, 29.9.2012 (kath.net/jg) 015 243 – Francúzska socialistická vláda chce v plánovanom rozšírení pojmu manželstva na páry rovnakého pohlavia zo všetkých oficiálnych dokumentov vyškrtnúť pojmy „otec“ a „matka“. Na ich mieste sa má uvádzať už len pojem „rodičia“. To neplatí len pre občiansko-právne manželstvo, ale pre celú oblasť občianskeho práva. Návrh zákona definuje manželstvo ako „zväzok dvoch ľudí rôzneho alebo rovnakého pohlavia“. Homosexuálne páry majú mať rovnaké práva na adopciu detí ako heterosexuáli. Návrh zákona predložia kabinetu 31. októbra.

Keď plány vlády vyšli najavo, francúzski biskupi vyzvali k modlitbe za rodinu. Pápež Benedikt XVI. naliehavo vyzval episkopát Francúzska:

„Rodina je základom života spoločnosti. Je ohrozená, pretože mnohí majú nesprávne predstavy o povahe človeka. Brániť existenčné právo rodiny v spoločnosti nie je ničím spiatočníckym, ale oveľa skôr prorockým! Ide totiž o napomáhanie tých hodnôt, ktoré sa týkajú plnej realizácie človeka“, povedal Svätý Otec pri návšteve biskupov ad limina. –zg-

 

Začal sa proces s pápežovým komorníkom

 Vatikán, 29.9.2012 (kath.net/KNA/Kathpress) 015 242 – Vo Vatikáne sa začal proces s bývalým pápežovým komorníkom Paolom Gabrielem (46). Je obvinený z lúpeže dôverných dokumentov a cenných vecí zo súkromných pápežových komnát. Hrozia mu až štyri roky väzenia. V sobotu, 29. septembra o 9.30 hod. otvoril predseda súdu Giuseppe Dalla Torre prvé pojednávanie v procese, na ktorom bol prítomný aj Gabriele. Trvalo vyše dvoch hodín.

Druhý obžalovaný, informatik pôsobiaci na vatikánskom Štátnom sekreteriáte Claudio Sciarpelletti, sa nechal zastupovať právnikom. Na jeho písacom stole sa našla obálka s dôvernými dokumentmi, na ktorej bolo meno Gabrieleho a pečiatka Štátneho sekretariátu. Sciarpelletti sa musí zodpovedať pred súdom za «napomáhanie». Jemu hrozí rok väzenia.

Gabriele sa označuje za jediného páchateľa. V anonymnom interview pre televíziu však predtým hovoril o 20 komplicoch vo Vatikáne.

Proces vo vatikánskom justičnom paláci vedú traja vatikánski sudcovia – talianski profesori práva. Obžalobu zastupuje vatikánsky štátny prokurátor Nicola Picardi. Gabrieleho právničkou je Talianka Cristiana Arruová. Proces je verejný. Prístup povolili ôsmym žurnalistom. Fotografovanie ani televízne nakrúcanie povolené nie je. Súdna sieň za apsisom Chrámu sv. Petra má kapacitu pre 30 návštevníkov.

Giuseppe Dalla Torre sa vyjadril, že proces by sa mohol ukončiť po štyroch ďalších pojednávaniach. V prvý deň procesu vypovedali svedkovia. Medzi nimi je aj pápežov súkromný sekretár Georg Gänswein. V sobotu sa na súde neobjavil, pretože bol v Castel Gandolfe.

Sudcovia okrem toho rozhodli, že proces s Talianom Claudiom  Sciarpellettim sa bude viesť v oddelenom pojednávaní.

Ďalší deň procesu určili na utorok, keď sa bude vypočúvať samotný obžalovaný ako aj ďalší doteraz nemenovaní svedkovia. V sobotu vypočuli osem svedkov, medzi nimi aj členku „pápežskej rodiny“ sestru Cristinu Cernetti. Šiesti svedkovia sú vatikánski žandári.

Po 50 minútach sa sudcovia stiahli na viac ako hodinu na poradu. Krátko pre poludním proces na 10 minút pokračoval. Pozorovatelia na procese opísali Gabrieleho ako „napätého“. Vcelku však bola vraj atmosféra v súdnej sieni uvoľnená, ako povedala jediná Nemka medzi žurnalistami Andrea Bachsteinová z novín „Süddeutsche Zeitung“.

Priamy zásah pápeža Benedikta XVI. do procesu sa vylučuje. Mysliteľné by však bolo, že pápež by mohol Gabrieleho po vynesení rozsudku omilostiť. –zg

 

Europoslanec Farage šokuje: Záverečné dejstvo Európy, do 2 rokov zanikne aj Slovensko!

Ilustračné fotoIlustračné fotopred hodinouBRATISLAVA – Kontroverzný britský europoslanec Nigel Farage vyhlásil tento týždeň, že „tí mocní“ už rozbehli poslednú fázu zničenia národných štátov v Európe. Projekt vymyslený v 50 rokov minulého storočia podľa neho urýchlilo to, že ľudia v jednotlivých štátoch už zistili o čo v momentálnej ekonomickej kríze ide a preto sú obavy, že by tento model mohol skrachovať. Farage navyše tvrdí, že nová Európa už nebude postavená na demokratických princípoch ale celková moc bude už len v rukách „elity“ a nie jej občanov.

Farage je považovaný väčšinou politikov za extrémneho euroskeptika. V minulosti chválil za postoj aj stranu SaS a samotného predsedu Richarda Sulíka. Pre King World News vyhlásil v utorok, že najviac súčasný vývoj postihne naše deti a vnúčence.

„To, čo sa tu momentálne odohráva je zmena verejnej mienky po celej Európe. V každej krajine sa rýchlo obracia proti záchrannému plánu Bruselu a preto sa snažia politici tento projekt čo najskôr skompletizovať, ešte skôr ako si všetci uvedomia, čo sa práve odohráva,“ uviedol. Podľa člena europarlamentu sa všetko ukáže do dvoch rokov.

„Čaká nás dramatické rozuzlenie. Podľa mňa ide o zrušenie národných štátov a všetka moc bude uložená do rúk novej európskej politickej elity. Táto imperiálna ambícia tu bola od samotného začiatku ale doteraz bola skrytá,“ vyhlásil. Dodáva však, že sa nájdu aj štáty, ktorým sa podarí z tohto uniknúť a budú slobodné. Ostatné zaniknú.

„Veľká Británia je v dobrej pozícii, Česká republika možno získa odvahu, Fínsko už ukázalo vôľu to zastaviť, ale ostatní sa nechajú aj naďalej unášať na vlne tejto stupidity,“ konkretizoval s tým, že poslednou šancou budú aj referendá, ak sa ich podarí presadiť.

http://www.topky.sk/cl/11/1325849/

Hľa, ja pošlem pred tebou svojho anjela

 Svätý arský farár kázal:

Prvé, v čom by sme mali anjelov strážnych napodobňovať, je vedomie Božej prítomnosti“.

 Ars, 2.10.2012 (kath.net) 015 248 – Výťah z kázne sv. Jána Baptistu Máriu Vianneya (1786 – 1859), arského farára, na sviatok svätých anjelov strážnych:

Hoci dobrý Boh si vystačí sám, napriek tomu požaduje službu svojich anjelov, aby vládol svetu. … Keď vidíme, ako veľmi je Boh ustarostený o náš život, môžeme z toho vyvodiť, že naša duša je niečím veľmi dôležitým a vzácnym a na jej záchranu si poslúži všetkým, čo je v najvyššom postavení na jeho kráľovskom dvore. Aby nás zachránil, daroval nám svojho Syna. Syn zasa … daruje každému z nás jedného, ba viacerých, anjelov, ktorí si dávajú spoločnú úlohu pre nás vyprosovať od Syna všetky milosti a pomoc, ktoré sú potrebné pre našu spásu. … Ach, keby len človek čo len trocha spoznal, čím je a na aký účel  a cieľ bol stvorený! Vo Svätom písme môžeme čítať, čo Pán hovorí svojmu ľudu: „Hľa, ja pošlem pred tebou svojho anjela, aby ťa ochraňoval na ceste (Ex 23,20)…

Musíme často vzývať svojich anjelov strážnych, musíme k nim mať hlbokú úctu a predovšetkým hľadieť, aby sme ich napodobňovali vo všetkom, čo  konáme. Prvé, v čom by sme ich mali napodobňovať, je vedomie Božej prítomnosti … Pretože, ak sme hojne preniknutí Božou prítomnosťou – akoby sme potom mohli robiť zlo? Keby sme sa len všetkými našimi cnosťami a všetkými našimi dobrými skutkami ešte viac páčili Bohu! …

Boh hovorí Abrahámovi: „Chodievaj predo mnou a buď dokonalý“ (Gen 17,1). Ako sa len môže stať, že tak ľahko zabúdame na dobrého Boha, keď ho máme neustále pred sebou? Prečo nie sme zasiahnutí úctou a vďačnosťou voči našim anjelom, ktorí sú vo dne v noci po našom boku?… Je možné, že poviete: „Som príliš úbohý, aby som si to všetko zaslúžil.“ Boh vás ani na sekundu nestráca z očí a navyše vám daruje, bratia moji, anjela, ktorý vás neprestajne vedie. Aké šťastie: je to príliš veľké a ľuďom príliš málo známe.

 Svätý Michal archanjel, bráň nás v boji

Sv. Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

 Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom.  Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote.  Skrze nášho Pána Ježiša Krista, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov. Amen.  Svätý archanjel Rafael oroduj za nás! (Rímsky misál)